Saxána a Lexikon kouzel: Recenze
18:39 | 14.09.2011 |
Báli jsme se toho několik let. Návrat Dívky na koštěti nám sliboval Václav Vorlíček už pěkně dlouho. Ale protože chtěl z filmu udělat trikovou podívanou, před kterou se budou krčit i hollywoodské blockbustery a s ohledem na kvality věcí, jež natáčel v posledních letech, jsme se báli. S prvními plakáty a upoutávkami přešel strach v hysterii a otevřený výsměch, ale zároveň jsme začali všichni být i trochu nervózní, protože nevypočitatelný český divák je schopen udělat hit i z komedie založené na vyprávění vtipů.
Taškařice Saxána a Lexikon kouzel teď s několikaletým zpožděním dorazila do kin a je přesně taková, jakou ji slibovaly trailery. Hnusná, trapná a nudná. Začneme tím hnusným.
Netuším, kolik měla tahle rádoby hollywoodská podívaná rozpočet a rozhodně mi nestojí za to, abych po tom teď pátral, ale všichni nejspíš musí souhlasit s tím, že triková a výtvarná stránka je něco opravdu odpudivého. Na fantasy komedii, v níž chce mít režisér desítky potvor, interakci herců s digitálními hrdiny a počítačem vytvořený pohádkový svět, jsou potřeba minimálně peníze a mluvíme tu samozřejmě o částkách, které jsou pro české režiséry naprosto nepředstavitelné. Absence solidního rozpočtu se u celovečerního trikového filmu nedá nahradit nadšením, zápalem nebo talentem. A tady ty peníze evidentně chybí víc než v našem státním rozpočtu.
Saxána a Lexikon kouzel působí jako počítačová hra ze začátku devadesátých let. Všichni ti trpaslíci, draci, obří hroši (nebo co to sakra bylo), chlupatí raraši a oživlí kostlivci musí i slepcům připadat nedodělaní a já popravdě nevěřím tomu, že si někdo z tvůrců po skončení natáčení řekl "hele, fakt dobrý a fakt pěkný". Omyl, je to mizérie po všech stránkách. Veškeré zoufalství vizuálních efektů nejvíc vyplouvá na povrch v okamžiku, kdy musí skuteční herci stát vedle těch počítačem vytvořených. Je to jako koukat se na dva zcela odlišné světy. A nebo na krátký klip, který vytvořil žák 7. B. Marcel Pupík ze základní školy v Golčově Jeníkově během hodin informatiky. A prosím – pokud nějakého fanouška Saxány napadne psát do diskuse, že „kdyby měli tolik peněz, jako tvůrci Harryho Pottera, tak by to vypadalo líp“, ať si to nechá pro sebe. Lístek do kina stojí na všechno víceméně stejně a mně u kasy absolutně nezajímá, kdo, za kolik a jak ten film natočil.
Všichni ti trpaslíci, draci, obří hroši, chlupatí raraši a oživlí kostlivci musí i slepcům připadat nedodělaní.Teď jdeme na to trapné. I bez ohledu na triky nám tu pořád zbývá dost věcí, kvůli nimž budete v kině často zahanbeně koukat do země. Prakticky všechny scény s Jiřinou Bohdalovou doopravdy fyzicky bolí. Její tetička Irma je přesně ten případ postavy, která by tak strašně chtěla být roztomilá a vtipná, že by ji člověk nejradši utopil v žumpě. Její kleptomanství, důchodcovská nadrženost, hloupost a rádoby roztomilá sobeckost z ní dělají charakter, jenž by svou otravností dokázal pohřbít výrazně lepší film než tenhle. Přestože je v obležení nepovedených digitálních draků, trpaslíků a čtyrrukého Josefa Somra, působí jako největší monstrum. Ostatní dospělí herci sice nemají co hrát a hlavní hrdinové s občankou většinu času jen čumí do knížky a komentují dění, ale alespoň neškodí.
Příběh v podstatě nedává smysl a člověka zodpovědného za logiku děje nejspíš někdo zmlátil do bezvědomí hned první den natáčení. Nevím, jak si jinak vysvětlit to, že hrdinové reagují na setkání s pohádkovými postavami naprosto normálně a narazit v lese na trpaslíka je pro ně evidentně stejně obvyklé jako potkat v nemocnici zdravotní sestru. Stejně tak i záporák, který v životě ani neslyšel o pohádkovém světě, zvládá kouzlení jako profík asi tak po jedenácti vteřinách na plátně. Někdy musí hrdinové znát ke kouzlům speciální zaklínadlo, ale jindy stačí prostě říct „zmiz, ztuhni“ a podobně... Chtít po Saxáně a Lexikonu kouzel něco, co by dávalo smysl, by asi bylo moc. Mně osobně nedává smysl ani existence filmu samotného.
Přehrajte si trailer No a co ta nuda? To je jednoduché, stačí sčítat. Vizuál na úrovní amatérských filmů, otravní herci a nesmyslné logické kiksy - to tu máme jako základ. Hlavní dětská hrdinka většinu času diskutuje s potvorami, jež v době natáčení ještě neexistovaly, takže to obvykle vypadá, jakoby mluvila do zdi. K tomu si připočtěte snahu ukázat co nejvíc míst (nezajímavých), kouzelných bytostí (ošklivých) a veselých postaviček (zbytečných) a máte tu devadesát minut, které by se daly strávit příjemněji třeba i tím, že byste chodili po Václavském náměstí a hledali na zemi drobné.
Saxána a Lexikon kouzel je prostě špatná absolutně ve všech směrech. Což bylo naštěstí vidět z každého obrázku nebo upoutávky. Díky tomu nemůže nikomu ublížit. Kdo na ni dobrovolně půjde, ten si to utrpení v sále zaslouží.
Verdikt
Mr. Hlad
Pokračování populární fantasy komedie Dívka na koštěti na sebe nechalo čekat čtyřicet let. A klidně bychom bez něj vydrželi ještě jednou tak dlouho. Dcera hlavní hrdinky z prvního filmu se vydává do světa kouzel a čeká tu na ni banda směšně vypadajících digitálních potvor, jimž sekunduje dokonale otravná Jiřina Bohdalová, příběh, který nemá hlavu ani patu, opakovaně znásilňovaná logika a utrpení srovnatelné s Kameňáky. Tenhle film vám může beze srandy ublížit!
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení čtenářů
- 1/10
novoten
- 3/10
Snura
- 1/10
Maxipes
- 1/10
marodavidoff
- 1/10
yancheelaa
- 3/10
Humprey
- 2/10
Vojtisek
- 2/10
Nexus6
- 1/10
newsted
- 1/10
Sarger
- 1/10
harsesis
- 1/10
martinelk
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Spinosaurus:
Šel jsem na film s čistou hlavou, naprosto neposkvrněn zdejším diletantským hodnocením. Od Vorlíčkovy tvorby vždy očekávám jen to nejlepší a musím říct, že ani tento film mě nezklamal, ba naopak, mě dokonce mile překvapil. Hlavním atributem filmu je bezesporu animace. Musím říct, že společná práce všech špičkových animátorů z celého světa přinesla své ovoce. Nejlépe se tato dřina pozná na životnosti ústředních postav. JInými slovy, měl jsem co dělat, abych si počítačového kamaráda malé Saxanky nespletl s živým hercem. Dalším vrcholem filmu je otočení vlaku ve vzduchu. Efekty tohoto typu se sice už pravidelně vyskytují v mnoha hollywoodských filmech (Harry Potter), ale v tuzemském filmovém prostředí se jedná o skoro šokující záběr. Moje nejoblíbenější animovaná postava je jinak roztomilý chlupáček. Jak jsem ho viděl poprvé, hned mi bylo jasný, že tahle postavička mě bude bavit. A taky že bavila, navíc se postarala o asi nejvtipnější scénu v celém filmu, když jí zločinec Crashman.....ale ne, nebudu vyzrazovat vtip. V tomto filmu vystupuje doslova soumrak hereckých hvězd. Zatímco herecký pár Černocká + Hrušinský se dokonale ujali svých rolí rodičů, zbylí herci na nás doslova spustí kanonádu geniálního humoru. Ještě jsem nezažil, aby se tolikrát za sebou smálo kino a nijak nebudu tajit, že jsem byl jedním z nich. Nejvtipnější je asi scéna z blázince. Ono to tady už sice bylo dvakrát, ale sám Vorlíček ví, že tahle scéna funguje i na potřetí. Největším překvapením je však pro mě malá Helena Nováčková, která se po právu zařadila mezi dětské herecké hvězdy typu Tomáše Holého. Zaujalo mě také přeobsazení zesnulých herců. U Josefa Somra jsem chvíli pochyboval, zda ví, koho hraje, ale jakmile vytasil všechny čtyři ruce, bylo mi jasné, že on tu postavu nejen hraje, ale že jí i žije! Příjemným překvapením pro mě byl i čaroděj Vigo, který KONEČNĚ neměl toho odpornýho netopýra na hlavě. To mi přišlo trochu morbidní už v prvních dvouch Arabelách, ale tady konečně i sám Vorlíček uznal, že to té postavě jen škodí. Uršula Kluková pro mě ale žádné překvapení nebylo. Musím říct, že už když jsem se koukal na Dívku na koštěti, tak jsem si říkal:"Sakra, tu čarodejnici by mohla hrát Uršula Kluková!" A nakonec jí opravdu hraje! Nakonec přejdu k tomu nejlepšímu a to je záporák Crashman v podání Jarommíra Dulavy. Ten ztvárnil bezesporu výjimečně démonického padoucha, který může zdatně konkurovat Jokerovi z Temného rytíře.
Konec
Tohle snad musel psát sám režisér nebo to snad není ani možný tohle