Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Terminátor 3: Vzpoura strojů | Terminator 3: Rise of the Machines | 2003
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jonathan Mostow
hrají: Arnold Schwarzenegger, Nick Stahl, Claire Danes, Kristanna Loken

Terminátor 3: Vzpoura strojů: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Je to asi přirozená evoluce. Když Cameron natočil prvního Terminátora, byl to skromný film, který měl to štěstí, že byl zatraceně dobrý. Dvojka už skromná rozhodně nebyla a ten samý režisér poslal do kin čistokrevný blockbuster. Jenže zatímco James Cameron udržel laťku dost vysoko a zároveň umožnil, aby se o Terminátorovi dalo mluvit jako o parádní temné sci-fi, Jonathan Mostow přišel a celou legendu překopal podle vlastních (odlehčenějších) představ.

Ne, že by z toho byl špatný film. Ale třetí Terminátor je prostě jiný (ti, kteří viděli čtvrtý díl, už pochopili, že je série zřejmě odsouzená k takovým změnám pokaždé, když se roboti v kinech objeví pod novým tvůrčím týmem). I třetí Terminátor je blockbuster v tom nejmohutnějším slova smyslu, jen cestou na stříbrná plátna ztratil cameronovsky osudovou hlavu a patu. Zato mu narostla nafukovací ňadra a s nimi se v kovovém univerzu Skynetu objevila poslední důležitá věc, kterou chlapi ve filmu chtějí. A kterou Terminátor neměl ani v době Lindy Hamilton: Sexy ženskou (Sarah Connor odpustí). Co na tom, že má místo nalakovaných nehtů plazmové pušky a když po chlapovi hodí flirtující pohled, zřejmě dotyčný do pár vteřin zhyne. Hlavně že je pěkná a připojuje se k internetu vytáčeným spojením (oldschool!).

Vzpoura strojů je spíš komedie, Terminátor se změnil v prostor pro Arnoldovo hláškování, hromadu digitálních efektů a parodických citací. Jako bezduchý akční film si ho člověk užije, protože Mostow dostal solidní částku na to, aby mohl nechat vybuchovat helikoptéry, policejní vozidla a dřevěné rakve, jak se mu zachce. Vlastně se tu pořád něco děje, jako adrenalinová honička film šlape na výbornou a snad jen smutný ksichtík Nicka Stahla narušuje vyrovnanou dávku akce a ... akce. Tohle třetímu Terminátorovi prostě neupřete, je to skvělá zábava a samostatně funguje na výbornou. Jakmile ale začnete vzpomínat na doby, kdy Arnie nosil punkerskou bundu a člověk se zděsil pokaždé, když se objevil na scéně, budete asi jen kroutit hlavou nad scénami, kdy ho T-X chytá za varlata, nebo když jí pro změnu on cpe do chřtánu svůj akumulátor.

S Terminátorem na Blu-rayi je sranda nejen díky jeho komediálním prvkům. Svět se totiž dožil už tří verzí, které se přitom stále tváří jako jedna a ta samá edice. Když vyšel na Blu-rayi poprvé, Warneři mu ponechali pouze SD audio a zmršili video (místo 1080p se na disku nacházelo 1080i - že by to bylo kdovíjak znatelné, se ale říct nedá). Druhá verze opravila video, ale zvuk zůstal stejný. Ta třetí? Právě vychází u nás a konečně by na ní mělo všechno být tak, jak má. Přibude v ní totiž HD stopa od Dolby. Nestane se moc často, aby byl nákup v Čechách výhodnější než za mořem (i když se jedná o edici pro valnou část Evropy, HD audio tedy dneska seženete asi už i v zahraničí).

Obrazově jsou na tom všechny tři verze podobně. Ta "prostřední", kterou recenzujeme (přehrávač se o de-interlacing postará, takže rozdíl mezi "íčkem" a "péčkem" zřejmě stejně nepoznáte) má vcelku nadprůměrný obraz, jaký by divák od podobně "mladého" filmu čekal. Skvělé barevné podání, naprosto špičkový kontrast a černočerná černá. Vlastně si není na co stěžovat, úroveň detailu je velmi vysoká a krom správného množství zrna na transferu nenajdete jediné smítko špíny nebo kompresních vad (česká edice by měla být dokonce ještě o něco ostřejší, takže na ní zřejmě přibude trocha zrna). V několika scénách se sice mění úroveň kontrastu a tónu barev, jsou to ale jen krátké okamžiky.

Celkově se jedná o bezva transfer, což platí i o zvukové stránce. Absence HD audia u takového nadupaného hitu sice zamrzí (proto jděte do nové verze!), klasické Dolby nezní tak agresivně, zvukový mix filmu je ale famózní a když ho bezhlavě "vohulíte", dost možná vám to bude jedno.

Bonusy jsou také seskládany poněkud podivně. Blučko kopíruje DVD, které vyšlo i u nás. Najdete tu "First Look" od HBO, což je víceméně dlouhá reklama, tříminutové "Dressed to Kill" o kostýmech, storyboardové srovnání scén souboje Terminátorů, trailer a osmiminutovku o hračkách, která také působí spíš jako reklama.

Mnohem zajímavější jsou tři audiokomentáře (pokaždé s Mostowem a s obsazením i scenáristy, ten s obsazením je jednoznačně nejlepší) a hlavně PiP komentář. Ten je enkódovaný přímo ve videostreamu, film proto musí být na disku dvakrát - jednou bez a jednou s videokomentářem. Nová verze snad bude mít klasické PiP (v době prvního releasu totiž BD ještě nemělo profil 1.1), nenechte se ale odradit technickými zmatky - tahle stopa rozhodně stojí za to. Je tu spousta nových informací, které se na DVD neobjevily, Mostow hledí na svůj film se sympatickým odstupem a výsledek pak připomíná regulérní a velmi hodnotný dokument. Rozhodně vám dá víc než všechny ostatní materiály na disku.

Obraz: 2,35:1  :: 1080i / 1080p (VC-1)
Zvuk: Dolby Digital 5.1 / Dolby TrueHD 5.1 -  anglicky
Titulky: anglické / české...
Datum vydání: 18.12.2007 / 1.6.2009 
Cena:  $17 / 799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace