Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sněží! | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.05.2019
režie: Kristina Nedvědová
hrají: Petra Nesvačilová, Hana Vagnerová, Vanda Hybnerová, Monika Pošívalová, Petr Vršek

Sněží!: Recenze


ikona
Rimsy
hana vagnerovákristina nedvědovápetra nesvačilovásněžívanda hybnerová
Petra Nesvačilová, Hana Vagnerová, Vanda Hybnerová a Monika Pošívalová v jednom venkovském domě. Je rozehráno na vztahový horor? Tak trochu, ale určitě jinak, než bylo zamýšleno. 

Tak já to napíšu rovnou, ať na tenhle nevyhnutelný vtip nemusíte čekat třeba dva odstavce. Film opravdu není o drogách, a pokud sněžilo během natáčení na place, tak bohužel až příliš decentně a na výsledku to není poznat. Dokonce se tohle rodinné drama ani neodehrává v zimě, takže skutečně zasněžených panoramat se taky nedočkáme. Název tak symptomaticky ukazuje problém, s nímž se ve výsledku potýká celý film: hluboce osobní zpověď se bez dostatečného řemeslného základu prodává prostě těžko.

Debutující režisérka Kristina Nedvědová se zatím nejvýrazněji podílela na scénáři k loňskému Zlatému podrazu. Ten i přes péči ze strany tří scenáristů nakonec působil docela rozháraně a tento nešvar se přenáší i do aktuálního filmu. Sněží! vychází z autorčiných vlastních vzpomínek a zážitků a je to na něm výrazně znát – existenciální hloubku, kterou měly leckteré zkušenosti pro ni, se na plátno bohužel promítnout nepodařilo, a tak divák více než co jiného zažívá obyčejnou, přestože neurážející nudu.

Vyprávění sleduje mladou ženu (v přece jen až příliš minimalistickém podání Petry Nesvačilové), která se snaží vycházet se svou sestrou, matkou a babičkou. Ženy společně tráví pár dnů v jednom venkovském domě a společným mlčením a neschopností komunikace o důležitých věcech by v ideálním případě měly dát najevo, jak jsou vztahy (nejen ty ženské, ale obecně rodinné) křehké a náročné na údržbu. Čili vcelku pěkná myšlenka a námět, který by stál za vidění, ovšem v praxi zůstává až příliš mnoho nevyřčeného – a to nejen doslova, nýbrž i obrazem.

Přitom právě vizuál hraje důležitou roli a záběry na poklidnou, netečnou přírodu by mohly poskytovat trefné paralely s vnitřním prožíváním hrdinek. V tomto případě si však (vlastně ještě stále začínající) Nedvědová i mladá kameramanka Klára Belicová ukously až příliš velké sousto. Symboličnost a metafory na úrovni jednotlivých scén jsou tudíž poměrně banální a na úrovni celku nefungují už vůbec - nepřispívají totiž k získávání informací o postavách ani k posunu v dění.

Pomalou atmosférou a posmutnělou náladou dává tohle nezasněžené dobrodružství vzpomenout na loňské Chvilky. Ty se však mohly pochlubit dvěma devizami, jež tu pohříchu scházejí – jednak poměrně suverénním středobodem v Jenovéfě Bokové a jednak čitelným narativním konceptem, jenž držel epizody pohromadě.

Rád bych takovému projektu fandil. Je dobře, že vznikají osobní, autorské filmy, navíc oceňuji i rezignaci na humor, bez něhož by se mělo obejít mnohem větší množství tuzemské produkce. Avšak pramalý vývoj postav i příběhu a nedostatečně sevřené zpracování stahují Sněží! do šedivého průměru. Škoda, ale budu držet palce dál.

Verdikt

avatar4/10

Rimsy

Nedotažená a nevyrovnaná vztahovka o čtyřech ženách v jednom domě, které se musejí vyrovnat se svými démony. Srdíčko tam sice je znát, ale nic moc jiného už bohužel ne.Hodnocení čtenářů

  • avatar3/10

    malylada

  • avatar3/10

    Ceslo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace