Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sám doma | Home Alone | 1990
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.11.1990
CZ premiéra: nestanovena
režie: Chris Columbus
hrají: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard, Roberts Blossom

Sám doma: V.I.M.


ikona
imf
chris columbushome alonekevin mccallistermacaulay culkinsám domavim
Kevin zůstal doma sám.  

Vánoce jsou tady, coca colu si vychutnej. A podívej se na Sám doma, ať už zahříváš sólově tříakrové plyšové letiště nebo máš plný dům osob, které tě vychovávaly a teď přivezly cukroví a chtějí se družit. Vánočních klasik bychom asi vyjmenovali tucty (hlavně se o to nepokoušejte, jinak je ve V.I.M. tuplem neuvidíte), ale osmiletý skrček z Chicaga, co teprve objevuje kouzlo vody po holení a červencového čísla Playboye z roku 1989 (vzpomínáte na Miss Červenec, Eriku Eleniak, která Caseymu Rybackovi vyskočila z dortu?), se stal novodobým symbolem svátků, při kterých to každý schytá alespoň křebíkem do nohy nebo žehličkou do hlavy.

Domov se v režii lidumila Chrise Columbuse mění ve válečnou zónu a nevinné domácí spotřebiče jsou povolány do útoku za zvuků klasického tématu od Johna Williamse (schválně si to porovnejte s potterovským motivem :). Mokrým banditům tentokrát opravdu teče do bot, protože tenhle kluk je postrach.

Neuvěřitelně jednoduchý nápad byl na prahu 90. let zpracován s až zrůdnou pečlivostí. Žádná past nebyla dostatečně komplexní, žádná bolest nebyla zakázána. Nad některými srážkami by zbledly závistí i Itchy a Scratchy, přičemž Joe Pesci trpěl v kinech opravdovou schízou, když ve stejném roce hrál otloukánka v Sám doma a zároveň hrůzu nahánějícího gangstera v Mafiánech.

Obsazení bylo vůbec jedním z Columbusových trumfů, protože si do hlavní role vydupal Macaulaye Culkina. Je to jeden z těch capartů, co se narodili proto, aby ostatním ničili život a přesně to měl hlavní hrdina za úkol. Hned jak se přestal bát démonických kamen ve sklepě a naučil se používat dálkové ovládání od videa, měli to zloději spočítané. A my ostatně taky, protože vyjma přehršle fyzických gagů a dobrých hlášek, je v Sám doma i prostor na nějaké to poučení a závěrečné dojetí. Všechno je to nasypáno do hrnce s typickou americkou nedbalostí, ale výsledek předčil všechna očekávání. Možná si myslíte, že jste z něj vyrostli, možná už se vám okoukal, ale schválně si na Kevinovy eskapády vzpomeňte. Vážně byste měli to srdce si je na Vánoce odepřít? Já tedy ne.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace