Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Schumacher | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 15.09.2021
režie: Hans-Bruno Kammertöns, Michael Wech
hrají: Michael Schumacher, Corinna Schumacher, Mich Schumacher,Mika Häkkinen, David Coulthard

Schumacher: Recenze


ikona
Spooner
michael schumachernetflixschumacher
Je očekávaný dokument něčím víc, než jen rekapitulací Schumacherových výjimečných úspěchů? 

Michael Schumacher. Jméno, které je nezaměnitelnou tváří formule 1 i Ferrari a překonávalo rekordy i nejrůznější milníky. Prostě člověk, jenž i přes řadu svých kontroverzních činů a chování, za něhož ho ne všichni milovali, bude bez debat už navždy jednou z největších hvězd královny motorsportu. Málokterý z jezdců si zasloužil dokument tolik jako on. I přesto však projekt vznikající s posvěcením Schumiho rodiny vzbuzoval už dopředu vášně a řadu otázek. Bude film, který po dlouhých odkladech přistál nakonec na Netflixu, něčím víc než jen nekritickou poctou motoristické legendě a rekapitulací jeho kariéry? A dočkáme se náhledu do posledních let jeho života, jež zůstávají lidem z pochopitelných důvodů skryty?

Řekneme si to asi takhle – fanoušci formule 1 budou rozhodně spokojenější než běžný divák čekající bulvární senzace a dojemný pohled do soukromí. Dokument je hlavně efektní rekapitulací zejména první dekády Schumacherovy formulové kariéry, v níž se proberou takřka všechny zásadní události. Máme tu raketové začátky, tragický konec Ayrtona Senny, kontroverzní okamžiky s Damonem Hillem, rivalitu s Mikou Häkkinenem, krušné začátky ve Ferrari… prostě vše podstatně, co chtěl divák formulí vidět. 

Tvůrcům se pak daří prodat Schumachera nejen jako pravou legendu, ale navíc ukázat, že byl v paddocku F1 výjimečnou osobností, která dokázala svým nasazením nakopnout celý tým. I lidé, kteří mu během jeho závodění zrovna dvakrát nefandili a neměli ho moc v lásce (třeba jako já), musí uznat, jak neobyčejnou tváří s nepopíratelnými zásluhami byl a pořád je. Na druhou stranu však není snímek totální adorací. Tvůrci se nebojí poukázat na jeho chyby a vlastnosti, kvůli nimž ho někteří kolegové zrovna dvakrát nechápali, a nebojí se nechat hosty mluvit místy i poměrně kriticky. Což mě osobně hodně potěšilo, i když se samozřejmě nedostalo na všechno a některé jeho kontroverzní chvilky byly přeskočeny.

Dokumentu pak nechybí spád, tah na branku, divák se u něj nemá kde nudit a v těch správných chvílích dokáže zabrnkat na emotivní strunu. Jenže je to svým způsobem zásluha Schumacherova bohatého jezdeckého života než samotné režie. Po řemeslné stránce se tu jede poctivý standard a v podstatě žánrová klasika plná mluvících hlav, jež se zaměřuje i na rodinnější publikum či běžného diváka. Což vlastně úplně stačí, v porovnání s dokumentárním Sennou ovšem Schumacher přeci jen ztrácí. 

Zatímco počin o jeho zesnulém kolegovi, dokázal být nejen dravý a vtahující, ale zároveň byl vlastně až politickým thrillerem o situaci ve formuli na počátku 90. let a současně analytickým vhledem do mysli jednoho výjimečného závodníka, Schumacher tolik vrstev ani zdaleka neobsahuje a vydává se výrazně tradičnější cestou. Autoři možná ani jiné ambice neměli, německý velikán by si možná ale o něco ambicióznější a nápaditější podání v některých sekvencích přeci jen zasloužil.

Schumacher je tedy spíše životní rekapitulací a poctou, ale pořád zatraceně poctivou. I když hledači bulvárních senzacích budou na konci asi zklamáni, dostaneme i přesně mířenou dojemnou tečku a ždímání slziček. Dokumentární Schumacher tak klidně mohl mířit výš a zabrousit trochu víc pod povrch, nakonec ovšem vlastně naservíroval přesně to, co slíbil. I když se to neobešlo bez zkratek a kompromisů, tvůrcům se povedlo doručit řemeslně sebejistý filmový pomník, který sice nenabízí nic navíc, fanoušci formulí a Ferrari by ho ale jistě neměli minout.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Řemeslně poctivý dokument, který táhne častěji dopředu Schumacherův pestrý život a jeho obří úspěchy než dravá režie. I přesto je ovšem velmi důstojnou poctou sportovní legendě, jež naštěstí kromě konce zbytečně netlačí na emociální pilu a umí být k Schumimu i malinko kritická. Senna byl po režijní stránce o level výš, i tak by však příznivci sportovních dokumentů neměli být zklamáni.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Gonzi

 • avatar5/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Axis

 • avatar8/10

  l-e-t-o

 • avatar5/10

  Halebopp

 • avatar5/10

  SteKi

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar5/10

  RidleyCrowe

 • avatar7/10

  Marty7CZ

 • avatar9/10

  MartinS96

 • avatar6/10

  elusindar

 • avatar4/10

  _Tomo_

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace