Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Temná věž | Dark Tower | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.08.2017
CZ premiéra: 24.08.2017
režie: Nikolaj Arcel
hrají: Idris Elba, Matthew McConaughey, Abbey Lee, Jackie Earle Haley, Katherin Winnick

Temná věž: Recenze


ikona
Mr. Hlad
dark toweridris elbamatthew mcconaugheystephen kingtemna vez
Překvapení léta, nebo totálně promarněná šance na vznik velkolepé filmové ságy?  

Letošní léto je skoro u konce a s ním i období největších filmů s největšími ambicemi. Alespoň s těmi komerčními, oscarovky to rozjedou ke konci roku. Někdo zklamal, někdo překvapil, někdo splnil očekávání. A Temná věž víceméně patří do té poslední kategorie. Po letech příprav se totiž projekt dostal do rukou režiséra, s nímž studio podle všeho vytřelo podlahu a zásadně mu všechno překopalo. A i díky ne úplně přesvědčivým trailerům bylo jasné, že ta očekávání nebudou moc veliká.

 

Předem rovnou přiznám, že oproti spoustě lidí jsem byl do značné míry ve výhodě. Předlohu neznám, ale jak jsem tak pochopil, jde o dost možná nejslavnější dílo Stephena Kinga, které bývá srovnávané s těmi největšími literárními ságami vůbec a má víc fanoušků než Real Madrid. Ti pochopitelně brblají od okamžiku, kdy zjistili, že hlavní roli hraje Idris Elba, což je, jak jste si asi všimli, černoch. Mně je zrovna tohle úplně jedno, pokud se tedy těšíte na recenzi srovnávající film s předlohou, běžte raději jinam, já vám v tomhle nepomůžu a myslím, že nikdo z MovieZone. Ovšem co jsem zaznamenal, právě fandy čeká v kině největší utrpení. Na druhou stranu ti, kdo předlohu neznají, na tom asi nebudou o moc lépe. 

 

Temná věž totiž víc než film připomíná pilot seriálu. Pilot, po němž bych asi moc neměl chuť koukat na další díly. Je tu nakousnutá strašná spousta věcí, které by se v dalších epizodách nebo sezónách mohly řešit, ale celkově jsou jen lehce naťuknuté, naznačené nebo zmíněné ledabyle v jedné větě. Takže jsem měl celou dobu pocit, jako kdyby se tvůrci snažili vnutit mi myšlenku, že koukám na něco velkolepého, musím tomu však dát čas. Musím počkat, až to uzraje, až dostanou prostor jít víc do hloubky a rozpracovat svůj epický svět plný jiných dimenzí, tajuplných monster a zrůd, lidí s magickými schopnostmi a kouzel. No a pak to skončilo. A výsledkem bylo vlastně jedno velké nic. Nebo spíš jedno velké a zklamané „hm.“

 

Adaptace Kingovy série je totiž strašlivě obyčejná. Nevím, kolik si toho film bere z předlohy a jestli jde o adaptaci prvního dílu nebo si vyzobává kousky z několika knih. A ani mě to zase až tak moc nezajímá. Ať je to tak nebo onak, nakonec z toho stejně vylezla uchcaná fantasy, ve které se nudný a nudně hrající teenager octne po boku drsně se tvářícího pistolníka v cizím světě s minimem kulis a zajímavého prostředí (pokud nepovažujete za zajímavé prostředí až příliš násilné odkazy na jiná Kingova díla). A tady zjistí, že má moc náš svět zničit, nebo zachránit, kvůli čemuž musí motivovat demotivovaného hrdinu a zastavit nejzlejšího zloducha všech vesmírů. A pak to skončí.

 

Filmová Temná věž je strašně banální příběh, který i přes svých pouhých 95 minut dokáže překvapivě často totálně nudit. Především prostřední třetina s putováním po poušti je vyloženě zničující a plná prázdných dialogů, nudných záběrů a nezajímavého blábolení. Sice se dočkáme několika momentů, kdy jinak zcela unylé prostředí začne být skoro až zajímavé, ale jde opravdu jen o kraťounké sekvence, od nichž dávají tvůrci ruce pryč. Proč? Nevím. Pocit tajemna se vyvolat nepovede a pokud tu měl někdo ambice naznačit otázky a odpovědět na ně v sequelech, tak se měl snažit natočit film, který si ty sequely zaslouží. Naštěstí se v poslední půlhodině vracíme do New Yorku a Temná věž se změní v docela zábavné akční béčko. Asi by mě nepřekvapilo, že zrovna v tuhle chvíli začnou znalci předlohy odcházet z kina, osobně však dám vždycky přednost zábavné výplachové podívané než neohrabaným pokusům o budování jakési mytologie, která na plátně absolutně nefunguje. 

 

Nikolaj Arcel totiž akční scény zvládá celkem s přehledem a i když z toho další John Wick nebude, když vytáhne Idris Elba pistole, začnou se dít docela zajímavé věci. Sám Elba navíc unaveného a zamračeného pistolníka zvládá hrát naprosto s přehledem a McConaugheymu stačí, aby se procházel po plátně v černém a mluvil jako unavený sebevědomý Texasan. Jeho záporák by určitě mohl být lepší a možná ne tak jednorozměrný, ale řekněme, že na Temnou věž to, co předvádí, bez problémů stačí.

Na dobrý film je to ovšem málo. Na Temné věži jsou vidět ambice a snaha jen naťuknout větší vesmír, ale přitom zapomíná, že by měla nabídnout i něco víc než jen příslib, že „příště toho bude víc a bude se vám to líbit.“ Béčkový akčňák říznutý nezajímavým putováním po nudném prostředí a předvídatelný příběh o boji dobra se zlem fakt nestačí.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (25)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Z ambiciózní adaptace velkolepé série Stephena Kinga vylezlo průměrné akční béčko. A to bohužel mluvím o těch lepších momentech Temné věže. Poslední třetina nabízí celkem fajn střílečku, celou hodinu před tím ale jen hrdinové chodí po nudném světě a řeší ještě nudnější věci. Knižní Temná věž je možná epický a velkolepý příběh, ta filmová však vypadá jako průměrný pilot k mizernému seriálu. Film, který i přes extrémně krátkou stopáž stíhá občas skoro unudit k smrti, dobří herci a slušné akční scény do průměru nevytáhnou.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar2/10

  Revan

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar7/10

  C4rLos

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar4/10

  Ragnarok

 • avatar4/10

  Toren

 • avatar6/10

  Marc

 • avatar4/10

  pepo

 • avatar7/10

  Sarger

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace