Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Aeon Flux | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.12.2005
CZ premiéra: nestanovena
režie: Karyn Kusama
hrají: Charlize Theron, Frances McDormand, Sophie Okonedo

Aeon Flux: Recenze


ikona
imf
 

Filmy které vás letos uvítají v kinech textovým titulkem "V roce X se stalo tohle a tamto", jsou předem odsouzeny k záhubě. Pokud si režisér(ka) zahrává s takovým obrklišé už v prvním záběru, dopadne to v horším případě jako Lovci dinosaurů, v lepším pak jako něco, co stihlo doskočit jen o pár metrů výš (třeba jako Elektra). Aeon Flux bude zřejmě, navzdory totálně odlišným námětům, srovnávána s Catwoman. Podobností je dost - v hlavní roli sexbomba, latexový oblek a režisér, který se z minima snaží rádoby uměleckými cestami udělat maximum. A průšvih jako Brno, který by si nezarámoval ani Andy Sidaris.

Co chybí Aeon Flux kromě peněz v kasičce (rozpočet 55 milionů se ale popravdě dal proinvestovat líp)? Na první pohled snad všechno, čeho by se mohla chytit. Tyhle ultralevné pokusy o velkolepou sci-fi přitom nejsou vždy odsouzeny k nezdaru, stačí se podívat na Černočernou tmu, Equilibrium nebo třeba Serenity. Vždycky tu ale musí být nějaká snaha - Černočerná tma je akční, Equilibrium je stylové a Serenity zábavná. Aeon Flux v tom všem selhává, protože se tváří jako shakespearovská adaptace a herci pronášejí s naprostou vážností i žádosti o polední příděl kafe. Ostatně hláška "Drž se od té trávy dál", která byla už v traileru, hovoří za vše. Po akční stránce by se za střih styděl snad i Steven Seagal, upřímně musím říct, že něco tak špatného jsem v hollywoodské produkci neviděl dlouhá léta. Nechci být šovinista, ale když už Karyn Kusama nemá smysl pro humor (to je na mnoha místech filmu dokázáno), mohla by alespoň něco okoukat od kolegů... evidentně točila akční scény poprvé v životě a bez jakékoliv přípravy, takže je skutečně útrpné sledovat výsledek... a to prosím i z patřičné dálky. :)

A ještě ten styl. Aeon Flux se snaží být stylová jak to jen jde, problém je v tom, že fanouškům předlohy se zavdečit nemůže, protože šílenosti, které Peter Chung do svého seriálu zakomponoval by se prostě do hrané podoby nevmáčkly, tím spíš, že má omezený rozpočet a přístupnost PG-13, která film neuvěřitelně kurví (musel jsem to říct), protože když už někdo někoho zabije, je to většinou mimo záběr, nebo to sledujete ze vzdálenosti jednoho kilometru. Vzhledem ke kontroverzi, kterou vyvolal drzý seriál, bořící všechna zaběhnutá klišé a tabu, je to opravdu smutný paradox. Chudák Chung.

Ale nebojte se, nějakých těch sci-fi libůstek se dočkáte, i když nad nimi zřejmě budete nevěřícně kývat hlavou. Smrtící trávu znáte, ale co takhle výměnné oční filtry (stačí zatřást hlavou jako kdybyste spolknuli vibrátor a hnedle je aktivujete), ruce namontované místo nohou (povinnost pro elitního zabijáka) nebo smsky ve formě rozpustných pilulek? Věřte mi, že ačkoliv to nezní úplně špatně, exekuce těhle nápadů je přinejmenším směšná a i ty dobré prostě nezkousnete, jelikož Karyn Kusama všechny záběry halí do nepřirozeně pastelových barev a výsledný image filmu je tak přefiltrovaný, že ji skoro podezírám z natáčení na digitál (=na levný digitál).

Někde se holt šetřit musí, když se pokusíte film zachránit hvězdným obsazením a nacpete si do hlavních rolí Charlize Theron, Sophii Okonedo a Frances McDormand. Všechny tři budou podle mého trpce litovat, že se tohohle podniku kdy zúčastnily. Považte sami... Charlize Theron předvádí naprosto prkenný výkon, ve scénáři, který je tak prostoduchý, že kdybych prozradil cokoliv z jeho zápletky, ztratili byste ten poslední důvod, proč na film koukat (pokud jste OPRAVDU zavilí sci-fisti). Nicméně alespoň jí to sluší a věřím, že fandové jejích půvabů snímek přežijí už kvůli tomu přiléhavému oblečení a netradiční barvě vlasů. Zbylé dámy tolik štěstí neměly... Sophie Okonedo vyfasovala ony ruce místo nohou a snaží se hrát ultradrsnou hitmanku, aniž by při tom dodržovala jistá nepsaná pravidla (proto její snažení vyznívá směšně, stejně jako u paní režisérky) a Frances McDormand? Ta hraje tiskovou mluvčí rebelů, která čas od čas hrdinům vleze do hlavy, něco po nich chce a je při tom fakt hrozně přesvědčivá... A taky je na ní vidět, že absenci politického programu (nikdy se nedozvíte, co přesně rebelové požadují) si kompenzuje vykořisťováním kadeřníků. Její účes vyzývá na souboj tupé Bena Kingsleyho z Lovců dinosaurů. Vidím to letos možná i na remízu. Co se týče kostýmů, pak Aeon Flux jednoznačně vyhrává, stačí se podívat na ohoz Charlize Theron z úvodu filmu (a počkejte až uvidíte její pyžamo).

Po nedávném zhlédnutí Serenity jsem naznačoval, že Whedon nějak často zakopává a přináší nám neskutečně béčkové rozuzlení příběhu. Teď skoro cítím, že bych se mu měl omluvit. Aeon Flux totiž začíná naprosto bezpohlavně, pak vás jako že tahá chvilku za nos, že by za tím vším mohlo být víc (a vy tomu věříte, protože předloha tohle uměla dotáhnout do úspěšného konce) a pak najednou... tasený prostředníček a rána přímo do brňavky.

Naštěstí to nezůstalo bez odezvy. Kritik by neměl být škodolibý, ale po tom mučení, které mi paní režisérka přichystala, mám docela radost, že film propadl a dost možná sesbírá i řadu Zlatých malin (ta pro Charlize je takřka jistá). Aeon Flux si totiž zaslouží rychlou kremaci a uložení do země bez náhrobku, aby se na ní rychle zapomnělo. A tak nějak tuším, že většina hereckého osazenstva by se mnou možná souhlasila. Držte se dál od trávy a tohohle filmu... udělá vám to jenom dobře.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar3/10

imfHodnocení redakce

 • avatar3/10

  Spooner

 • avatar4/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar3/10

  novoten

 • avatar2/10

  luksa

 • avatar3/10

  KARLOS

 • avatar5/10

  vuhu

 • avatar2/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar2/10

  s-a-n-c-h-e-z

 • avatar7/10

  hughhh

 • avatar3/10

  kuzma.kuzmic

 • avatar2/10

  Perry-

 • avatar3/10

  radekch

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace