Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Temné stíny | Dark Shadows | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 11.05.2012
CZ premiéra: 10.05.2012
režie: Tim Burton
hrají: Johnny Depp, Chloe Grace Moretz, Helena Bonham Carter, Eva Green, Michelle Pfeiffer

Temné stíny: Recenze


ikona
Cival
Jak se povedl nový pestrobarevný skorohoror Tima Burtona? 

Měli jsme ho rádi. A milovali jsme jeho filmy. On nás ale postupně poztrácel. „Věčně svůj“ Tim Burton se dlouho opakoval, a když zkusil něco jiného, buď se spálil kasovně, anebo si nazlobil své ortodoxní příznivce. Jenže když se nechal najmout pro disneyovskou Alenku v říši divů, byla z toho miliarda dolarů a s tím i jistota, že věčně rozčepýřený chlapec si bude smět až do smrti točit cokoliv se mu zlíbí. Kdo si však myslel, že Burton statutu hitmakera využije opravdu odvážně a kousne do nejtužšího možného sousta, zmýlil se.

Z Burtona je naopak definitivně popíkář. Řemeslně na výši, herci se mu cpou do filmu tak vehementně, že může i do role posledního zahradníka obsadit známou tváří, a na triky je taky vždy dost peněz. Jenže na výrazný autorský otisk v promakaném filmu, který by krásně děsil i příští generace, zapomeňte.

Temné stíny totiž vyznívají jako zakázková, dost povrchní a leckdy odfláklá práce, za níž by člověk tipoval spíš rutinéra imitujícího Tima Burtona… než onoho skutečného klasika.

Filmové oživení zapadlé soap-opery ze 70. let o prokletém upírovi Barnabasovi, který roztržitě tápe v moderních časech, vykazuje spoustu burtonovských trademarků. Výtvarné vlivy německého expresionismu nebo hororů studia Hammer najdeme i v téhle barvotiskové rodinné oddychovce. I tady se Burton mazlí se zrůdami a zrůdičkami a raduje se s nimi víc než s nudnými pozemšťany (i když jsou sebevíc spanilí). A samozřejmě tu neschází jeho manželka Helena Bonham Carter, pro kterou by Burton našel místo nejspíš i ve válečném drámu o výcviku mariňáků. Jeho stará prostě musí být všude, jinak bude doma dusno. I když je tedy spousta věcí tam, kde je rádi vidíme, pod vlivem nedbalého příběhu Temné stíny stejně připomínají jen vykalkulovaný derivát: Odvozeninu ze starších burtonovek, z Addamsovy rodiny, spikleneckých upířin. Film barevný tak jako Alenka, tematicky dohraný po vzoru Twilight a marketingově postavený na „pirátovi“ Johnny Deppovi. Takže… miliardový hit na míru?

Eva Green a bohatá prezentace jejího sex-appealu je tím nejpamátnějším z celého filmu.Tak veselo po komerční stránce asi nebude. Temné stíny nicméně jsou přímočarou hororovou komedií pro masy, která nevymýšlí žádné umělecké složitosti a po divácích nevyžaduje namáhavější spolupráci.

Koná se jednoduchý a povrchní rej gagů, které se trefují tu líp, tu hůř, a leckdy koketují s pocitem „what the fuck“. Ten se v hlavě rozezní jak u finále a jeho „velkých odhalení“, tak i u překvapivých sexuálních scén – alespoň v těch je ale cítit trochu řeřavější autorský přístup, protože orální uspokojování se v rodinné komedii nevidí každý den a vášnivá soulož mezi Deppem a čarodějkou Evou Green dává názorný návod, jak oživit sterilní a ufňukanou romantiku ze ságy Twilight.


Přehrajte si trailer
Vůbec Eva Green a bohatá prezentace jejího sex-appealu je tím nejpamátnějším, co Temné stíny přináší. Ostatní radosti jsou spíš drobné, a to i když jde o gagy, popkulturní narážky nebo třeba psychoanalytická pomrknutí (ano, Hitchcockova oblíbená záměna ejakulace a příbojových vln se vrací na plátna). Průběžné fórky nicméně fungují spíš jako zpestření příběhu, který sám o sobě nemá kdovíjaký tah a spíš nerušeně plyne. Pouze lehce baví, než že by mohl výrazněji zasáhnout.

Burton zkrátka servíruje produkt bez vyšších ambicí, vybavený podmanivou výpravou, vymakanými maskami, drahými triky a velmi efektní hudební dramaturgií. Je to řemeslně čistý průplach, do kterého se bohužel nevešlo tolik fištrónu jako do Smrt jí sluší nebo Čarodějek z Eastwicku.

A mimochodem, hereckou šarži Johnnyho Deppa nikdo z redakce nepochopil.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (25)

Verdikt

avatar6/10

Cival

Prokletý šlechtic Barnabas se po dvou stovkách let dere z rakve a znovu usedá v čele Collinsovic rodiny. Proti němu je ale nejen svůdná (a nešťastně zamilovaná) čarodějka s postavou Evy Green, ale i moderní doba. Líbivě retrostylizovaná hororová fantasy komedie pracuje se spoustou typických Burtonových propriet, tentokrát ale bez hlubšího smyslu a trvalejší chuti. Trochu prázdná, leč profesionálně odkroucená oddychovka.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Spooner

 • avatar3/10

  Mr. Hlad

 • avatar5/10

  KarelR

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar5/10

  mcb

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar4/10

  cabal

 • avatar7/10

  pytlik

 • avatar9/10

  TrDLo

 • avatar3/10

  b1aster

 • avatar5/10

  nelson23

 • avatar4/10

  Davosh

 • avatar6/10

  kyller

 • avatar8/10

  Ramira

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace