Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Štěstí | 2005
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 15.09.2005
režie: Bohdan Sláma
hrají: Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová

Štěstí: DVD


ikona
Shushika
 

Štěstí je dle českých akademiků nejlepším tuzemským filmem roku 2005. U volby snímku, kde má konečně někdo problémy jiného typu, než jak provést první soulož, se chce skoro říci: Konečně! Štěstí je totiž film silný, osobní a naprosto nesentimentální. Přes jeho občasnou krutost mu však chybí ono plačtivé vyděračství a hustá deka deprese, v nichž se sociální dílka občas jakoby vyžívají. Je příběhem lidí z masa a kostí, kteří řeší každodenní životní situace a snaží se udělat správné rozhodnutí. Příběh Štěstí se vynořuje jen velmi pozvolna, nasedáme v něm totiž do dávno rozjetého vlaku vztahů a emocí. Každá z mnoha postav si něco přináší z minulosti a je na divákovi a jeho empatii, aby vycítil, co všechno je ve hře. Pomalé tempo filmu na oplátku dává divákovi prostor, aby se naladil a emocionálně „zaháčkoval.“ Slámova soustředěná režie zdárně kličkuje mezi Scyllou a Charybdou klasických scenáristických škatulek a proto si tento tvůrce může dovolit otevřený konec, auru tajemství a jakési těžko definovatelné důstojnosti, jež obestírá postavy. Prostřednictvím skvělé souhry herců vzniká opravdová reality show, od které takřka nejde odtrhnout oči. Nevyhrávají se v ní vysoké částky, ale životní orientace a s ní trocha štěstí. A na to slyší diváci po celém světě. Za pozornost stojí zejména bravurní výkon Tatiany Vilhelmové a civilně podaných rolí Martin Huby, Zuzany Krónerové, Simony Stašové a Bolka Polívky. Jediným záporem je poněkud přepjatá role Aňi Geislerové a i posté stále stejný Pavel Liška. Už by mu to někdo měl říct. (9/10)

Velkým kladem disku je i nadstandardní množství bonusů. Jde 27min nepoužitých scén, přes 100 fotografií z filmu i natáčení, 5 upoutávek a kuriózní záznam z předávání cen v San Sebastianu, na kterém Štěstí bodovalo hned dvakrát a kde Bohdan Sláma vypadá přesně jako hrdinové jeho filmů. Dále na DVD najdeme filmografie 8 herců a 8 tvůrců, pětiminutový (a nutno dodat, že velmi statický) rozhovor s Bohdanem Slámou (během něhož odpovídá na dotazy typu Proč jste zvolil název Štěstí? Jak jste hledal formu filmu?) a 17min školní film Zahrádka ráje, který je prostě… školní. A nutno dodat, že i převod je v naprosto tragické kvalitě. Zdaleka nejzajímavější je patnáctiminutový film o filmu, který ukazuje nacvičování scény a proces osvětlování motivací ve vztahu k příběhu, následně porovnaný s výslednou podobou ve filmu. Na disku je navíc přítomen komentář pro nevidomé. Což mě nutí říct, že tahle edice DVD je přes drobné nedokonalosti vlastně docela šťastně zpracovaná….

Obraz: 1,85:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 – česky, Dolby Digital 2.0 – česky (komentář)
Titulky: anglické
Cena: 499,-
K mání od: 14. 4. 2006

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace