Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Školní výlet | 2011
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 23.02.2012
režie: Petr Šícha, Tomáš Magnusek
hrají: Tomáš Magnusek, Sandra Nováková, Jan Bendig, Ladislav Trojan, Agáta Hanychová

Školní výlet: Recenze


ikona
woody
Peklo se otvírá dokořán... 

Kurt Vonnegut v jedné ze svých knih napsal památná slova: „Byl to fušer. Později o něm prohlásili něco, co by mohlo platit o všech fušerech: Jak mohl takový člověk v noci klidně spát?!“ Tomáš Magnusek je fušerem non plus ultra a člověka by vážně zajímalo, jak se mu v noci spí. Není filmařem, není spisovatelem, jen točí levně a má lepší PR a kontakty než ostatní fušeři. Filmy seká jako Baťa cvičky - schválně, kolik českých tvůrců dostane do kin během tří let pět svých děl. Sám si je píše, produkuje, hraje v nich a nejspíše je i hlavní (a jediný) příjemce cateringu na place (povinný vtip na jeho makabrózní tloušťku splněn). Pravdou je, že na svůj režijní debut se teprve chystá, ale to, že si na režii najímá neznámé poloamatéry, také o něčem vypovídá.

Že bude Školní výlet děsivě trapný maglajz, bylo jasné již z traileru. Mezi čtenáři MovieZone se nejspíše nenajde nikdo, kdo by se chtěl přesvědčit, zda je tomu opravdu tak. To ale nic nemění na faktu, že za takové dílo by se měl stydět každý normální člověk. Omlouvat tento nepodarek tím, že poskytuje poslední příležitost staré herecké gardě, aby si zahrála ve filmu, je čirým alibismem, podobným jako u předchozí gerontské štace jménem Pamětnice. Stačí se podívat na Babí léto nebo Vratné lahve a je jasné, že o stáří se dá natočit vkusný a hlavně výborný snímek. Ve Školním výletě se řeší průjem Lubomíra Lipského, slintá se nad kozami Agáty Hanychové nebo tu pobíhají nazí zhulení důchodci v hotelu. Humor? Kdeže. Poetika podzimu života? Vy bláhoví...

Školní výlet je útrpnou přehlídkou řemeslné nemohoucnosti a špatných herců. Nemůžeme se na ně zlobit, většině je kolem osmdesáti a uctivý režisér je rád, že si pamatují text. Těžko po nich bude chtít, aby se ke všemu nedívali do kamery nebo k ní nemluvili zády. Zbytek ansámblu je freakshow á la Bendig, Hranáč, Dobrodinský, s takovým materiálem by nic neudělal ani Stanislavskij. Vlastně se jedná jen o celovečerní reklamu na luxusní wellness hotel, prokládanou product placementem na pojišťovnu, supermarket a opraváře čerpadel (!).


Přehrajte si trailer
Když se nad tím člověk zamyslí, Školní výlet vypovídá o české kultuře více, než se na první pohled zdá. Je mizerně natočený, přesto šel do kin. Stál několik milionů, přesto vypadá jako studentské cvičení. Je příšerně napsaný, přesto je scenárista Tomáš Magnusek předsedou Obce spisovatelů a následníkem takových osobností, jakými jsou například Wernisch nebo Kantůrková.

Zhruba tolik k novému dnu české kinematografie. Vždy, když se zdá, že hlouběji už to nejde, vytasí se někdo jako Magnusek a přesvědčí nás o opaku.

Verdikt

avatar1/10

woody

Partička důchodců si užívá ve wellness hotelu. Nedává to moc smysl, je to trapné a zoufalé. Další český hit od tvůrce Bastardů Tomáše Magnuska.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  woody

 • avatar2/10

  Snura

 • avatar1/10

  yancheelaa

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace