Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Skála | The Rock | 1996
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Michael Bay
hrají: Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris, Claire Forlani

Skála: V.I.M.


ikona
k0C0UR
ed harrismichael baynicolas cagesean conneryskálathe rock
Etalon devadesátkové akce. 

Ano, jednou to muselo přijít. Mezi záplavou více i méně provařených titulů přichází ten úplně nejprovařenější. Ať už zvedáte oči v sloup či jen spokojeně přikyvujete, na jednom se asi shodneme: Skála definovala to, co se od jejího vzniku další tři roky (do té doby než přišel Matrix… pak už to šlo trochu z kopce) pokoušel citovat každý druhý režisér akčních filmů, ale Bay navždy zůstal oním maníkem, co podobné finesky servíruje nejlíp. Ano, mluvíme o podhledech, které jsou v Bayových posledních filmech už takřka pod úrovní země ;), mluvíme o dynamice v automobilových honičkách a přestřelkách, mluvíme o charismatických hrdinech s tunou hlášek mezi zuby a další tunou pro jistotu v kufru. Skála je esencí všeho, proč máme Baye rádi. Stačí se odpíchnout od hvězdného dua Cage-Connery (krásně kontrastující jak věkem, tak schopnostmi a přístupem k životu), pokračovat přes rovného a zásadového „záporáka“ Eda Harrise, proběhnout kolem Zimmerova hrdinského soundtracku a do cíle dofuníte se zjištěním, že téhle akci chybí jen máloco.

Řemeslné kvality se mísí výjimečně i se zajímavějším scénářem, který operuje na více polích než jen v základním „dva týpci jdou a všechno postřílejí“. Bay řeší zajímavé dilema kolem věhlasného „padoušství“ – je větší hajzl ten, kdo chce spravedlnost pro své muže (a sáhne kvůli tomu i k teroristickým prostředkům) nebo vláda, která se na ně vykašlala? Odpovědi se dále rozmělňují mezi nepokoje ve vlastních řadách – a nadhozené téma bohužel končí v prašném oblaku z vystřílených zásobníků a vyházených granátů, jak to jde ostatně Bayovi pořád nejlíp. Ale ve Skále je díky tomu otisknuto více ambicí než se jen blýsknout jako jeden z nejlepších řemeslně odvedených filmů ve svém žánru – i když tenhle primát jen tak mimochodem získává taky. Píšu to skoro u každého významného akčňáku z devadesátek, ale u tohohle to myslím nejvážněji (haha ;): Kdybych měl vybrat jeden jediný, který bych si vzal na pustý ostrov, sáhnul bych po téhle nabité jízdě po Alcatrazu naprosto bez váhání.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace