Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Strážci - Watchmen | Watchmen | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.03.2009
CZ premiéra: 05.03.2009
režie: Zack Snyder
hrají: Billy Crudup, Patrick Wilson, Jackie Earl Haley, Malin Akerman, Matthew Goode

Strážci - Watchmen: Japonský trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Trailer k Watchmenům bez Smashing Pumpkins? Ano, i to se zjevně může stát – a jak ten filmový koncept najednou prokoukne! Najednou už to není jen fešný videoklip, kde se střídají zpomalené záběry s těmi ještě zpomalenějšími. Japonský trailer na to jde od lesa – pod rouškou poněkud civilnější a méně pompéznější show rozjíždí v náznacích nejprve proklamovanou detektivku (spojenou s melancholickými vzpomínkami na časy minulé) a poté i vrcholnou přípravu na „doomsday“. Bez opulentních obrazových orgií to najednou skutečně vypadá jako film, kde existuje vyprávěcí osnova a může to být dokonce napínavé. Samozřejmě, obligátně vygradovaná druhá polovina se neobejde alespoň bez naléhavého chorálového podkresu, ale opět za sebe skládá spíše záběry, které nejsou pro oko tak lahodící, ale spíše zdůrazňují dynamiku a kinetiku. Záběry neviděné a neokoukané, které dohromady s první polovinou dají určitě dohromady dobrou minutu – už jenom to je důvod si Watchmeny v japonské představovačce pustit do žil. A já až po dnešku Snyderovi opravdu věřím, že to nějakým způsobem zvládl a jeden z největších comicsových románů neposlal pod filmové kytky, kde je všechno jenom hezké, ale nemá to duši.

Strážci - Watchmen: Video z Comic-Conu


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Těžko pochopit, proč produkce vyrukovala s materiálem z Comic-Conu právě teď, když se to v kiny hemží nabušenými novinkami a na netu se už válí minimálně dva pečlivě střižené trailery. Koneckonců, na to dlabe pes. Nejsme tu od luštění marketingových strategií, nýbrž od prezentace nových audiovizuálních pochutin. Na tuhle musíte být malinko shovívavější, nemůže se (nebo spíš nechce) totiž opřít o klasickou trailerovou dramaturgii, s vtahující expozicí a dechberoucím finále. Snyderova pážata servírují vcelku nesourodé tři minuty, naštěstí s VELMI působivým hudebním podkresem a – tady třikrát sláva! – se slušnou hromádkou nových záběrů, které se blíže přisávají ke všem comicsovým hrdinům. Watchmeni jsou v téhle sféře výrazně zajímavější, najednou se v nich zhmotňují slova jako „směšnost” a „obskurnost” a problikává podrobnější mapování jejich duše. To aby budoucí publikum definitivně pochytilo, že tahle superhrdinská sebranka nemá být konkurencí k Iron Manovi, Batmanovi nebo rovnou celým Avengers. Watchmeni jsou jiní. Mají hlubší kořínky a i když dost možná uhynou v těch nekonečných zpomalovačkách, z várky nových superstylizovaných obrázků lze minimálně zpozorovat pokusy o jejich vykutání a osobité přesazení na filmové plátno.

Strážci - Watchmen: Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Zack Snyder je magor. Když si čistí zuby, trvá mu to čtvrt hodiny. Tkaničky si zavazuje minimálně dvě minuty. A když si kydá hořčici na párek, normální člověk si u toho stihne uvařit kafe. Jak to? Ve světě režiséra 300 je totiž všechno takhle pppooommmmaaalllééé. Fascinace slow-motionem už přesahuje únosnou míru a minimálně v první půlminutě vás může vyhodit z konceptu. Tohle už opravdu není normální - navíc to v mnoha momentech už ani není tolik cool (cool by bylo, kdyby do toho hrála Pppooommmaaallluuu od Buty). Snydera tak zachraňuje jeho nejvlivnější komplic – výborný čuch na hudební pecky. Se Smashing Pumpkins zametl a naverboval zvučnou orchestrálku, která s táhlými záběry vytváří úžasný kontrast. Hudba vhání do Watchmenů energii, rozhýbává statický svět a dokáže v něm najít i náznaky superhrdinského patosu. Snyder přizvukuje a vkládá jeden opulentní záběr za druhým, v půlce navíc přehodí laser na CDčko s Muse, což už zasmrádá regulérním pětihvězdím. Na konec se k němu ale nevyhrabu, protože trailer v prvé řadě vygraduje jen do zvláštní (a jak jinak než zpomalené) ohnivé koláže, pecka od Muse je v ní navíc nepříjemně seškrtána, takže znalé ve finále zatahá za ouška. Neználci na pětku možná vyšplhají.

Strážci - Watchmen: Spike Awards Promo


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Ptal-li se někdo po prvním traileru, jestli budou celí Watchmeni opravdu jen ve zpomalených záběrech, teď dostává odpověď. A neposlouchá se moc snadno. Zack Snyder se sice chopil Watchmenů s odvahou a důverou ve vlastní síly, zdá se mi ale, že tak nějak nepochopil, co adaptuje. Je rozdíl mezi lineární řežbou tří stovek Sparťanů s perskými monstry a mezi komplikovaným comicsovým opusem. Ten lze jen těžko zredukovat na digitální orgie, které když pustíte běžnou ryhclostí, neskončí po třech hodinách, ale už za třicet minut. Vizuálně mě Watchmeni už skoro iritují, protože přepálenou modrou z Dr. Manhattana a jeho hrátky s tankem bych viděl radši v počítačové hře než v nejambicióznějším filmu příštího jara. Možná jsou jen jizvy z Maxe Paynea příliš čerstvé, abych se smířil s tím, že Hollywood chce houfně předvádět jen krásné vizuály bez hmatatelné vnitřní hodnoty. Možná. Z těchhle trikových hodů ale mnoho zábavy nekouká. Nebo scény výbuchu a padajícího smalíku opravdu někomu připadají tak úžasné, že kvůli nim ztěžka zalapá po dechu? Tomu se dá jen ztěžka věřit. Osobně se radši modlím, ať se Snyder vykašle na počítače a vrátí se k agresivní dynamice Úsvitu mrtvých.

Strážci - Watchmen: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

O adorovaných Watchmenech mi kolegové nabásnili hory doly. Že prý jsou komplikovaní, koncepčně nesmírně promyšlení, prostě dost možná nejlepší. Kombinovat takovouhle látku s přímočarým stylem Zacka Snydera? To si říká o průšvih... ale minimálně v traílerech se ho vcelku jistě nedočkáme. Snyder má totiž talent vymlátit maximum z dostupných trikových technologií, umí zaranžovat scény, tak aby se staly zhmotněním slůvek cool nebo efektní, takže výsledkem - jak jistě víte - nezřídka bývá audiovizuální masakr, který poblázní půlku filmového světa. Watchmeni sice nehrozí nářezem srovnatelným s 300 (na to se hlas Billyho Corgana nese až příliš pomalu éterem), vizuální parametry mají ale zase jedinečné. První upoutávka je sice jen přehlídkou charakterů, divných zjevů v divných kostýmech, které už znáte z plakátů nebo prvních fotografií, přesto od téhle dvouminutovky oči neodtrhnete. Kdo se ale bojí, že Snyder znovu selže jako vypravěč, že v podstatě jen předhodí elegantní a efektní výjevy utopené ve zpomalovačkách, ten... ten se bude březnové premiéry bát ještě víc. A  právem.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace