Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Speed Racer | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.05.2008
CZ premiéra: 08.05.2008
režie: Andy Wachowski, Larry Wachowski
hrají: Emile Hirsh, Christina Ricci, Matthew Fox, Susan Sarandon, John Goodman

Speed Racer: Recenze


ikona
imf
 

Dámy a pánové, vítejte u exkluzivního online přenosu z první závodní ligy. Hlásíme se vám z jednoho z našich letních okruhů, které slibují tu nejlepší podívanou. Pokud jsou s vámi u televizoru děti, rozhodně je nemusíte zavírat do špajzu, protože díky naší rozšířené barevné paletě a snížené přístupnosti (sprostá slova vypípáváme, krve se v nám skoro nedořežete, jen když nám dáte pořádných pár facek) jsou naše závody vhodné i pro ty nejmenší, zvlášť díky zvýšeným bezpečnostním opatřením. Když už některý z jezdců skončí mimo trať, obalí ho speciální látka a výsledná koule dopadne bez poškození na trať. Tuto technologii svého času vyzkoušel už John Spartan (Demolition Man) a vedení závodní ligy ji vypiplalo k dokonalosti, takže se není čeho bát. A teď už si představíme jednotlivé závodníky.


Vedoucí pozici na startu získal Speed Racer. Ano, přesně takhle se nadějný mladík jmenuje. Nemělo by vás to překvapovat, protože historie nám přinesla třeba Jacka Rozdělovače nebo Betty Válcovou (naši translátoři tento fakt nechali bez povšimnutí, proto vám ho připomínáme). Hned vedle něj stojí Racer X, pod jehož maskou se skrývá Matthew Fox - chlápek, kterého si jistě pamatujete ze Ztracených. Na závodní dráze jako by našel sám sebe, pokud přehlédnete jeho extravagantní kostým, určitě si získá vaše sympatie, narozdíl od ujetých striptérek, rozzuřených vikingů a nadržených pankáčů totiž hraje za ty, co spravedlnost neberou jen jako další patník u cesty, co přímo škemrá o srážku.

Speed Racerův tým je přísně rodinný podnik. Jeden z nejmocnějších mužů nejrychlejší show na planetě, pan Royalton, chtěl mladíkovi usnadnit vstup do nejvyšší ligy, ale prý mezi nimi došlo k roztržce, hned po návštěvě Royaltonovy supermoderní továrny vyrábějících rychlé sportovní vozy. My jsme si tam připadali jako ve snu, tak trochu vystřiženém z Karlíka a jeho továrny na čokoládu, ale Racer odešel rozzlobený a teď závodí na vlastní triko. Pan Royalton z toho pravděpodobně radost nemá. Když jsem se s ním srazil u švédských stolů, vypadal jako by mu zaskočilo suši. Ale konec povídaček, sexy slečna s pistolí odstartuje závod, jen co to vycházející slunce dovolí. Počítejte s námi.


Zahřívací kolo

A už je to tady. Vozy najíždí do prvního kola. Speed Racer v čele řeže zatáčky a už v úvodu naznačuje, že nikomu nic nedaruje. Tempo je vražedné, chvíli se jede popředu, chvíli zase pozadu, takže za chvíli nevíte, kde vlastně jste. Naše kamery jsou seřízené tak, aby zachytily i ten nejnepatrnější odlesk navoskovaných kapot a odhalily každou nepravost, ale i vrabci na střeše si povídají o tom, že při těch nejtěsnějších soubojích se používají zákazané zlepšováky. Své by o tom mohl vyprávět Racer X, který se nedávno podle tajných zdrojů zúčastnil jedné z nejakčnějších honiček, jež se kdy udály bez asistence šachovnicových praporků. Hlavní roli hrál on, ve vedlejší se objevil kamion s raketometem na přídi a akvárkem naštvaných piraní v interiéru. Nezjistili jsme, jestli piraně seděly i u volantu, ale musela to být ďábelská jízda. X je i v dneska v ráži a spolu se Speedem nechává zbytek závodního pole hluboko vzadu. Jejich přesně jetá stopa bere dech, zatímco tým producenta Roberta Rodrigueze (další rodinná stáj s velkými ambicemi), složený ze Závoďáka a Rakety Rodrigueze, chvílemi ztrácí nad svými vozy kontrolu a člověk se až bojí, že některý z nich vjede přímo do diváků, Racer od prvních metrů řeže chirurgicky přesné obloučky, aniž by šlapal na brzdu. A to jsme teprve v zahřívacím kole, co teprve v samotném závodě.

Start!

A už to pálíme na plné pecky. Racer předvedl už v zahřívacím kole jedny z nejlepších manévrů, ale teď přijdou na řadu kolize a na poslední chvíli zažehnané srážky. K tomu nás ještě čeká ledovcová pasáž, loopingy a určitě i pár akrobatických kousků, které redefinují sportovní odvětví jako celek. Na tenhle závod se čekalo zatraceně dlouho a obsazení nemohlo být slibnější. Odhrábnutí na startu vhání divákům prach do tváře, ale měli by si hodně rychle promnout oči, protože na tomhle karnevalu tachometrů je každá sekunda drahá. Mrknete a přijdete o moment v momentě. Ale od toho jsme tu my, vaši oblíbení komentátoři, abychom vás o všem informovali. Právě teď jste mohli vidět, jak Racer, rozený jako Emile Hirsch, kombinací tří skoků, vyřídil oba dotírající protivníky. Jejich vraky končí po pár ladných saltech v hořících bariérách z pneumatik.


A to máme na trati ještě pětatřicet vozů, zatím to vypadá, že nás čeká nejlepší závod sezóny. Přesto jsme pro vás připravili vychytávku, ve spolupráci s oblíbeným režijním duem bratrů Wachowských. Ve chvílích, kdy se na trati nebude dít nic důležitého, promítneme vám kolekci dobových dokumentů ze života Speed Racera (jeho školní léta, první lásky a asfaltové vrásky) a také naši sondu do života jeho rodiny. V zákulisí se často odehrává víc dramatu a legrace, než byste si dokázali představit, zvlášť pokud je ve hře Racerův mladší bratr a jeho opičák. Nejenže skoro zlikvidovali již zmíněnou továrnu pana Royaltona a jsou závislí na sladkostech všeho druhu, mají také talent tahat Racera i se zbytkem rodiny (bodrý tatínek, automechanik a starostlivá maminka) z nejrůznějších malérů. Ale o tom až později, naši hrdinové odkroužili devět kol a na trati se rýsují první duely.

Desáté kolo

Na Racera se totiž pozvolna dotahují soupeři, zvlášť v kolech, kdy má Racer X potíže a zmizí z dohledu. V tu chvíli Hirschovi trochu zlobí turbo v zatáčkách a jeho řízení je trochu roztěkané. Problém rozhodně nevidíme ve stroji, kromě tatínkových zlatých ručiček na něm pracovali ti nejlepší v oboru (Digital Domain a ILM), takže šlape jako hodinky a v nejrychlejších pasážích šlape jako hodinky. Racerův unikátní styl pravděpodobně nikdo ani v následujících letech nenapodobí, i když se jistě najde pár odvážlivců, kteří to alespoň zkusí.


Přemíra japonské technologie a drzost, se kterou jí inženýři napájeli k ryze americkým součástkám, je místy sice zarážející, ale když to funguje i v rychlostech nad tři sta kilometrů za hodinu, neměli byste přemýšlet nad tím odkud vede jaký drát a proč to vydává tak sexy zvuky. Mach 5 je vůz budoucnosti a i když je v mnoha ohledech kontroverzní, musíte chtě nechtě sáhnout po chytrých skriptech a učebnicích logiky, abyste vykřesali alespoň pár chatrných argumentů proti jeho sériové výrobě. Ale to už zabíhám příliš do detailů, měli bychom se vrátit k samotnému závodu, protože v Racerově zpětném zrcátku se objevuje nejslibnější trojka letošní sezóny - Indiana Jones, Batman a Tony Stark. Začíná souboj na ostří nože a když tak vidím zákeřné tvary Batmobilu a Starkova rudozlatého vehiklu, raději doufám, že má Racer v rukávu pár trumfových es. Nebo dalších pět rychlostních stupňů.

Pětatřicáté kolo

Zatímco jste sledovali adrenalinové zprávy o tom, jak se jeden z majitelů konkurenčního týmu snažil Racerovic rodinku zlikvidovat nasazením smrtonosných ninjů (a selhal, protože v našem světě už je přeci kung-fu výcvik povinností a ninjovští zabijáci laciným přežitkem, aktuálním trendem jsou smrtící sexy robokočky), událo se na trati několik úchvatných manévrů. Racer má hodně divoký život, ale na trati zrovna prožívá slabší chvilku. Naše dokumentární vložky mu možná vyhrály divácký titul největšího sympaťáka, ale v jedné ze zatáček přestřelil a snad až příliš jednoduchá konstrukce jeho vozu neustála olejovou skvrnu. Možná jí tam nechal některý z jeho protivníků, ale odráželo se v ní tolik barev duhy, že Speeda oslnila roztočila ho do nekontrolovatelného smyku.


Indy, Batman a Stark se dostali díky soustředěnému útoku o pěkných pár délek před něj a teď se perou o první pozici. Racer se ale určitě jenom nadechuje k dalšímu útoku. Jeho auto nepohání tradiční pohon z klišé a ozkoušených součástek, nýbrž rodinný recept, ve kterém se rozpočet stáje spravedlivě dělí mezi povinné části vozu a experimentální pohon, díky kterému tempo závodu roste jistotou mnohonásobku, ať už Speed vede peloton nebo ho zezadu tlačí do ještě vyšších otáček. Už dnes můžeme s jistotou říct, že podobné rodeo tu nebylo od dob závodů vesmírných kluzáků, který sponzoroval George Lucas. A to už je skoro osm let. Speedova spanilá jízda vstoupí do historie. Není ale hlavní protagonista na vítězství příliš mladý. Příliš hravý přístup a ježdění čistě pro radost a "ten" pocit by se v závěrečných metrech nemuselo vyplatit. První z vozů vletěl do posledního kola. Teď jde o všechno.

Poslední kolo

Nevím, jak se to stalo, ale v posledních několika zatáčkách zapnul Racer přídavné spalování a i když se z jeho výfuku linulo dost zakázaných emisí (hlavně tedy smrtící plyny Pa2, To1, a S5), Stark i Batman se srazili u vjezdu do boxů a Jones už nedokázal úspěšně následovat ideální stopu, kterou Racerovy pneumatiky obtiskly jak do asfaltu, tak do našeho komentátorského střediska. Kolega utrhnul mikrofon a já jsem tu propiskou brázdil papíry tak nadšeně, že nám budou muset vyměnit stůl. Ale to vůbec nevadí, protože jsme spolu s vámi byli svědky nejvydařenějšího finále v historii naší ligy. Kdo by tušil, že někdo z těch aut vymáčkne takové grády. Obávám se, že tohle dlouho k vidění nebude. O podobné kaskadérské kousky v pestrých barvách a vysokém rozlišení se svého času pokoušela stáj Quentina Tarantina, ale jejich závodník Bill ten koktejl jezdeckých stylů a "blbnutí" nevydýchal. Čest jeho památce. Racer se poučil z jeho chyb a i když si kroužení na trati do poslední chvíle užíval, věděl moc dobře, kdy má šlápnout na plyn a vyškolit soupeře rozdílem několika tříd. Nevím, nevím, jak se z toho zbytek řidičů vzpamatuje. Až Jonese vysekají z airbagové pěny, jistě nám k tomu řekne víc.


Cílová páska

Všechno zpátky! Právě jsme se dozvěděli, že auto neřídil Speed Racer, ale opičák jeho mladšího bratra. Jones a Batman tak nemusejí plakat, protože se závod podle všeho bude opakovat. Skandální praktiky bude vyšetřovat speciální komise, stejně jako použití zakázaných látek, které pravděpodobně opičákovi poskytly nesportovní výhodu před zbytkem závodníků. Ať už je to jakkoliv, tenhle závod vstoupí do historie, protože takhle rychle a elegantně stříbrné plátno ještě nikdo neprojel. Všechny sliby z reklamních upoutávek byly naplněny a jak jste sami zjistili z našich dokumentů, Racerovy osudy šlapou na plyn i při vypnutém turbu a zhasnutých svíčkách. I v takových momentech totiž slyšíte vrnět motor. Není v autě na plátně, ozývá se kdesi hluboko z vašich útrob. Takhle zní spokojený divák. Pokud vám nedojde benzín, budeme se na vás těšit u dalších přenosů. Záznamy dnešního závodu najdete od čtvrtka ve vybraných kinosálech. Možná se v nich setkáte s jinými moderátory, ale nebojte se, jsou to extratřídy a klidně se nebojí říct "To mě teda pos...", když vidí něco neuvěřitelného. Nebojte se to říct s nimi, protože k tomu zcela jistě bude příležitost. A nebojte se přiznat sami sobě, že jste pořád ještě tak trochu děti a kupte si při odchodu ze sálu pár angličáků. Doma přijdou k duhu.

p.s. Sepsáno po dvaceti minutách hraní Need For Speed: Most Wanted. Řízení auta po zhlédnutí filmu doporučuje nula z deseti chirurgů. Požití psychotropních látek před zhlédnutím filmu doporučuje deset z deseti huličů. V redakci se nevyskytují ani chirurgové, ani huliči a za toto p.s.ko tudíž neneseme žádnou zodpovědnost. Je to jen takové plácání na konec, aby si v jeho závěru mohl autor vykřiknout vysněné... vžůůůůůůůmmmmmm. :) (Dopplerův efekt si domyslete sami)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (224)

Verdikt

avatar8/10

imf

Po kultovních Matrixech se Wachowští noří do japonské kultury ještě o poznání víc a v naleštěném západním bouráku experimentují s kung-fu závodníky, splašenými angličáky a šílenými kostýmy. A navrch přihazují rodinné hodnoty od Spielberga. Vypadá to šíleně, jezdí to na červenou, ale zaručeně se za tím ohlédnete. A nebudete sami. Klobouk dolů před Silverem, že něco podobného pustil z papíru na filmový pás.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  k0C0UR

 • avatar9/10

  Cival

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar9/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar9/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  ghostrider

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  scroochy

 • avatar6/10

  novoten

 • avatar5/10

  kryšpín

 • avatar7/10

  Rastr

 • avatar10/10

  luksa

 • avatar10/10

  listr

 • avatar6/10

  5h1nj1

 • avatar7/10

  Marv

 • avatar10/10

  st39.6

 • avatar8/10

  Sagittarius

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace