Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The King of Staten Island | 2020
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.06.2020
CZ premiéra: 18.06.2020
režie: Judd Apatow
hrají: Pete Davidson, Steve Buscemi, Marisa Tomei, Bill Burr, Machine Gun Kelly

The King of Staten Island: Recenze


ikona
Spooner
judd apatowmarisa tomeipete davidsonthe King of Staten Island
Jak se povedla chválená novinka Judda Apatowa, jež je zároveň osobní zpovědí komika Petea Davidsona?  

Judd Apatow už je zajetou jistotou na poli hrubozrnných dramedy podívaných, který se neštítí opravdu drsného a někdy až buranského humoru, ale zároveň umí s citem pracovat s vážnějšími dramatickými linkami. V minulé dekádě ovšem aura režiséra Zbouchnuté malinko ztratila na síle a fanoušci čekali, kdy konečně přijde s o něco výraznějším počinem než zapadlou Čtyřicítkou na krku či rozporuplně přijatou Vykolejenou. A nyní se konečně dočkali. Snímek The King of Staten Island vrátil Apatowa do staré dobré formy. A do velké míry v tom může děkovat i nečekanému parťákovi, známému komikovi ze Saturday Night Light, Peteu Davidsonovi.

Ten si ve filmu zahrál věčného flákače Scotta, jemuž v dětství zemřel při požáru hotelu otec pracující jako hasič. Jenže ani po více než 15 letech se hlavní hrdina nedokázal se svým zármutkem vyrovnat, trpí psychickými problémy, žije u své matky a většinu času tráví tím, že hulí se svými kámoši trávu či se někomu snaží vytetovat kérku. 24letý Scott je prostě totálně zaseknutý a nehodlá s tím i přes nálehání svých blízkých něco dělat. Vše se ovšem změní ve chvíli, kdy jeho máma začne chodit se sympaťákem Rayem, jenž je shodou okolností  také hasičem. A s tím se Scott nehodlá smířit a snaží se vztah sabotovat. Podaří se mu to, nebo nakonec přeci jen dospěje a dá si život konečně dohromady?

Právě Davidson je do velké míry hnacím motorem celého projektu. S Apatowem spolupracoval na scénáři a kvůli tématu ztráty otce/hasiče a psychickým problémům je snímek vlastně i jeho částečnou biografií. A je na něm vidět, že šel do kousku totálně naplno, a i když má možná ještě jisté herecké rezervy, zde ze sebe opravdu dává maximum. Uznávám, že do teď jsem Davidsonovu popularitu malinko nechápal a jeho SNL skeče mě míjí hodně velkým obloukem. Zde ovšem ukazuje nejen skvělý komediální timing, ale také solidní charisma a talent, který mě teď bude na filmovém poli zajímat. A je docela zábavné sledovat jeho společné scény se Stevem Buscemim, s nímž ho spojuje podobný herecký projev.

Zatímco Davidson dává filmu to potřebné srdíčko, Apatow mu dává ten správně civilní ksicht. Režisér servíruje sebejistou a vyzrálou filmařinu, která je daleko výraznější než v jeho posledních dvou počinech. A v neposlední řadě také dospělejší. Staten Island není tolik vtipný, jak byste čekali. I když zde samozřejmě dojde na několik hezky sprostých dialogů, není zde tento styl humoru v takové míře, jak jsme u známého tvůrce zvyklí. A to více pak drsné hlášky v potřebných pasážích fungují. Tentokrát tak dostáváme spíše dospělácký coming-of-age snímek, v němž Apatow opět ukazuje svou skvělou práci s dialogy i jednotlivými postavami, a zároveň umí jemně pracovat i s tématy hasičské povinnosti, psychickými problémy apod.

Ano, samotný děj není z nejoriginálnějších a asi vám už došlo, jak to celé dopadne. Jenže i přesto Apatow s Davidsonem ani na chvíli nezabřednou do velkého klišé a ve vážnějších scénách jsou správně komorní. Pasáže, v nichž hasiči sdělují hlavní postavě zážitky a životní moudra, by mohly pod taktovkou jiného tvůrce snadno sklouznout do patosu a sladkobolného klišé. Zde je však režisér dokáže prodat hezky přirozenou a civilní cestou, až vás skoro vezmou za srdíčko. Škoda, že ani tentokrát se Apatow nevyhnul své tradiční chybě v podobě přepálené stopáže. Ano, i King of Staten Island má přes dvě hodiny a na výsledku je to bohužel znát. Některé zevlovací momenty se daly klidně vystřihnout, tempo je dost pomalé, celé se to zejména v polovině opravdu dost táhne a snímek kvůli tomu nedrží úplně pohromadě. Což je v tomto případě opravdu škoda, protože v takových sto minutách by se jednalo o mnohem silnější a komplexnější zážitek.


Přehrajte si trailer
Staten Island je tak čistou sebejistou apatowovkou se všemi jeho klasickými klady a zápory. Jen se tentokrát ubralo na buranském humoru a dostal silného parťáka v podobě Davidsona, jemuž samozřejmě kryje záda i zbytek sympatického a neokoukaného obsazení. Bill Burr si v první velmi výrazné filmové roli rozhodně neuřízl ostudu a Marisa Tomei už podobný part potřebovala jako sůl.  Prostě čistá dramedy práce, u níž je jenom škoda, že Apatow zase nezná míru. Už by mu měl nějaký producent ty projekty nad dvě hodiny zatrhnout.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Scott se ani po mnoha letech nemůže vyrovnat se smrtí svého otce a tráví své dny hulením a kecáním s kámoši. Vše se ale změní, když si jeho matka najde nového přítele. Starý dobrý Judd Apatow se svými typickými pozitivy i neduhy a v o něco civilnějším podání, jemuž tentokrát ve velké míře pomáhá také parádní Pete Davidson, který jde do svého srdcového projektu opravdu na sto procent.



Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar8/10

  PraSiteL

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar7/10

  pepo

 • avatar4/10

  GuidoA.

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar6/10

  Maverick

 • avatar8/10

  holub109

 • avatar8/10

  slord

 • avatar8/10

  Bajco

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace