Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sázka na nejistotu | The Big Short | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 23.12.2015
CZ premiéra: 07.01.2016
režie: Adam McKay
hrají: Brad Pitt, Ryan Gosling, Christian Bale, Karen Gillain, Steve Carell

Sázka na nejistotu: Blu-ray


ikona
KarelR
Velké hvězdy v poučném bijáku s oscarovým scénářem. 

Sázka na nejistotu patří mezi filmy, které by vlastně neměly existovat, a doteď mě fascinuje, kam to dotáhla. Na větu "Chceme natočit 130 minut dlouhé drama o začátku finanční krize." se v Hollywoodu obvykle reaguje slovy "OK, ehm, dáme vám vědět." Tady se ale stal malý zázrak, protože mrtvý projekt zázračně oživil Adam McKay (Zprávař, Benga v záloze). Zájem dosud čistě komediálního režiséra vedl k tomu, že do téměř nesrozumitelné bankovní sondy naskákala kupa hvězd. A to s takovým odhodláním a přesvědčením, že se dohromady utratilo pouhých 28 milionů dolarů.

 

Za tenhle pakatel jsme dostali málem řeckou tragédii zabalenou do komediálního hávu, v níž se Steve Carell, Ryan Gosling, Christian Bale nebo Brad Pitt pokouší osvětlit start ekonomického kolapsu z roku 2008. Daří se jim to? Jak kdy. Chvílemi ty holé základy budete chápat, lámat si hlavu nad detaily je ale marné. Ty vám totiž nevtluče do hlavy ani Margot Robbie, která se zastaví v nezapomenutelném "pěnovém" cameu.

Krása Sázky na nejistotu ale spočívá právě v tom, že si jí ohromně užijete, i když nepochopíte valnou většinu toho, o čem si hrdinové podívají. McKay do vás totiž sype dostatek humoru na to, abyste si nad peněžními "malichernostmi" nelámali hlavu a vždycky vám nějak zvládne vysvětlit, co se v jádru děje, proč je to špatně a čeho byste se měli bát. Vlastně se nedivím tomu, že Sázka z pěti oscarových nominací proměnila tu za scénář. Sepsat něco tak odborného do tak "srozumitelné" podoby je totiž kumšt, který se jen tak nevidí.

 

Scénář je ale samozřejmě jen základ, na němž McKay buduje nečekaně dynamickou a zábavnou podívanou s excelentními herci. Filmem se proplétá snad 10 důležitějších postav, přičemž všechny dokáží zaujmout a navíc brilantně plní svoji komplikovanou úlohu. Kdo si zaslouží nejvíc chvály? Pravděpodobně Steve Carell, jehož Mark Baum je morálním kompasem a srdcem celého filmu. Právě s ním totiž prožíváte ty nejbolestivější pády a hrdinně si říkáte, že byste se v podobné situaci zachovali stejně zodpovědně jako on.

Sázka na jistotu zkrátka umí pobavit, strhnout, dojmout i trochu šokovat. Je to úctyhodně vyvážený biják s velkým (a velmi aktuálním) poselstvím, který byste měli dokoukat i přesto, že často nebudete tušit, která bije. Nebojte, se ty hlavní události poberete i bez zamotaných drobností. A rozhodně se vám z nich bude tajit dech! (8/10)

 

Ostrý obraz a dobrý zvuk? Zahraniční blůčka ho prý mají, s tím českým je to o něco problématičtější. Nečekejte ale žádné útrapy, minimálně modrý standard máte jistý a navrch je tu kupa (česky otitulkovaných) bonusů. Co znamená kupa? Zhruba 70 minut. Což u je tak malého filmu docela dost.

Zatímco konkurence mívá pár kratičkých featurettů, Sázka na nejistotu jich nabízí hned 5 o solidní délce 10-15 minut. Probírá se v nich všechno od geneze projektu, přes casting, až po skutečné události, přičemž se ani moc neklouže po povrchu. McKay se nebojí každého hrdinu rozebrat do detailů (a to samé pak dělá i se vším ostatním), nejvíc ale potěší odbočky s kameramanem a střihačem. Není zvykem, aby těmhle profesím někdo dával slovo v bonusech. A je to velká škoda, Barry Ackroyd (dvorní kameraman Paula Greengrasse) i Hank Corwin (střihač několika filmů Olivera Stonea a Terence Malicka) totiž sypou z rukávu jeden skvělý postřeh za druhým.

Koupit na FilmGame.cz

 

Blůčko Sázky na jistotu se tedy povedlo. Někdo možná odhalí nedokonalosti v obraze, jinak ale dostanete výborný film s nečekaně výživnými bonusy, jež zahrnují ještě 4 vystřižené scény. Jedná se o hrst zbytečného materiálu? Kupodivu ne. Polovinu z nich totiž zabírá linka s rodinou Baleovy postavy, a není moc jasné, proč tak dobré scény putovaly ven. Těch 130 minut asi byl strop. Takže velké díky za poctivý Blu-ray, který k Sázce přihazuje další desítky minut zajímavého materiálu.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS:X anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 18.5.2016
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace