Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ted K | 2021
csfd  imdb  
US premiéra: 18.02.2022
CZ premiéra: nestanovena
režie: Tony Stone
hrají: Sharlto Copley, Drew Powell, Bob Jennings, Travis W Bruyer, Sal Rendino

Ted K: Recenze


ikona
do_Od
FBISharlto CopleyTed KteroristaUnabomberzločin
Po famózním traileru přišlo kruté vystřízlivění – Ted K zdaleka není tak dravým pohledem na proslulého teroristu, jak se na první pohled mohlo zdát. 

Příběh Unabombera už je dnes většině lidí dobře známý. Americkému teroristovi ze sedmdesátých let minulého století se věnoval například seriál Manhunt: Unabomber nebo taky dokument Unabomber – Jak to vidí on sám. V obou případech se podle ohlasů jedná o lepší díla a v obou případech stopáž přesáhla hranice 123 minut, ve kterých režisér Tony Stone odvyprávěl svoji vizi toho, jak někdejší univerzitní profesor matematiky s titulem z Harvardu všeho zanechal, utekl do divočiny a posléze začal posílat lidem bomby. O to pozoruhodnější je neschopnost tu dvouhodinovou stopáž využít k ucelenému, dravému a nějakým způsobem naplňujícímu obrazu.

 

Snímek začíná v lesích Montany, kde Ted Kaczynski už nějakou dobu přežívá v malé boudě, kde se straní lidí i moderních technologií. Právě ty jsou podle něj hlavní příčinou blížícího se úpadku lidstva, což v něm probouzí pocity frustrace, paranoi a vzteku. Potíž je v tom, že za dvě hodiny neuvidíte žádný postupný přerod hlavní postavy v anarchistu, který zabil tři lidi a dalších několik desítek zranil. Místo toho sledujeme rozporuplnou sondu do mysli člověka, který už se za tou hranicí dávno ocitl a své činy akorát stupňuje s tím, kolik má finančních prostředků, a taky jak velkou k nim dokáže nabrat odvahu.

Co snímku naopak dost pomáhá je naturalistická atmosféra a nádherná kamera, kdy to místy skoro připomíná sledování přírodovědného dokumentu z lesů Montany. Dlouhé záběry na ničím nerušenou přírodu (až dokud ji něco nevyruší) jsou totiž uklidňující nejen pro diváka, ale i pro Teda. Režisér tím nabízí určitou možnost jeho chování a hněv chápat, což asi na papíře znělo dobře, ale tváří v tvář s tím, jak slabomyslnou a zákeřnou postavu po celou dobu sledujeme, to však ve finále příliš nefunguje. Sharlto Copley v hlavní roli je samozřejmě výborný a prakticky dokazuje, že se pro podobné role zakřiklých magorů narodil, i jeho výkon vás ale postupem času ubije svojí repetitivností. Zejména, když režisér nezvládá práci s tempem a jeho film prakticky nemá gradaci.

Snímek je de facto takovým obráceným Útěkem do divočiny. Rozhodně od něj nečekejte temnou krimi, není zde žádné tajemství, vše máte černé na bílém a vyšetřování zločinů hlavní postavy zde nehraje vůbec žádnou roli, snímek podle skutečných událostí (mimochodem natáčený i na stejném místě, kde skutečný Ted K pobýval) samozřejmě skončí slavným manifestem i následovným zátahem FBI, nic z toho ale nemá žádný emocionální dopad. Na to, jak silné názory a emoce Ted Kaczynski choval, je film zkrátka až podivně prázdný. Má jeden nebo dva silnější momenty podpořené správně zvolenou hudbou, pořád je to ale zatraceně málo.

Verdikt

avatar6/10

do_Od

Místo uceleného pohledu na slavného Unabombera dostáváme rozporuplnou a místy nezáživnou sondu do jeho mysli, která sice nabízí možnost jeho chování chápat, tváří v tvář s jeho zákeřnými a nesmyslnými činy to ale příliš nejde. Copley tradičně skvělý, naturalistická atmosféra tomu svědčí, ty dvě hodiny šly ale s tímhle příběhem využít daleko lépe.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  RainMakeR

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar3/10

  Maverick

 • avatar10/10

  May

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace