Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Temná sklizeň | Dark Harvest | 2023
csfd  imdb
US premiéra: 11.10.2023
CZ premiéra: 13.10.2023
režie: David Slade
hrají: Jeremy Davies, Elizabeth Reaser, Luke Kirby, Emyri Crutchfield, Jake Brennan

Temná sklizeň: Recenze


ikona
Mr. Hlad
dark harvestdavid slade
Uprostřed kukuřičných polí čeká zlo. A taky nuda.  

David Slade je jeden z těch filmařů, kteří nám dost chybí. Nejdřív natočil velmi solidní thriller V pasti, potom hodně povedenou 30 dní dlouhou noc a my jsme od něj čekali velké věci. I ten Twilight bychom mu odpustili, připsal by si hit a v Hollywoodu si zajistil lepší pozici, ale nic z toho nakonec nebylo. Ne že by Slade zmizel, jen dělá hodně v televizi, točil třeba Hannibala, na filmový návrat jsme však čekali až do letošního roku. A bohužel jsme se dočkali. Na Temnou sklizeň jsem se vcelku těšil. Zápletka zněla zajímavě, předloha se prý povedla, do toho ten Slade… ovšem když se dotočilo v roce 2021 a na premiéru se čekalo dva roky, člověk tak nějak tuší, že se někde objevil problém. A bohužel to tak je. Temná sklizeň není dobrý film. A zároveň připomene, proč nám ten Slade chybí. 

Podíváme se do padesátých let, nebo do něčeho, co jako padesátá léta vypadá, do malého městečka uprostřed kukuřičných lánů, kde se každý rok koná dost divný rituál. Z polí vyleze Pilozubý Jack, dvoumetrové vraždící monstrum, a pokouší se do půlnoci dostat do místního kostela. Zastavit ho musí jeden ročník místních puberťáků a dost se u toho umírá. Vloni se to povedlo Jimovi, jenž jako každý vítěz dostal nové auto a šanci tenhle vidlákov opustit. Letos hodlá uspět jeho brácha Richie, který netouží po ničem jiném, než taky vypadnout. A noc, kdy Pilozubý Jack vyleze, se blíží. Jenže tentokrát to bude trošku jiné…

David Slade natočil film, který dobře vypadá. Jeho přestylizovaná padesátá léta s partičkami kluků v kožených bundách, nagelovanými účesy, velkými auty a maloměstsky bodrou atmosférou vypadají skvěle. Možná ne realisticky, jenže o to se tu režisér evidentně ani nesnažil. Zároveň když dojde na honičky s Pilozubým Jackem, Slade se nedrží zkrátka a občas předvede solidní gore a s krví nešetří. Nevyžívá se v tom, ale nějaká ta urvaná hlava se tu čas od času objeví. Hezky se na to kouká. Jenže je to celé strašlivě blbé. Tak moc, až to možná budete chtít chvílemi vypnout. 

Popravdě nepochopil jsem, jestli se Temná sklizeň odehrává v našem světě, nebo v nějaké alternativní realitě, kde je akceptovatelné chovat se jako idiot. Ale na tom nezáleží. Jak přibývají minuty, tak přibývají i absurdity a obávám se, že v jistý moment (u každého v jiný) si budou muset všichni diváci přiznat, že koukají na strašlivou hovadinu. Nemám v hororovém žánru úplně problém s tím, že se postavy chovají nelogicky, většina z nich má stejně za úkol co nejefektněji umřít. Asi bych tedy zvládl i to, že během nahánění monstra, při kterém si jdou po krku i desítky pološílených teenagerů a zabíjejí se mezi sebou, si hrdinové odskočí potokat někam za roh a povídají si o své bolestivé minulosti. 

Větší potíž tkví v tom, že jak čas ubíhá, čím dál víc se ukazuje, že celý svět Temné sklizně je totální kravina, která může fungovat jen v hlavě scenáristy nebo tvůrce předlohy, i když u toho druhého existuje šance, že se rozepsal víc a spousta věcí může dávat smysl. Tady ne. Když budete sledovat, jak davy maskovaných šílených puberťáků se sekyrami a vidlemi pobíhají po městě, rabují, zabíjejí v záchvatu šílenství každého, kdo se jim postaví do cesty a rodiče jim nepomůžou, ale vyhánějí je zpátky do ulic, dá vám to dost důvodů k přemýšlení. Třeba o tom, jestli v tomhle městě žijí jen idioti a jak se mohlo stát, že při hře, kde umírají desítky dětí každý rok, tohle město vůbec ještě stojí. A že nikdo neodjede, nebo třeba nezavolá telefonem někoho o pomoc. A v poslední třetině se pokouší o cosi, co nemohlo dávat smysl vůbec nikomu na place. 


Přehrajte si trailer
Temná sklizeň je neskutečně hloupý film a od diváka žádá, aby vypnul mozek. Zároveň se však pokouší tvářit příliš seriózně na to, abyste si ho mohli s vypnutým mozkem užít. Slade natočil film, který nechce být zábavné krvavé béčko, ale má ambice být seriózní děsivou podívanou. Jenže na to je až příliš pitomý, stejně jako jeho hrdinové. Tohle se bohužel moc nepovedlo. 

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Každý rok se v malém městě obklopeném kukuřičnými lány koná hon na monstrum. Letos ho chce zabít mladík Richie a dostat díky tomu možnost odjet pryč. Jenže věci se vyvinou jinak, než kdokoliv čekal. David Slade natočil horor, který dobře vypadá a nebojí se krve, jenže celý film je natolik hloupý a nesmyslný, že je zatraceně těžké si ho užít. A s každou další minutou je to horší. Takže je klika, že není moc dlouhý.Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Muf

 • avatar4/10

  PamPero

 • avatar4/10

  slord

 • avatar4/10

  Melkom

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace