Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Souboj Titánů | Clash of the Titans | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.04.2010
CZ premiéra: 15.04.2010
režie: Louis Leterrier
hrají: Sam Worthington, Alexa Davalos, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Gemma Arterton

Souboj Titánů: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Louis Leterrier je smolař. Ze slibného filmaře, který se přes Kurýra a Utržený ze řetězu dostal až k Neuvěřitelnému Hulkovi, se postupem času stala loutka Hollywoodu, které každý druhý fušuje do řemesla a která nemá dohled nad finálním sestřihem svého vlastního filmu. A na rozdíl od ostatních si na to stěžuje. Svádět neúspěch Souboje Titánů na střihačovy zbrklé nůžky by ale bylo nefér, je tu totiž spousta dalších rušivých elementů - nudné herecké projevy, kolísavá kvalita digitálních efektů a hlavně naprosto imbecilní scénář ... takové ty drobnosti, které se postarají o to, aby byl váš film k smíchu.

Je to škoda. Nový Souboj Titánů sliboval velkolepou fantasy podívanou pro dospělé, tedy žánr, který se na filmovém trhu objevuje zoufale málo. Leterrier má navíc všechny předpoklady k tomu, aby takový blockbuster zvládnul dobře - rozumí si s akcí, jeho filmy jsou energické a nechybí jim drajv, s velkou produkcí už zkušenosti má a atraktivní vizuály mu jdou dobře. Jenže místo toho, aby ze Souboje Titánů udělal nařachanou pecku, natočil slabou slátaninu, která sotva drží pohromadě. Je sice hezké, že člověku prakticky nedovolí vydechnout a pořád se tu něco děje, rozhárané epizody prokládané bitkami ale těžko dají dohromady nějaký rozumný film (i když jsou samy o sobě občas docela pěkné). A tak hlavní hrdina se svou statečnou družinou hravě zdolá každou větší překážku, pomůcky k tomu potřebné mu doslova padají do klína a s ksichtem charismatického, ale jinak herecky jednotvárného Sama "žejksuly" Worthingtona zastaví Krakena a zachrání krásnou princeznu. Pak je konec a vy zapomenete...

Jeden z největších průšvihů je v tom, že jakmile se na plátně objeví nová postava, divák jí doslova vidí na očích, že s sebou na plátno přináší potenciál na vlastní příběh, svoji osobní historii, kterou jaksi filmaři zapomněli zpracovat a odvyprávět. A tak se na Perseovu družinu neustále nabalují ploché postavičky, které provázejí plochým světem s neefektivně prodávanou mytologií. Ta působí slibně (aby ne!), ale někdo ji, stejně jako celý svět Souboje titánů, brutálně osekal. Je to jak vběhnout do květinářství s kolíčkem na nose a černobílými brýlemi na očích. Člověk ví, že o něco přichází, ale dokavaď mu prodavačka kolík a brýle nesundá, bude si jen říkat, že tenhle obchod stojí za starou belu. Nějak tak se ze Souboje Titánů stala tupá a povrchní rychlokvaška, které co do plastičnosti příběhu samozřejmě nepomohla ani stereoskopická konverze. Taková nenáročná akční jednohubka.

 

Než se vrhneme na obraz, zastavme se ještě u zmiňovaného 3Dčka. Film v něm sice natočený nebyl a dodatečná rychlokonverze mu v kinech spíš ublížila (nedalo se na to koukat, prostorový efekt byl prakticky neviditelný, obraz rozpitý, pohyb naprosto nečitelný...), na Blučku se ale Titáni snaží zlepšit si reputaci. Pokud máte dost odvahy a peněz, můžete si film koupit v Německu, kde vedle 2D verze vyšla i ta ve 3D. A to už není žádná anaglyfická spatlanina, nýbrž stereo podle specifikací od BDA, tudíž na stejném principu jako v kinech. Nutno podotknout, že z těch několika scén, co jsem měl na 3D Blu-rayi možnost vidět, vypadal prostorový efekt podstatně lépe než v kině. Sice je na nich furt vidět ono "konverzní vrstvení", ale obraz je alespoň ostrý a ... prostě vypadá dobře.

Většiny z nás se ale týká "jen" 2D edice. Krom několika kameramanských excesů (postprodukční doostřování slepých záběrů nikdy nevypadá dobře) se může pochlubit docela slušným obrazem, který se sice současné špičce nevyrovná (ani Neuvěřitelnému Hulkovi, který na Blu vypadá famózně), ale to není žádná ostuda. Na obrazu je občas znatelné DNR, díky kterému je zrno minimální a po kterém některé detaily tváří vypadají jak exponáty z muzea voskových figurín (hlavně ve scénách na Olympu). Kresba ve stínech je super, černá jakbysmet, barvy jsou velice solidní a vynikají hlavně v pestřejších prostředích - vždyť je tu spousta krásně zachycených scenérií a vymazlených vizuálů, které v HDčku vypadají strašně pěkně (třeba les, ve kterém Perseus dostane meč). Tomuhle Blučku nechybí ostrost ani tridimenzionalita, jen drobnokresba mohla být o něco lepší. Zato zvuk už o moc lepší být nemůže, podobně nařachaná zvuková stopa se jen tak neslyší. Hlavně kombinace efektů a energické hudby parádně šimrají membránu subwooferu. Skvělá stopa.

Disk k nám doplul stejně nařachaný, jako jsou zahraniční edice, což je v době, kdy se většina tuzemských mutací ořezává, takový malý zázrak. V čele dokumentární ofenzívy stojí Maximum Movie Mode, dokumenty formou obrazu v obraze, které najdete třeba u čtvrtého Terminátora, Watchmenů a několika dalších warneráckých filmů. Tady ale nejsou ani zdaleka tak cool jako u výše zmiňovaných akvizic. Nikdo vám totiž do obrazu neskočí, nikdo nebude popisovat scénu a ukazovat přitom přímo na ni, nikdo nebude pauzovat, přetáčet ... prostě je to z větší části odbytý bonus. Dokumenty, které film formou PiP prolínají, sice vždycky souvisí s tím, co se zrovna "na plátně" odehrává, stejně dobře by ale fungovaly v nějaké ucelené formě v jednom jediném souboru. Zajímavá tahle fičura začne být až nekdy v polovině filmu, třeba pasáž s rvačkou s přerostlými škorpióny jev tomhle módu nehorázně cool, protože tu vedle finální verze běží i hrubý materiál, tedy ten bez korekcí a digitálních efektů, kde herci běhají po pískovišti a mávají mečem do prázdna. Zajímavá je i tvorba masek pro džiny, tvorba létajících koní a previzualizace Krakena. Je ale prostě trochu otrava projíždět celý film, aby se na podobné zajímavosti mohl člověk podívat.

Přístupnější jsou tzv. "Focus points", které stiskem tlačítka enter (když to disk nabízí) film rovnou přeruší - ty jsou naštěstí dostupné samostatně. Vyprávějí o jednotlivých rolích a postavách (Perseus měl být původně mladé ucho...), opět o maskách, o kaskadérských výkonech (ano, i Sam Worthington si je nejraději dělá všechny sám). Rozhodně jsou záživnější, než protrpět celý film. "Sam Worthington: An Action Hero for the Ages" je trochu zbytečný kraťas o tom, jak je Sam neuvěřitelně pružný akční herec, který se nebojí nových výzev a podobně. Tuna nezajímavých žvástů.

Pak už zbývají jen vystřižené scény. Je jich víc jak čtvrt hodiny. Ale pokud doufáte, že po jejich nakoukání budete o něco moudřejší a změní to váš pohled na výsledný film, můžete být v klidu. Nic takového se nestane. Naopak vás to utvrdí v pocitu, že Leterrier akorát kývl na slabý scénář - na podlaze střižny totiž skončila akorát kvanta scén z Olympu. Vlastně byl vystřižen celý pokus o Apollónovu vzpouru a na základě toho se změnilo vyznění několika dalších scén (třeba minci pro převozníka Perseovi původně nedal Zeus ale Apollón). Do kin se také díky Diovi (vlastně Bohu!) nedostala komická scéna, v níž bohové Olympu ztrácejí svou sílu a motají se jak banda ožralých teenagerů. Celé to uzavírá ještě alternativní konec, v jehož rámci Perseus osedlá létajícího koně a vyrazí na Olymp, kde si to rozdá se svým skutečným otcem! Pokud si od toho ale něco slibujete, pak opět zbytečně. Jde vlastně o dost pitomou scénu - cool je na ní jen to, že nemá dodělané digitální efekty a bohové jsou v ní asi dvakrát větší než Perseus.

Obraz: 2.35:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: DTS-HD 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 15. 9. 2010
Cena: 699,-

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace