Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Šmoulové 3D | The Smurfs | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.07.2011
CZ premiéra: 11.08.2011
režie: Raja Gosnell
hrají: Hank Azaria, John Lithgow, Julia Sweeney, Neil Patrick Harris

Šmoulové 3D: Recenze


ikona
Cival
Jak dopadla výplachovka pro nejmenší, která oživuje animované zlo největší? 

Čekali jsme peklo. Dokonce jsem se i domníval, že na ně máme předepsaný nějaký vydatný recenzní hate, který stačí jen uhladit a publikovat. Ale v redakčním systému jsem nic nenašel… a Šmoulové si ho kupodivu ani nezaslouží. Modří drobečci, pro něž se stala otravnost definičním znakem, se totiž dočkali vcelku příznivého zhmotnění na plátně.

Dnes se filmové rodinné taškařice vyrábí jen jako merchandisingový trumf.Tahle uřvaná pakáž se vrací do první popkulturní ligy trochu zvláštní cestou. Nehraje se tu ani tak na nostalgii. Šmoulové prostě jsou reliktem minulosti, na který už většina diváků zapomněla. A když už si je z paměti někdo vyhrabe, bývá často průvodním znamením silný despekt (v Česku k tomu obohacený o sytou nenávist kvůli vražedným šmoulím songům, které znectily nejednu hitparádu). Film zkouší letitý fenomén vrátit do oběhu - a to hlavně z hlediska obchodního – uvolněnějším způsobem hrané a vcelku hravé reimaginace. A daří se mu, to lze vyčíst nejen z amerických tržeb.

Modří špunti se předvádí jako docela roztomilá stvoření, u nichž lze těžit z různorodosti charakterů i z náchylnosti k poměrně akčním řešení problémů. Zasazení 3D plastelíňáků do reálného prostředí je po trikové stránce velmi fajn a nepřestane překvapovat ani po vděčném „avatarovském“ úvodu okolo rodné vesnice. I v New Yorku se mají malí piškuntálové čile k světu (viz etuda v koupelně), takže i když většinou provádí věci veskrze dementní (tedy věci imponující šestiletým dětem), jejich vylomeniny, popkulturní narážky a ironické sebereflexivní poznámky, v nichž se sami Šmoulové děsí svých písniček a vzpírají popisu z Wikipedie, umí naplnit střídmou stopáž akceptovatelným materiálem.

 


Přehrajte si trailer
Jasně, Neil Patrick Harris tu ztratil auru komediálního génia, protože najednou umí být trapný (a mezi trikovými panáky i nemotorný), Sofia Vergara z Modern Family byla zredukována na nesnesitelnou sirénu a Hank Azaria ve své gargamelovské kreaci přehrává tak zuřivě, že to občas zavání nějakou novou show Petra Novotného.

Ale zásadní bolesti můžou Šmoulové přinést jen těm, kdo se stále pohoršují nad faktem, že se dnes filmové rodinné taškařice vyrábí jen jako merchandisingový trumf. Jako obchodní artikl, na který se dají donekonečna zavěšovat další obchodní artikly. Andrej Tarkovskij a Federico Fellini tohle pro kinematografii určitě nechtěli. Ale sem jsme to prostě dopracovali.

Verdikt

avatar6/10

CivalHodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar6/10

  DjLuke9

 • avatar8/10

  Robur

 • avatar6/10

  nelson23

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar6/10

  M. zaplman

 • avatar6/10

  Memphis

 • avatar3/10

  Jack Harer

 • avatar5/10

  Shakers

 • avatar3/10

  rush

 • avatar5/10

  JohnyD

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace