Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Temný rytíř | The Dark Knight | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.07.2008
CZ premiéra: 07.08.2008
režie: Christopher Nolan
hrají: Christian Bale, Heath Ledger, Maggie Gyllenhaal, Michael Caine, Aaron Eckhart

Temný rytíř: DVD trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Skalní vědí - DVD trailery tu nemáme každý den. A kdo jiný si by si zasloužil podobné privilegium než i poslední Batman s přízviskem Temný rytíř. Trailer neoslňuje konceptem a už vůbec ne stovkou nových záběrů. Shrnuje ale vše podstatné a upomíná na ten hezký čas, kdy jsme na film čekali s tak velkou dávkou upřímnosti (většina), popř. se jím nenechali vzrušit a čekali, co se z toho vlastně vyklube (ano, my chlapci z redakce :). Premiéra už je dnes zahalena vrstvou čtyřměsíčního prachu a pomalu přichází čas účtovat na stříbrných plackách. V traileru se můžete nechat namlsat informací o opravdu velké porci bonusů (otázka zní, jak velké množství jich proteče k nám), stejně jako notoricky známými scenériemi, kterým je v měřítku trailerů nechán překvapivě velký prostor. Vyplývá z toho po chvíli jediné: o co míň se tu stříhá, o to méně dynamiky se do atmosféry vkládá. Ale co naplat – stále jde o sakra zajímavý sestřih, o který jsme vás prostě nemohli ochudit. A ne, to není omluva za naši předchozí skepsi :).

Temný rytíř: Hudební promo


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Propagační šňůra kolem Temného rytíře je, zdá se, nekonečná. Jeden teaser a kvarteto trailerů v mnoha variacích na totéž už stačily vysoustružit jasnou představu o tom, že s Batmanem máme pro tuhle sezónu rozhodně počítat. A totéž ukazuje i tohle hudební promo, které se pustilo po hodně odvážné cestě – odvážné v tom světle, jak úzkostlivě se předchozí ukázky bránily odhalování nových záběrů a raději cedily ty staré v různých kontextech a hudebních podkresech. Promo koláž obsahuje prakticky stejný poměr starého a nového materiálu, to vše v lahodném audiovizuálním mixu, kde hudba dostává přednost zvukovými efekty a mluví se jen prvních pár vteřin. Typický plnohodnotný trailer to jistě není (záběry jsou dlouhé, chybí dramatické ohraničení, scény jsou za sebe naskládány čistě účelově), troufám si nicméně tvrdit, že funguje lépe než leckterá předchozí ukázka určená pro kina. A jako zřejmě poslední delší ochutnávka před premiérovým dnem D plní svou funkci na výbornou. Nenechte si tohle poslední setkání ujít.

Temný rytíř: Trailer 4


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Konečně parádní práce. Minimálně během dvou minut a sedmnácti sekund, ve kterých se Temný rytíř představuje v prvotřídní trailerové formě. Špičkový střih, precizní sladění obrazu a zvuku - ze stejného materiálu vymlácena o poznání vyšší údernost. K už okoukaným záběrům se přidává jen hrstka nových, každý z nich ale dokáže zintenzivnit psychologickou nálož z Gotham City. Joker se k Batmanovi blíží na krok, povídá si o útrapách freaků, kteří berou osud do svých vlastních rukou, a Bruce Wayne zdá se moc dobře chápe jeho pohnutky. Nolan se nebojí velkých výzev a jak přesouvá do ústraní Harveyho Denta, tak vrací na výsluní znovu smutného šášulu. S netopejrem si asi zahrají comicsovou variaci na Nelítostný souboj. Bude-li jejich válka prokládána efektními průlety policejních kár a projížďkami na bat-babetě (batetě?), není se čeho bát. Za plných pět to ale zase nedopadne: Posledních dvacet sekund je totiž zcela nepochopitelně vypuštěných. Stihne v nich vyprchat až příliš mnoho atmosféry, než aby se mohl bez rozpaků nasadit pětikvalt.

Temný rytíř: Trailer 3


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Snažíme se být na Netopýřího muže hodní, to abychom pláchli z grilu, na němž fandové smaží každého, koho znudila první Nolanova reimaginace. Trailery na Temného rytíře si nemůžou stěžovat na naši nepřízeň, hvězdičky do něj sypeme poctivě... takže maskovaný hrdina určitě snese i trochu upřímného pokárání. Suma sumárum jeho trailerová kampaň zatím nepůsobí jako materiál pro „druhý největší letní blockbuster“ – možná vykazuje neokoukatelnou nolanovskou atmosféru, ale pokusy o hutnost, ponurou psychologii občas rozčísnutou nějakým eye-candy momentem (pořád zůstává v podstatě jen u kamionu, vyjíždějící motorky a pár skoků z mrakodrapu) vyznívají čím dál tím víc naprázdno. Vedle marvelovských řežeb se Temný rytíř plouží jako depresemi a únavou strhaný stařešina, co chce lidi lákat jen na debaty chlápků ve smokinzích a na pár projížděk Batmobilem. A který nakonec nejvíc atmosféry vytáhne, tak trochu tradičně, z nájezdu loga a jeho smyčcového doprovodu. Proto se ptám: Kde je Batman? Kam se poděl a proč ho nahradil Joker a hlavní hrdina z Děkujeme, že kouříte? V Supermanovi se přeci taky nechodí na Lexe Luthora! Ne, takhle se očekávání prostě nezvyšují. Vždyť i ty dvě minuty jsou vlastně hodně dlouhé a z perspektivy předchozích trailerů bolestivě nezajímavé.

Temný rytíř: Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Dámy a pánové, jedeme z kopce! Svět kolem Batmana a Jokera se probouzí k dalšímu kolu comicsové módní přehlídky, která všechny batmanofily určitě nadmíru potěší. Nolan ve svém druhém dítku nešetří comicsovými záběry, o kterých si dříve jeho divák mohl nechat jenom zdát (a spíše si je domýšlel). Jen takový strmý pád a následný let ze střechy – to je přesně jeden z těch fragmentů, které mi minule chyběly ke štěstí. A vůbec, ze všech stran je cítit, že úvod do tohohle světa máme naštěstí oficiálně odbytý a všechna morální dilemata vyřešená. Už je to Batman vs. Joker v plné parádě a bez zbytečných psychologizujících řečiček, přičemž Ledger je v roli druhého jmenovaného oficiálně cool. Delší záběry dávají více vyniknout jeho projevu, který si naše děti s výrazem ve tváři Jacka Nicholsona asi nikdy nespletou. Jen je možná Baleovi a jeho netopýří síle až moc důstojným protivníkem – a trochu bych se bál, aby si neukradl úplně celý film pro sebe (nehledě na okolnosti, které známe). Co se týče pěkných obrázků a celkového tempa tohohle pixelového shluku – velké studio v pozadí je opravdu hodně znát, stejně jako to, že střihačský expert opravdu sedí na té jediné správné sesli. Papírově tedy všechno v pořádku… pořád mám ale pocit, že tomu chybí taková ta „vyšší jiskra“, která posouvá nadprůměrné trailery k těm geniálním. A protože spousta z vás stejně bude tvrdit, že je to geniální i tak, tímto vám oficiálně sděluji, že vám to vaše nadšení ze srdce přeji. I mě Nolan z části přesvědčil, že bude minimálně o stupeň líp jak minule a ta návštěva kina se velmi pravděpodobně vyplatí.

Temný rytíř: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Špatná zpráva pro všechny, kdo doufali v nového Jokera jako důstojného Nicholsonva nástupce: Heath Ledger v pohybu působí jako medvídek na hraní, který si svůj šílený úšklebek pouze přeje, stejně jako svůj šílený smích. Možná je to tím sestřihem, ale rozhodně si nemyslím, že z něj prýští charisma a jen z poloviny působí jako pádný důvod toho, proč se celé město musí obrátit vzhůru nohama. Jinak to ale vypadá, že se Nolan dokonce zlepšil v režii a pochopil, že ke comicsu patří i nějaký ten cool záběr (přestože se stále snaží působit „civilně“), jako detail na motorku ve smyku, ve dvojce zjevně velice oblíbený dopravní prostředek. Potěší jedna dobrá hláška, vyšumí spousta průměrných. Nebýt sestřihu podbarveného poměrně pompézní hudbou, mám pocit, že by tady toho příliš nezbylo. Batman je studenější než psí čumák a opět tak divně odtažitý, což je ohromný paradox vzhledem ke všem hrdinům, které dosud Nolan vykreslil. Nechápal jsem haló kolem jedničky, nechápu ho ani kolem dvojky. Ale kousnu se i dneska a budu si říkat, že to všechno určitě dobře dopadne. Nemá smysl se zlobit na ukázku, když má říz – bude mít případný smysl se zlobit na samotný film. Hahahahaaaaaaah…! Ehm.

Temný rytíř: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Jsou teasery, které navždy převrátí váš život. Zřítelnice oka vlhne pod tíhou dojetí, dech se vzrušeně třese, z ostatních blockbusterů se stávají pouzí pěšáci. Jako by vás ve vlasech pohladil Bůh. Dlouho jsem hledal ta správná slova k popsání tak komplexního zážitku. Až Hladovo lapidární „Jako by mi Temný rytíř dýchal přímo za zády“ přesně zhodnotilo genialitu Warnerovské ukázky. Její minimalismus a dokonalé vystižení genia loci Batmanovy jeskyně (která je samozřejmě sofistikovanou metaforou vyprázdněné duše Bruce Waynea) nastoluje zcela nový standard v oblasti filmového marketingu. „Ať už bude nový Batman jakýkoliv, o dvou věcech nelze pochybovat: Maggie Gyllenhaal je podstatně charismatičtější než Katie Holmes a Christopher Nolan v akčních scénách neuvěřitelně přitvrzuje,“ komentuje Mr. Hlad teaser a já mu při pohledu na pompézně gradující finále musím jen a pouze přitakávat. Christian Bale přidává na expresivitě výrazu, takže můžeme litovat, že v teaseru nezbylo víc místa na Ledgerova Jokera. Ale to je asi jediná šmouha na jinak perfektní představovačce. „Pokud je tohle jen ochutnávka, nevím, čím nás Nolan oslní příští prázdniny. Asi z toho nářezu umřu,“ dodává výstižně Hlad a popáté si se mnou pouští teaser. Ano, Batman roztáhl svá křídla! Kdo by se neschoval v jejich stínu... Tož dost humoru. Zamysli se nad sebou, Christophere!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace