Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Strážci - Watchmen | Watchmen | 2009
csfd  imdb
US premiéra: 06.03.2009
CZ premiéra: 05.03.2009
režie: Zack Snyder
hrají: Billy Crudup, Patrick Wilson, Jackie Earl Haley, Malin Akerman, Matthew Goode

Strážci - Watchmen: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Zdánlivě oldie. Ale na Watchmeny jednak není nikdy pozdě, zadruhé se hodí lehce prolustrovat různé sestřihy. Nuže...

"Nenatočitelných" comicsů nebo knih jsou tuny a pokaždé, když se do jejich adaptování nějaký filmař pustí, všichni si klepou na hlavu. U Watchmenů obzvlášť, comics je totiž nesmírně komplexlní čtivo, které prolíná několik dějových linií, má ohromné množství komplikovaných postav a je dost těžké se s ním poprat. Když k němu přistoupí režisér, který za sebou má akorát zombie řezničinu a digitální krvák podle dějově primitivního comicsu, hrůza fanoušků předlohy asi překročí snesitelné meze.

Jenže Zack Snyder je šikula. Samozřejmě se nedá říct, že by Watchmeny na stříbrná plátna převedl bezchybně - děj značně okleštil, dokonce pozměnil pointu, přes to všechno ale stopáž roztáhl na pro někoho těžko snesitelné tři hodiny. Dobrá zpráva je, že má na háku geniální výpravu, špičkové vizuály, atmosférický soundtrack a skvělé obsazení. Všechny zmíněné aspekty filmu fungují na jedničku. Menší problém je, že filmařský i dramatický vrchol je už někde v polovině stopáže (flashback Dr. Manhattana), a od toho okamžiku se děj mírně táhne a v jistých okamžicích se natolik utápí v rozboru postav, že se vlastně nehýbe z místa. Někomu to nemusí sedět, někdo jiný to může považovat za odvahu. Přece jen, udělat z jednoho z nejočekávanějších blockbusterů nostalgickou rozprávku, to chce přinejmenším sebevědomí.

Snyder ho bez debat má. Stejně tak mu nechybí filmařský um, což sice naznačil už Úsvitem mrtvých a "Třístovkou", teprve tříhodinový film z alternativní historie ale člověka procvičí. Na Watchmenech je dobré, že ve velkém přiváději na svět to, co od blockbusteru chceme všichni dostat: Nádherné vizuály, prvotřídní akci, digitální efekty na nejvyšší možné úrovni. Snyder to prokládá spoustou dialogů, jenže co by člověk chtěl od filmu podle předlohy o několika stovkách stránek, že? Důležité je, že se nevytrácí atmosféra a pokaždé jednotlivé epizody fungují tak, aby se přidalo postavám na hloubce.

Ať už spadáte do skupiny, která Watchmeny nemusí, nebo do té, kterou film (stejně jako mě) nadchl, musíte uznat, že po řemeslné stránce jsou Watchmeni naprosto ukázková podívaná, která - pokud se vám trefí do noty - prostě funguje.

Do české kotliny film na Blučku dorazil v klasickém kinosestřihu, tedy nějaké dvě a třičtvrtě hodiny dlouhý. Znamená to, že český zákazník přichází o PiP (o tom později) a samozřejmě o další existující sestřihy. Pokud vám totiž víc jak stošedesát minut nestačí, můžete (nejlépe ze Států) importovat tříhodinový Director´s cut, nebo - pokud máte týden volného času - Ultimate Cut, který je prostřihaný Příběhy černé lodě. V tom případě byste si museli ukrojit tři a půl hodiny z volného času. Osobně to ale nedoporučuji. Příběh černé lodě se dá koupit samostatně, funguje tak podstatně lépe - v rámci hraného filmu animované sekvence akorát vytrhávají z vymazlenosti celovečerních Watchmenů. Jsou to dvě umělecké vize, které se pod jednou střechou, na rozdíl od comicsové předlohy, nespojují tak precizně.

S Director´s cutem, který je vlastně Ultimate cut bez kreslených vsuvek, už je to těžší. Děj se tu samozřejmě vleče podstatně pomaleji, nepřibyly žádné vyloženě dramatické vsuvky nebo klíčové události. Svět Strážců se tu rozšiřuje, nabývá nových detailů. Osobně si ale stojím za tím, že nejlépe přece jen funguje kinosestřih (tedy ten, který koupíte u nás). V DC Snyder divákovi často podsouvá scénky, které nabourávají dramatickou sílu celku a některých jeho pasáží (třeba zmiňovaného flashbacku Dr. Mahnattana). Pak už to není úplně ono.

Co se přepisu týče, všechny zmíněné edice mají po vizuální i zvukové stránce stejné vlastnosti. Takže se o nich dá mluvit jako o referenčních discích, které jednak zprostředkují nejlepší možnou prezentaci Snyderových parádních vizuálů, druhak vám solidně zacvičí se zvukovou aparaturou (zvukový mix je naprosto parádní). Obraz má fantastickkou černou, což je u tak kontrastního filmu, který se odehrává povětšinou v noci, klíčová vlastnost. Kresba ve stínech je přitom také výborná, obraz při ní nešumí a zrno se dostavuje ve stejném množství jako v jakýchkoliv jiných scénách. Pravda, je ho tu trochu víc, ale to je umělecký záměr a je svatá pravda, že Blučko díky němu filmově "dýchá".

Přepis každopádně prokazuje i na technicky vymazlené blockbustery neobvyklou technickou stabilitu, takže se nikdy nestává, že by šedá v různých scénách chytala jiný odstín, že by se měnila ostrost, kvalita kresby ... to u Watchmenů nehrozí. Takže se můžete po celé tři hodiny kochat precizním transferem bez jediné chybičky.

Bonusy? Je jich tu dost, začneme ale tím, o který díky absenci Director´s cutu na českém trhu přicházíme: Picture in Picture fičurou zvanou Maximum Movie Mode. V asi šesti vstupech v jejím rámci naběhne na scénu Zack Snyder, odzoomuje vám obraz a v jakémsi studiu začne rozebírat konkrétní scénu, do které zrovna vběhl. Ve zkratce: Je to hodně cool a má to budoucnost (u nás jste to mohli vidět třeba na Blučku posledního Terminátora).

Některé informace z MMM se sice opakují v jednotlivých dokumentících, ty ale tolik nestrhnou. Výbavu otevírá pohled na fenomén Watchmenů, který poodhlauje historii komiksu i produkci filmu. Stejně jako ve všech ostatních vstupech tu jaksi chybí přítomnost samotného otce Strážců - Alan Moore bohužel opovrhuje jakoukoliv snahou o zfilmování svého díla, a tak ho v bonusech zřejmě nikdy neuvidíme. Krátké dokumenty podané jako videodeníky nahlížejí na různé drobnosti (jako třeba makety, fyziku ve filmu apod.), chybí tu ale nějaký ucelený pohled na produkci (i když pohledů za kulisy dostaneme relativně dost) nebo větší množství rozhovorů. Ani hudební a virální video pak ne-úplně skvělou dokumentární výbavu nezachrání, to samé platí o otravném dokumentu "Skuteční superhrdinové, skuteční strážci", který vypráví o nějakých trhlých lidech, co pobíhají po amerických městech a pomáhají lidem jako superhrdinové. Jsou to cvoci, s filmem nemají nic společného a jejich příběhy nejsou zajímavé.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: Dolby True-HD 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 16. 9. 2009
Cena: 799,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace