Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Slídil | Nightcrawler | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 31.10.2014
CZ premiéra: 29.01.2015
režie: Dan Gilroy
hrají: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Bill Paxton, Riz Ahmed, Eric Lange

Slídil: Recenze


ikona
imf
Jake Gyllenhaal jako paparazzi, který místo celebrit loví krvácející mrtvoly a kvůli ratingům udělá cokoliv. 

Nightcrawler je svěží a zábavná charakterová studie. Pokud jste viděli jeden z trailerů a napadlo vás, že něco podobného potřebujete vidět, můžete rovnou přestat číst recenzi a sjet k výslednému hodnocení. A pak už jen doufat, že se Nightcrawler objeví v českých kinech. Jen výjimečně přesvědčuji čtenáře, aby se vykašlali na zbytek recenze, ale Nightcrawlerovi se povedlo tu svěží a nadupanou atmosféru dvouminutové ukázky udržet po celou bezmála dvouhodinovou stopáž. A Gyllenhaal jako magor k pohledání neuvěřitelně kope nad rámec své dosavadní ligy. Motto jeho postavy, Louise Blooma, ostatně hovoří za vše: Potkáte mne v nejhorší den vašeho života.

Louis rozhodně nekecá. Finanční krize ho přitlačila ke zdi a donutila tu a tam něco ukrást. Louis má ovšem plán. Byznys plán. Chce najít něco, v čem bude opravdu dobrý. Celé dny tráví na Wikipedii a jako houba do sebe nasává informace o všech možných branžích. Až ho to jednoho dne trefí do hlavy. Stane se svědkem bouračky a v ohromení sleduje, jak se policajtům plete pod nohy týpek s kamerou. Jeho cílem je natočit co nejšťavnatější záběry a ty pak za tepla prodat televizní stanici, která nabídne nejvíc. Předměstí Los Angeles je plné nebezpečných živlů, které se tu a tam pohybují i v těch lepších čtvrtích. A právě tam bydlí diváci, kteří jsou bez sebe strachy, že by se jednoho dne mohli zločinci objevit i na jejich prahu. Zadání pro noční paparazzi je tedy jasné - vraždy, znásilnění a loupeže. Čím blíž centru, tím líp.

Louis odposlechem jednoho telefonního hovoru získá víc než v korespondenčním kurzu "udělej sám sebe". Přes noc mění svoje priority, kupuje levnou kameru a hodlá se stát kameramanem, režisérem a producentem v jedné osobě. A protože ručička jeho morálního kompasu už dávno neexistuje, stoupá jeho hvězda strmě vzhůru. Základem úspěchu je policejní vysílačka, rychlé auto a solidní kamera, především ale notná drzost a ochota jít doslova přes mrtvoly. Jak jinak je chcete dostat do hledáčku, no ne?

Nightcrawler je ukazováčkem namířeným na praxi lokálních televizních stanic, které vyplácejí tučné odměny externistům, všehoschopným kobylkám, které filmují na místech činu ještě doutnající oběti, odkrývají ledabyle přikryté mrtvoly a za pár dolarů úplatku otvírají ledničky v márnicích. Při téhle práci musíte obětovat žaludek, páteř a dost možná i další orgány, ale právě postava Louise Blooma tu relativně průhlednou a banální premisu prodává na sto procent. Týpek s vykulenýma očima, kterému to pořád šrotuje a snaží se vymyslet, jak se prodrat nahoru. Má ostré lokty, při rozhovorech používá naučená marketingová moudra a cituje selfmade bible, zametá se zaměstnanci a nadřízeným naopak leze do zadku nebo rovnou pod sukni, bez ohledu na věkový rozdíl nebo pohlaví. Prostě všehoschopný bezobratlovec, který kariérně přeskočí všechny ostatní, protože dře od nevidím do nevidím a je ochoten jít tu extra míli, i když to znamená udělat něco nezákonného a morálně zavrženíhodného.

Gyllenhaal s rozevlátými mastnými vlasy a hladovým pohledem nedostudovaného snažílka dává postavě takovou hloubku, že dostanete závrať, jakmile ho poprvé potkáte. Možná dokonce někoho podobného znáte - pravděpodobně prodává životní pojištění, umí vykecat lidem díru do hlavy a jezdí v Audi A8, protože si někde přečetl, že ti nejúspěšnější jezdí přesně v tomhle autě a on chtěl být od dětství jako oni. Chodí s holkou, co mu připomíná Megan Fox, a v sobotu byl na opeře, ačkoliv ji nesnáší, protože lidé v jeho postavení si zkrátka na podobné věci potrpí. Louis Bloom samozřejmě ve své noční praxi zajde ještě trochu dál. Ale to už je jen klasická hollywoodská hyperbola, třešnička na dortu, který je jinak hodně povědomý a děsivý.

Nightcrawler přitom uhání zběsilým tempem a vůbec není nějakou didaktickou podívanou, která se moralisticky sápe po Oscarech. Režijní debut scenáristy Dana Gilroye (bratr Tonyho Gilroye - úspěšného scenáristy a občasného režiséra) je klasickým výronem debutanta, jenž v sobě dlouho něco dusil a najednou to muselo ven. Zároveň se ale ukazuje, že je Gilroy v řemesle zběhlý. Jeho postavy trefují všechny terče, režie nabízí za osm milionů dolarů rozpočtu docela dost muziky a obsazení je parádní, i když ho rámuje především Gyllenhaal a mírně odkvetlá Renee Russo (režisérova manželka mimochodem), které to ovšem pořád ještě skvěle hraje.

Nightcrawler vůbec není nějakou didaktickou podívanou sápající se po Oscarech.Nightcrawler je tak směsí debutantského nadšení a zkušené ruky, což není k vidění tak často. Gilroy jako by si uvědomoval, že nesmí za žádnou cenu spadnout do vážně míněného pitvání hlavního hrdiny. Louis Bloom neustále opakuje naučené fráze byznysových guru, ale zároveň mu absence svědomí dovoluje naplňovat smělé plány do posledního písmenka, zatímco všem, u kterých ještě před pár týdny žebral o šanci, až příliš pozdě dochází, že byli touhle legrační figurkou vysáti a odhozeni, jakmile byli přeskočeni při honbě za vyšším cílem. V tomhle směru je určitě Bloomovo pálení mostů i pomrknutím na současný Hollywood, resp. šoubyznys jako takový. Gilroy ovšem všechny situace prezentuje z Gyllenhaalova pohledu jako naprosto logické vyústění jeho cesty, bez ohledu na jejich brutalitu nebo zvrhlost. Tenhle lhostejný přístup film udržuje na tenkém ledě, kdy si divák ohromeně furt opakuje "tak to už si teda dovolili příliš" a zároveň ví, že Gyllenhaalův umaštěný satan to má tak dobře promyšlené, že mu to snad dokonce i projde.


Přehrajte si trailer
Nightcrawler je inspirativní. A tím teď nemyslím, že si půjdu za tři tisíce dolarů koupit káru s osmiválcem (GoPro a zrcadlovku s externím mikrofonem už mám) a začnu po nocích brázdit ulice města, které je podle statistik sídel do sto tisíc obyvatel třetí nejnebezpečnější lokalitou v USA. Mluvím čistě jako filmový divák, pro kterého je Gilroyův debut jedním z nejzábavnějších, nejzvrhlejších a nejsvěžejších filmů konce letošní sezóny. Vlastně jsem chvilku uvažoval i o devítce, ale možná za to může i fakt, že mi pod okny pětkrát za noc prosviští sirény a v sobotu večer chodím ulicí, kde člověk nezřídka potká pět, šest policejních aut rozsvícených jako vánoční stromeček. I bez téhle perspektivy ale nepochybuji ani vteřinu, že se najde dost lidí, pro které bude Nightcrawler parádním dárkem. Český distributor to sice pod stromeček asi nestihne, ale naděje umírá poslední.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)

Verdikt

avatar8/10

imf


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar9/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  scroochy

 • avatar9/10

  killerzeli

 • avatar5/10

  Postman

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar8/10

  fingolfincz

 • avatar10/10

  cabal

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  PraSiteL

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace