Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Temný rytíř | The Dark Knight | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.07.2008
CZ premiéra: 07.08.2008
režie: Christopher Nolan
hrají: Christian Bale, Heath Ledger, Maggie Gyllenhaal, Michael Caine, Aaron Eckhart

Temný rytíř: DVD


ikona
k0C0UR
 

Nebudeme to asi pitvat nijak dalece. Mnozí mu nevěřili, mnozí ho uctívali už od prvních zmínek. A Temný rytíř přišel a přesvědčil o svých kvalitách všechny bez rozdílu a věku a vyznání (resp. nemluvil jsem s nikým, komu by se film vyloženě nelíbil). Christopher Nolan se poučil ze svých chyb a vyslyšel spílání nad nedostatky minulého dílu. Temný rytíř je po všech stránkách přehlednější, komplexnější a lépe natočený film než Batman začíná. Scénář dospěl míle nad klasický žánrový film a comics dokázal prosáknout do normálního světa s takovou samozřejmostí, že už to vlastně ani není comics. Někde na pomezí skvělé detektivky a skvělého psychologického thrilleru se rýsuje brilantní charakterový čtyřúhelník, natolik detailně prokreslený a promyšlený, že překryje i mnohé logické dírky a díry, které si Nolan ve zbytku příběhu přece jen neodpustil (vždycky mě zajímalo, kam se Joker jenom tak vytratil poté, co zkazil večírek hozením jisté osoby ze střechy). I tak se nad nimi musí pod vlivem silnějších okolností jen mávnout rukou – Temný rytíř je Nolanovo opus magnum a pro žánr comicsu probuzení s vyhlídkami na jinačí a zajímavější zítřky. K tomu všemu se Joker stal Ledgerovým možná nejlepším hereckým výkonem (uvidíme, jak s ním in memoriam zúčtuje slovutná Akademie). Všechno hezky pokupě a dobré jako šlehačkový dort se spoustou jahod. (9/10)

Temný rytíř přichází na náš trh ve dlouho diskutované dvoudiskové edici a dokonce možností zvolit přebal s Jokerem, který vám budou sousedi jistojistě závidět. Už na začátek se však hodí říct, že není všechno zlato, co se třpytí. Vydání mohlo být mnohem macatější, výživnější a po všech stránkách… poctivější. Vkrádá se sem pocit, že si tvůrci už teď syslí hromady jiných materiálů pro jiné, lepší a pravděpodobně i dražší edice, které navštíví naše prodejny v horizontu příštích měsíců až let. První disk skýtá jen film v několika zvukových verzích (o dabingu – především samotného Jokera - si udělejte obrázek sami, my taktně pomlčíme). A pak už je tu disk číslo dvě, který je… zklamáním. 6 IMAX sekvencí v ořezu 1,43:1 si asi nevychutná jen tak někdo, rozhodně ne v domácích podmínkách, které vám prostě nabídnou jen jiný ořez obrazu. Pokračujeme Zprávami z Gothamu, což je – nijak překvapivě - gothamská televize, komentující v šesti různých blocích dění ve městě. Nejzajímavější je patrně ten o Brucei Wayneovi. Jinak ale celkem nuda a tak kromě opulentní galerie plné předimenzovaných plakátů, Jokerových karet, fotografií a jiného zbytečného balastu (ruku na srdce, máme internet, no ne?) zůstává jediným dobrým příspěvkem v bonusové sekci ten s názvem Gotham odhalen: Jak vytvořit scénu (což nemění nic na tom, že překladatelsky to dobrý příspěvek není ;).

V souhrnu se jedná o pět featuret, které byly z části rovněž k vidění na internetu, zub času a mocná distributorská ruka už je ale přesunuly na stříbrnou placku. První z nich pojednává o natáčení IMAX kamerami, což je jen o trochu větší zábava než druhý, kraťoučký příspěvek o zvuku, v části číslo tři už si však zapněte pásy. Dostáváme se k patnáctiminutovému materiálu o natáčení automobilové honičky, který má spád, koule a Cival by na jeho adresu jistě vznesl vzletné „cool“. Spolu se čtvrtým příspěvkem nazvaným Temný rytíř – naživo, kde se probírají kaskadérské kousky a eskapády kolem výbuchu nemocnice, jde o nejlepší část celé jinak nepříliš bohaté edice, jejíž bonusová stopáž se dá vyměřit jednou nuznou hodinou. Tu doplňuje poslední, pátý příspěvek, pojednávající o designu klasických i neklasických batmanovských propriet. Taky se vám to zdá trochu málo? Náladu si můžete spravit o čtyři stovky dražší edicí, kde najdete dnes už pomalu kultovní motorkářskou hračičku zvanou batpod. To už je ale jen pro opravdové fandy. Ostatní si jistě rádi počkají, co přinesou Vánoce příští :).

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, maďarsky
Titulky: české...
Datum vydání: 8. 12. 2008
Cena: 499,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace