Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Spláchnutej | Flushed Away | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.11.2006
CZ premiéra: 30.11.2006
režie: Sam Fell, David Bowers, Henry Anderson
hrají: Hugh Jackman, Kate Winslet, Ian McKellen, Andy Serkis, Bill Nighy

Spláchnutej: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Co napsat do prvního odstavce v recenzi na animák? Mám zase bulet, že studia na nás sypou veselé kreslené taškařice kadencí protipěchotního kulometu a většinou minou cíl? Mám si tu opět stěžovat na neoriginalitu příběhů a přístup „vždyť je to kreslený, děckám se to líbit bude?“ Mám se tu rozepisovat o neotřesitelné nadvládě Pixaru, který dokázal spojit dětskou zábavu s příjemným zážitkem pro dospělého diváka a přitom zvládnul nenásilně doplnit i povinnou výchovnou složku? Kašlu na to, píšeme to pokaždé, vy to pokaždé musíte číst, takže je tu prostě další animák a smiřte se s tím. Spláchnutej však patří k té lepší polovině kreslené produkce, která se letos urodila, takže ono smíření může být nakonec docela příjemné.

Spláchnutej nepřichází s originálním příběhem (to už bychom chtěli moc). Hlavní hrdina – myšák Roddy – je zákeřně spláchnutý do záchodu a musí se vyrovnat s faktem, že v myším městě v kanále mu bude jeho gentlemanské chování úplně k ničemu. A kdyby nenarazil na drsnou námořnici Ritu, pravděpodobně by skončil na dně stoky. Život v kanálech není jednoduchý a Roddy, aniž by pořádně věděl jak, se náhle stává štvanou zvěří a prioritou v zaměřovači padoušského žabáka s megalomanskými plány. A nakonec samozřejmě odhodí svoje snobské chování a objeví pravou hodnotu přátelství. Naštěstí až úplně nakonec a bude to rychlé :).

Filmaři z Aardman animations si vydobyli místo na slunci díky dvojici svých plastelínových hrdinů. Wallace a Gromit si vloni celkem úspěšně zařádili i v kinech, ale ani tradiční britský styl nevydrží věčně a Spláchnutej je tedy první čistě počítačová záležitost tohoto legendárního britského studia. Na rozdíl od všech těch Karcoolek a podobných hovadin se ale animátoři mohou v klidu měřit se špičkou oboru. Spláchnutej se za svou technickou stránku vůbec nemusí stydět a i když vyšel kompletně z počítačů, plastelínovou minulost neutají, díky čemuž se už na první pohled liší od všeho, co letos na animovaném poli vzniklo. Vizuálně se film drží celou dobu v rovině příjemné nadsázky a na kanálové městečko a jeho obyvatele je radost koukat.

Co se scénáře týče, tak rozhodně potěší fakt, že se tu animákové poučování objevuje v mnohem stravitelnější podobě než jinde. Prioritu tu má humor. Spláchnutej je jedna velká groteska, kde většinou někdo padá nebo je něčím bit. Na to už jsme si u kreslené produkce zvykli, ale naštěstí nezůstává jen u tohoto. Pětice scénáristů ze sebe dokázala vypotit víc než slušné množství stylových filmových odkazů a absurdních fórků (na telefonujícího mima jen tak nezapomenete) a pokud se jim podaří trefit se vám do nálady, možná budete až překvapeni, jak se u filmu o myši, která spadla do hajzlu, bavíte. Scénář v sobě nezapře, že pochází z ostrovů. Vše je zcela v duchu anglického stylu. Myšáci čumí na fotbal, francouzské žáby jsou tu za absolutní tupce, kanálové městečko vypadá jak Londýn (včetně typických policistů) a dojde i na královskou rodinu.

Bohužel možná že právě velký počet scénáristů zapříčinil jednu velmi podstatnou chybu. Spláchnutej má velké problémy s tempem. Když dojde na honičky po vodě, je to super. Když jde o dialogy, občas to trochu dře. Myšáci jsou schopni hláškovat jak o život, jen aby si sem tam užili oddechový čas a ubrali tempo na minimum. Film má tři čtyři scény, při kterých se budete sami sebe ptát, kam se sakra poděla ta stylová fajn atmosféra a dobrá nálada. Je to jako kdyby pětice scénáristů pracovala na směny a jeden z nich ty svoje proflákal. Naštěstí když je nejhůř, nastoupí zpívající červíci. Zprvu trapní, později tolerovaní a na konci zbožňovaní. Jejich pěvecké výstupy jsou sice na první pohled vlezlé, ale fungují. A to se počítá.

Co říct závěrem? Díky krátké stopáži Spláchnutej příjemně uteče a pokud jste po Potomcích lidí umělecky naplněni, po Casinu Royale adrenalinově vyprázdněni, po Boratovi patřičně vychechtáni a stále nemáte dost, nemusíte se Spláchnutého bát. Není to žádná zásadní záležitost, ale aspoň ukázala, že i přes skepsi, se kterou většina filmových fanoušků přistupuje k animovaným komediím, může i na tomhle poli pořád vzniknout něco zábavného. Ne originálního, ne nezapomenutelného, ale zábavného. A to také není málo.

Verdikt

avatar7/10

Mr. HladHodnocení redakce

 • avatar8/10

  k0C0UR

 • avatar10/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  novoten

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar8/10

  Amrodel

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar8/10

  Marv

 • avatar6/10

  st39.6

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  Georgee

 • avatar5/10

  nervous

 • avatar6/10

  blaster

 • avatar8/10

  Kordus

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace