Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Souboj titánů | Clash of the Titans | 1981
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Desmond Davis
hrají: Harry Hamlin, Laurence Olivier, Judi Bowker, Burgess Meredith, Ursula Andress

Souboj titánů: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
clash of the titansharry hamlinray harryhausenvim
Řecká mytologie nikdy nebyla tak zábavná.  

Souboj titánů si možná místo ve VIM na první pohled nezaslouží a vedle Terminátorů, Bena Hura a podobných filmů vypadá trošku divně, ale přesto je pár důvodů, proč by tenhle film neměl být zapomenut. Tím prvním je samotné prostředí antického Řecka. Snad každý jako děcko dostal do ruky Petiškovy Staré řecké báje a pověsti a Souboj titánu všechno podstatné z knihy nabídl ve filmové podobě. Byli tu styloví bohové v čele s Laurencem Olivierem, kladný hrdina bez jediné vady na charakteru, půvabná dívka, o kterou se bojuje a spousta monster. Souboj titánů dokázal přenést atmosféru plnou nelidských stvoření, nádherných chrámů a pekelných monster z řecké mytologie na plátna tak, jak se to nikdy potom žádnému filmu nepodařilo. To, že žádný podobný snímek srovnatelný se Soubojem titánů od roku 1981 nevznikl, je možná důvod, proč se s tímhle filmem setkáváte v této rubrice. Nic lepšího tu zkrátka není. Přitom starověké řecko a jeho legendy nabízejí nespočet příběhů, které by s dnešní technologií mohly na velkém plátně vypadat doopravdy úchvatně.

Tím dalším důvodem, proč se Souboj titánů objevuje v rubrice VIM, jsou triky. Nejsou převratné a už ve své době (čtyři roky po Lucasových Hvězdných válkách) působily zastarale, styl Raye Harrihausena je mi ale tak nějak sympatičtější. Stop-motion animace, která k výrobě triků využívá miniaturní modely, byla před nástupem počítačů tím nejlepším, co tehdejší trikaři dokázali vytvořit a právě Harrihausen je v tomhle směru považován za toho naprosto jedničku a Souboj titánů je nejspíš jeho vrcholným dílem. Dnes se vizuální podobě Souboje titánů můžeme smát, v podstatě jsme se mohli smát už před šestadvaceti lety, ale faktem je, jde o film, na kterém je nádherně vidět, jak se výpravné fantasy filmy točily v době, kdy většina čtenářů MovieZone nebyla na světě.

Přiznávám, že Souboj titánů je moje dětská láska, která mi vydržela až dodnes a nedám na ni dopustit. Má spoustu chyb, ale je také neocenitelným studijním materiálem pro všechny, kdo by rádi viděli, jak fantasy vypadalo před příchodem Petera Jacksona. A pro milovníky antického Řecka, které je ve filmovém průmyslu neprávem opomíjené, jde v podstatě o jasnou volbu.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace