Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Skála | The Rock | 1996
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Michael Bay
hrají: Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris, Claire Forlani

Skála: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Rian Johnson před pár dny na svém Twitteru napsal: Myslím, že tvůrčí proces Michaela Baye se vyznačuje popisem nějaké scény a přidáním "a tak vůbec" na její konec. Je to celkem trefné, Bay se ráno probere, řekne si, kolik aut dneska vyhodí do vzduchu, a pak se vydá do San Francisca, kde ty destruktivní obrázky nějak zázračně dá dohromady.

Skála je dodnes uctívaná většinou fanoušků žánru a v jeho rámci se vedle Wooových filmů stále řadí na nejvyšší pozice. Je to akční pecka, ve které najdete všechno: dnes už legendární automobilovou honičku, několik famózních přestřelek, gigantických výbuchů, Seana Conneryho, Nicolase Cage (který hned po Skále natočil ještě Con Air a Face/Off, to je kariéra!), hlášku za každým rohem, nestárnoucí soundtrack Hanse Zimmera a ... a tak vůbec!

Skála je navíc asi posledním Bayovým filmem, o němž se dá tvrdit, že je perfektně napsaný. Na akční film z devadesátých let má až podezřele promakaný scénář, ve kterém člověk musí lehce fandit i záporákovi! Mnozí škodolibě podotýkají, že je Skála Bayův nejlepší film a že většinu ze svého moja vyčerpal už v devadesátých letech. Je pravda, že její šmrnc už nikdy nenapodobil -nabušený prototyp ideálního akčňáku nahradily rozmáchlé a přebuzené velkoprodukce. Skála je jejich energický předvoj. A bez debat jeden z nejlepších akčních filmů devadesátých let. Komu by se nelíbila?

Na Blu-rayi vypadá lépe, než kdykoliv předtím. Pořád jsou tu ale jisté rezervy, které značí, že s novým masterem by jí to ve vysokém rozlišení slušelo mnohem víc. AVC komprese sice létá v extrémně vysokých datových tocích, i tak se objevují mírné kompresní artefakty. Stejně jako u Pearl Harboru, i tady je největší problém v množství filmového zrna, které díky mírně přiškrcené ostrosti straší prakticky v každé scéně. Opět tu vznikají mapy na oblohách a v extrémně kontrastních scénách zrno pobíhá po obrazu jak se mu zachce. Dokonce občas přiběhne na návštěvu nějaké to smítko. Není to moc pěkná podívaná, barevné podání navíc není tak syté, jak jsme u Baye zvyklí a v temných scénách je nezdravé množství jasu. Jinak ale Skála nevypadá na svůj věk vůbec špatně, třeba její detaily jsou na úrovni nejnovějších prezentací. A Bayův styl prostě v HD vždycky vyzní o pár tříd líp.

Na PCMku oceníte hlavně to, jak perfektně zní Zimmerův slavný soundtrack. Zvuková stopa Skály nezestárla pomalu ani o den. Dialogy mají sice trochu kovový nádech, jinak je ale zvukový mix zdravě dynamický, využívá všechny surroundové kanály a zní vskutku perfektně. Honička v San Franciscu nebo přestřelka v koupelnách jsou na poslech opravdový zážitek.

Bonusy na disku Skály jsou staré, v tom tkví jejich největší problém. Po obsahové stránce jsou sice zajímavé, slušelo by jim ale podstatné prostřihání, trocha hudby, grafika... jejich sledování je jak bydlení v holobytu. Vedle traileru, teaseru, TV Spotů a nepodařených scén (kde se mimochodem Ed Harris několikrát solidně rozzuří, Christian Bale hadr) se představuje hlavně materiál ze střeleckého ranče, kde se herci učili správnému používání zbraní (a v samostatném dokumentu instruktoři ukazují, jak správně držet zbraň a proč některá "filmová držení" nemohou fungovat). Dozvíte se tu třeba, že masakr ve sprchách by v reálné situaci komando přežilo.

Dál stojí za zmínku hlavně čtvrthodinové interview s Jerrym Bruckheimerem, který se podělí i o trochu informací ze svého dětství a z počátků své kariéry. Je to čtvrthodinový monolog, z něhož vyčtete hodně o kontextu, ve kterém vznikaly Bruckheimereovy nejslavnější fláky. Secrets of Alcatraz je poněkud nudný featurette o věznici a ostrově samotném, stejně tak dvouminutová ukázka z premiéry. Trochu zajímavější, i když zbytečně roztahaný, je dokument o vzniku podvodní scény (když potapěči dobývají Alcatraz), kde se dozvíte, že z podstatné části nesledujete živé herce, ale loutky! A menu uzavírá docela zajímavý, i když z určitého hlediska úsměvný, dokumentík o digitálních efektech - je až neskutečné, jak rychle technika stárne. Víc toho nenajdete, dohromady to člověku zabere kolem hodiny.

Obraz: 2,35:1  ::  1080p (AVC)
Zvuk: PCM 5.1 - anglicky
Titulky: anglické
Datum vydání: 8.01.2008
Cena:  $17.99

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace