Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Svítání | Daybreakers | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.01.2010
CZ premiéra: 11.03.2010
režie: Michael Spiering, Peter Spiering
hrají: Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neill, Claudia Karvan, Vince Colismo, Isabel Lucas

Svítání: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedl duel Upíři VS Lidstvo?  

Svítání tak trochu slibovalo, že vrátí upírské filmy tam, kam patří, a alespoň na chvilku vytvoří protipól romantické sáze, jež z krvesajů udělala vyměklé hňupy, kteří jsou doslova k smíchu. Nejspíš nikdo neočekával, že by měla přijít další žánrová klasika, ale bezpochyby tu bylo dost lidí připravených ocenit nějaké to samoúčelné násilí, originální zápletku, dobré herce a trošku neobvyklý pohled na upíry. Tihle lidé nakonec budou nejspíš zklamaní, protože Svítání se rozhodně nepovedlo ani zdaleka tak, jak bychom doufali.

Děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy se z většiny obyvatelstva Země stali upíři a obyčejní lidé jsou kvůli krvi loveni a chování na obřích farmách, kde je z nich vysávána životodárná tekutina. Ta ale dochází. Edward Dalton pracuje jako vědecký pracovník a jeho úkolem je najít nějakou umělou náhražku, než všichni „noví lidé“ zešílí hlady a promění se v nemyslící bestie. Edwardovi se však tak trochu příčí celá myšlenka s lovením lidí a fakt, že mu narostly tesáky a nesmí ve dne opustit dům, mu také radost nedělá. Když se tedy setká se zástupci lidského odporu, nechá se poměrně snadno přesvědčit, aby přešel na jejich stranu. A brzy s jejich pomocí zjistí, že lék, který tak dlouho hledal, je možná blíž, než by si kdy myslel.

Největším kladem a vlastně i jedním z mála důvodů proč se Svítáním ztrácet čas, je samotný svět. Režisérská a scénáristická dvojice bratří Spierigů přinesla na plátna kin poměrně nehezkou ale zatraceně zajímavou budoucnost. Jestliže vás tedy zajímá, jak by se lidí přizpůsobili, když by měli zákaz vycházení na sluníčko, jak vypadají automobily, do nichž nesmí proniknout světlo a co na sobě nosí vojáci, jež musí bojovat i za bílého dne, dostanete odpovědi právě tady. Samotný svět má obrovský potenciál a tvůrci si dokázali vyhrát nejen s věcmi, na něž se divák jednoduše ptát musí a bude, ale i s vtipnými a chytrými detaily v pozadí. Samotné prostředí je velmi originální a nápadité, je ovšem veliká škoda, že se v něm odehrává zrovna tenhle příběh.

Děj je totiž na Svítání ten největší průšvih. Hned na začátku se rozhodí role (ty budeš padouch, ty budeš cool a ty budeš hrdina) a dál jakoby to celé už mělo jet samospádem. Zápletka nemá čím překvapit a vše probíhá přesně tak, jak člověk očekává. Jen nudněji a déle to trvá. Všechno se ale dost zásadně změní až v poslední dvacetiminutovce, kde se dějí tak šílené věci, že se nedají prakticky popsat. Logika je tu doslova znásilněna a celý trik s tím, jak porazit upíry a zachránit lidstvo, je natolik dementní, až se člověk v kině před plátnem cítí jako někdo, komu ve škole opilý učitel zeměpisu tvrdí, že Česká republika má moře. V okamžiku, kdy Ethan Hawke a Claudia Karvan dorazí do kanceláře hlavního padoucha, je dobré opustit kino, protože šance, že se vám uvaří mozek, se rapidně zvyšuje. Ze začátku je Svítání jen nudné, na konci je nepopsatelně šílené a i člověk, jemuž je absolutně jedno, že hrdina vystřelí osmkrát ze šestiranného revolveru, začne mít oprávněný pocit, že tady je něco špatně. Kdyby alespoň každých patnáct minut někdo usekl nějakému upírovi hlavu, bylo by to možná fajn, ve Svítání se ale většinu času jen sedí, mluví a nic zajímavého neděje.

Ethan Hawke se v hlavní roli snaží a jeho charisma drží film i v těch slabších scénách. Poradí si se zaníceným vědcem i s naštvaným hrdinou, který si tyká s kuší. Tenhle chlapík by měl dostávat víc rolí v mainstreamových filmech. Krok s ním drží i Sam Neill, jenž je tak strašně zlý, že by se neztratil ani někde na videu ve filmu s Michaelem Dudikoffem. Každopádně je na něm vidět, že ho to strašně baví. Překvapivě nejslabším článkem osazení je nakonec Willem Dafoe. Nevadilo by snad ani to, že jako akční hrdina pobíhá po placu v teplákové bundě, ale věty, které vypouští z úst, už průšvihem zavání. Jeho ex-upír Elvis měl být bezpochyby cool postavou, co má obrovskou kuši a plnou pusu hlášek, Dafoe je však neumí cenit přes zuby, chová se jak šestnáctiletý puberťák a je tu vyloženě otravný. A to jsem si ještě nedávno myslel, že zrovna on dokáže zahrát sebeblbější roli.

Svítání nedokázalo splnit to, co slibovalo. Upírskou revoluci sice nikdo nečekal, ale akční béčko, jež by se alespoň pokusilo navázat na Bladea (zápletka konec konců až podezřele připomíná zamítnutý scénář trojky), by jistě udělalo radost nejednomu milovníkovi béčkové akce. Nakonec jsme naneštěstí dostali jen velmi zajímavý svět, v němž se dějí absolutně nezajímavé věci. A jako bonus pocit, že si režiséři myslí, že jsme úplně blbí. Totálně promarněná šance, snad to za pár let zkusí někdo další. Někdo šikovnější.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

V budoucnosti se z lidí stali upíři a krev je nejvzácnější komodita na světě. Lidé, kteří jsou právě kvůli krvi loveni, ale mizí a je nutné najít náhražku. A nebo s upíry skoncovat. Svítání nabízí opravdu velmi zajímavý svět, bohužel příběh, který se v něm odehrává, je velmi nudný a nesmírně hloupý. Co na tom, že je v něm pár solidních herců a že režiséři vymysleli opravdu zajímavé prostředí. Ve výsledku je to celé jedna velká nudná pitomost. Bohužel.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  SODD

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar7/10

  knedle

 • avatar7/10

  RoBo

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Mephos

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  MAJkLSON

 • avatar4/10

  mcb

 • avatar4/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  DjLuke9

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace