Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Circle | 2016
csfd  imdb
US premiéra: 28.04.2017
CZ premiéra: 27.04.2017
režie: James Ponsoldt
hrají: Tom Hanks, Emma Watson, John Boyega, Karen Gillan, Patton Oswalt,

The Circle: Recenze


ikona
Mr. Hlad
emma watsontom hanks
Emma Watson a Tom Hanks v thrilleru o tom, že technologie jsou dobrý sluha, ale špatný pán.  

Už se vám někdy stalo, že jste s někým, koho moc neznáte, zabředli do poměrně komplikované konverzace o důležitých věcech, bavilo vás to a mysleli jste si, že vás to nějak obohatí, dokud jste nezjistili, že ten člověk je možná trochu idiot spoléhající na pár cizích slov, oposlouchané fráze a dva odborné články z internetu? A že poslouchat ho je ve skutečnosti docela velká ztráta času? Nejspíš jo. Tak teď to tu máte i ve filmové podobě. 

 

Drama The Circle chytře mate tělem. Tvůrcům se podařilo ukecat do hlavních rolí obvykle spolehlivého Toma Hankse a Emmu Watson, jíž se povedlo vybudovat si pověst inteligentní herečky, díky čemuž by i jejich společné dílo mohlo být celkem zajímavá a intelektuálně náročnější podívaná. Navíc se tu řeší téma technologií, budoucnosti světa, možné ztráty soukromí a zodpovědnosti. Zkrátka dohromady to celé vypadá jako film, který by mohl být hodný pozornosti. Bohužel se velmi rychle ukazuje, že The Circle je vlastně dost omyl. A taky dost pitomý. 

 

James Ponsoldt, autor chváleného dramatu Konec šňůry nebo povedené romance Kouzlo přítomného okamžiku, vás spolu s Emmou Watson vezme do obří společnosti, která je něčím mezi Googlem, Facebookem a sektou, na jejíž zahradě vystupuje Beck a pracují tu samí usměvaví lidé toužící změnit svět. Vizuálně se to pokouší tvářit trochu jako The Social Network a režisér si občas vypomůže i tak, že vcelku efektně kombinuje scény z kanceláře s tím, co se zrovna odehrává na sociální sít, na níž jsou hrdinové víceméně pořád. Od začátku je však evidentní, že The Circle se chce divákům dostat pod kůži spíš svým příběhem a sdělením a ne tím, že by s tématem pracoval jako Tony Scott v Nepříteli státu nebo že by to zkrátka měla být „efektní podívaná“. 

 


Přehrajte si trailer
Bohužel v té rovině příběhu to moc nefunguje. The Circle se pokouší pokládat zajímavé otázky, řešit kontroverzní témata a nutí hrdiny i diváky zamyslet se nad tím, jestli ztráta soukromí může vést k větší svobodě a lepšímu světu, nebo jestli je osobní život jednotlivce nedotknutelný. Naneštěstí to dělá natolik hloupě a naivně, že jsem měl pocit, jako kdyby mě o těhle věcech poučoval patnáctiletý youtuber, který má na stěně plakát Anonymous. Čím víc se film snaží tvářit vážně a řešit závažné otázky, tím víc se ukazuje, jak je to ve skutečnosti povrchní a nesmírně hloupá podívaná. Nepomůže tomu samozřejmě ani fakt, že Emma Watson hraje už asi popatnácté variaci na zvídavou Hermionu a že Tom Hanks tu jede očividně na půl plynu.

No a pak přijde konec, jehož sdělení – jakkoliv se tváří jako happy end – je lehce děsivé. A navíc vzhledem k tomu, co se dělo minulou hodinu a půl, vůbec nedává smysl. Koukat se na The Circle je jako mluvit s milovníkem konspiračních teorií, jenž vám s naprostou jistotou ve tváři tvrdí, že se mu kvůli bezdrátovým sítím zhoršilo revma. Čím víc ho posloucháte, tím víc zjišťujete, že mu to sice dost mele, ale nic zásadního z něj nevypadne. A že postupně začíná nudit až otravovat. 

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Emma Watson přichází do společnosti Toma Hankse a chce změnit svět tím, že pomůže vybudovat největší sociální síť na světě. Pak ale zjišťuje, že cena za úspěch bude možná vyšší, než by ona i zbytek lidstva byli ochotni zaplatit. The Circle i přes své zajímavé téma nedovede výrazněji zajmout a ačkoliv snaží tvářit se chytře a důležitě, výsledkem je spíš nudná a banální historka, jejíž naivita je mnohdy až směšná.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar4/10

  Anetka

 • avatar6/10

  r0st4

 • avatar5/10

  Nexus6

 • avatar4/10

  krumlajs

 • avatar4/10

  noctambule

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar6/10

  RidleyCrowe

 • avatar5/10

  Dataminer

 • avatar4/10

  mkubalikova

 • avatar5/10

  malylada

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace