Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Terminátor | Terminator | 1984
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: James Cameron
hrají: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn

Terminátor: Blu-ray


ikona
st39.6
 

První Terminátor možná není nejlepší z dosud existujících filmů, rozhodně mu ale zůstává místo v našich srdcích. Tahle Cameronova sci-fi mi vždycky přišla víc jako horor, protože mladičký Schwarzenegger poprvé a bohužel i naposledy působí jako opravdová hrozba. Jako bezcitný stroj, který z budoucnosti přicestoval proto, aby střílel do živého, nejen aby vypadal dobře a v kinech trhnul pořádnou sumu peněz. Na prvním Terminátorovi je něco děsivého, ať už je to v okamžicích, kdy jde po krku Sáře Connorové, nebo když si před zrcadlem odoperovává oční bulvu.

Je trochu škoda, že první díl žije ve stínu dvojky, pracuje totiž s neopakovatelnou atmosférou, od které se později Cameron i Mostow odvrátili ve prospěch efektní akce a uhlazených triků. Je cosi kouzelného na loutkách Stana Winstona (filmový geek by možná řekl romantického, ale zkusme se držet při zemi), i přes zastaralou trikovou práci i po letech působí reálně - strojově. Je to prostě něco jiného, než co si dneska pod pojmem Terminátor představíme. Víc ale v Hladově V.I.M...

Blu-ray Terminátora u nás nevyšel a člověk si ho musí objednat ze zahraničí, na českou podporu tedy zapomeňte. Jedná se o jeden z prvních titulů, co na novém formátu vůbec vyšel, používá tedy dnes už zastaralou MPEG-2 kompresi obrazu a přežité PCM audio. Tedy ne, že by se nejednalo o doteď nejlepší dostupnou verzi - na DVD nic lepšího neseženete, díky zastaralému transferu a zřejmě i horšímu stavu filmové kopie to ale moc pěkná podívaná není. Hodně silné zrno se tluče s častými kompresními artefakty a společně eliminují drobnokresbu transferu. Ostrost na tom je také špatně, zato alespoň vykreslování v temných odstínech stojí za zmínku. Terminátor se odehrává většinou v noci a obraz v těchto scénách vypadá vzhledem k ostatním aspektům dobře. Co mě překvapilo je šestikanálové PCM, což je přemixovaná stopa (původní byla v monu). Není to žádný zázrak, ale na svůj věk zní tohle audio skvěle.

Bonusová výbava mohla být díky nezpočetnéu množství vyšlých DVD edic hodně bohatá, opak je ale pravdou. Disku dominuje Terminator: A Retrospective, což je takový nostalgický rozhovor Camerona s Arniem. Víceméně tu jen vypráví o zážitcích z filmu. Zajímavá třináctiminutovka Creating the Terminator: Visual Effects and Music pak už nezachrání chudou výbavu, kterou uzavírají vystřihané scény - většinu z nich můžete dneska najít na YouTube a jen vypovídají o tom, že Cameron myslel na další díly už v době natáčení prvního filmu.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky
Titulky: anglické
K mání od: 20. 6. 2006
Cena: $12.99 (US Amazon)

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace