Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rychle a zběsile 6 | The Fast and Furious 6 | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.05.2013
CZ premiéra: 23.05.2013
režie: Justin Lin
hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Michelle Rodriguez, Gina Carano

Rychle a zběsile 6: Recenze


ikona
imf
Víc hvězd než v Postradatelných, víc bouraček než v Kobře 11 a víc logických lapsů než v Prometheovi. 

Rychlá a zběsilá parta si mohla už dávno dát pokoj. Po pátém dobrodružství jsou ze všech milionáři rozesetí po celé Zeměkouli a nemají potřebu si honit triko před konkurencí. Takže šmytec? Tak by to fungovalo, kdybychom byli v reálném světě, ale my mluvíme o filmových loutkách, které vodí na prstech nenažraní producenti. A proto začne Domovi bušit na dveře kostlivec z minulosti. Resp. na dveře mu zabuší Dwayne Johnson, to aby bromance z předchozího dílu mohla pokračovat (Paul Walker už má přece jenom děcko, takže je na čase vystřídat nejlepšího kámoše za někoho, kdo vás v posilovně dokáže jistit při půltunovém benchi).

Záminka, pro kterou se celý tým poskládá zpátky dohromady si zoufalostí v ničem nezadá s klonováním Ripleyové ve čtvrtém Vetřelci, ale co už... to jak se švábi opět slézají na pivo je půvabné a trochu to připomíná slezinu ve druhých Dannyho parťácích. Tam šlo o starou dobrou pomstu, kdežto tady se naše parta bude s osudem přetahovat o duši Domovy bejvalky. Nejen že není mrtvá, ale dokonce dělá pro jinou partu, která Hobbsovi leží v žaludku. Zbraně hromadného ničení, konec světa a tak podobně. Tým žoldáků kolem britského profíka Shawa je plný osobností, co procházejí dveřmi bez použití kliky a mají stejně nekonečné zásobníky jako naši hrdinové. Tady ovšem podobnost šestého Rychle a zběsile s druhými Postradatelnými teprve začíná.


Podobně jako Slyův poslední akční spektákl má společné dítko Vina Diesela a Justina Lina oprávněný pocit, že si může hodně dovolovat. Fanoušci hltají každou informaci o natáčení, každý castingový drobek a vypadá to, že v kinech znovu nechají půl miliardy dolarů. Proto Universal nešetří penězi a kluci dostávají zlaté platební karty výměnou za skromně popsanou A4, načmáranou během divokých oslav pětky u Dieselova bazénu. Hodní kluci se tu poperou se zlýma klukama z jů-kej o princip a jednu fajnovou holku, co se jí trochu točí hlava, na konci všechno vybuchne, a pak přijde další naštvaný Anglán, ať můžeme točit sedmičku. Nějak tam musíme dostat obří tank, obří letadlo a odkazy na marvelácké superhrdiny, protože to se teď nosí. Vzájemné bitky postav z obou týmů se vyřeší náhodným pavoukem, ale důležitý je, aby na konci zůstal na nohou jen Diesel, Johnson a hlavní záporák. Zbytek už se nějak vystříbří na place.

Tenhle lážo plážo přístup v kombinaci se zjevným nepoměrem načrtnutých charakterů (záporáci jsou jenom boxovací pytle, všechny hlášky a charisma totiž sežerou staří známí) překvapivě nestojí v cestě odvíjení základní zápletky, která se valí z kopce jako dělová koule. Ze začátku je to spíše ospalý pohyb, to jak se hrdinové scházejí, nezávazně vtipkují a mají pocit, že tohle dobrodružství dají tak nějak setrvačností. Jenže pak se koule začne rozjíždět a Lin špikuje děj akčními scénami víc a víc. Než se nadějete, zjistíte, že jste v Londýně - ve městě, kde zjevně průšvih číhá na každém rohu. Přestřelky, automobilové honičky, bitky, závody. Během třiceti minut se tu odehraje víc než v prvních dvou filmech dohromady. A to prosím všechno v parádním balení od nejlepších řemeslníků, které nezáváhá v žádném ze jmenovaných subžánrů. Auta jsou sexy, herci jsou macho, lokace naleštěné, kamery hbité a střih neotravný. Učebnicová kvalitka, ale ta spontánní atmosféra a pocit, že koukáte na úplnou náhodou vychytanou konstelaci, tím už šestka moc neoplývá. Možná je to počtem postav nebo tím příliš okatým přebíháním od jedné atrakce ke druhé, ale šestí Rychlíci ne a ne chytit ten správný rytmus.

Pro diváka je to záhada, protože to opravdu vypadá, že všichni vědí, co mají a chtějí dělat. A zjevně si to užívají. Jakákoliv rozmluva Vina Diesela s kýmkoliv je metaforou na přeměřování penisů. Postavy proti sobě často ani nestojí čelem. Prostě si stoupnou vedle sebe, čumí doblba a mluví do zdi. Hlavně Dieselova zenová moudra, pronášená nezaměnitelným barytonem a výše popsaným teatrálním stylem, naznačují, že to přece nikdo nemůže myslet vážně. Diesel to asi vážně myslí, ale přiznávám, že se spíš zasměju totálně patetickým hláškám, které v rámci dialogů ani nedávají smysl, než za každou cenu tlačenému humoru ve druhých Postradatelných (především Arnieho hlášky byly za trest). Takže ano, při Rychle a zběsile 6 budete občas kuckat smíchy, občas žasnout nad zvraty z mexických telenovel, ale Dieselovo ego je servírováno na stříbrném podnosu tak upřímně, že to nejde ignorovat. Ten kluk prostě dává divákům akční blbinu, o kterou si řekli, a nezastaví se před ničím. Všechno je tu na doraz, resp. ještě o pár centimetrů hlouběji. Pro jistotu.

Tenhle brutální tah, vyvolaný do jisté míry podvědomou snahou trumfnout heistovou pětku, je samozřejmě cestou do zatracení. Ve vší té akční omáčce totiž chybí charakterové maso a příběhové brambory. Všechno to jsou jenom nervózně načrtnutá klišé a dvounozí producenti narychlo sepsaných hlášek. Lhostejnost, se kterou se po krátkých verbálních explozích přesouvají jednotlivé postavy od jedné akční scény ke druhé, tak podřezává větev celé sérii. I když necháte jet mozek na volnoběh a akceptujete, že k záporákům na rozdíl od Hobbse z pětky necítíte žádný respekt, začnete okrajově vnímat, že Rychle a zběsile 6 vás nemá čím překvapit. Jak by taky mohl, když je to film, který jste si vydupali a vysnili.

Diesel s Linem ho natočili na objednávku nás všech. Měli bychom být děsně šťastní. A já svým způsobem šťastný jsem, protože takhle drahou a odvázanou blbinu pravděpodobně dalších pár let nikdo nenatočí. Rád bych, aby mě Diesel a Wan do roka a do dne přesvědčili o opaku, ale mám takový pocit, že tučná léta Rychle a zběsile skončila. Tu největší řachandu dostáváme právě teď a možná je v hodnocení částečně i smutek z toho, že je to tu a za chvíli to bude za námi. Je to ten dárek, co jsme vždycky chtěli, a teď když jsme ho dostali cítíme zvláštní prázdno. A cítíme, že jsme si to představovali trošilinku jinak. Tohle není zklamání z klasického hypeu. To je nepoměr mezi sny, ve kterých se největší akční hvězdy hvězdy mlátí mezi sebou a filmovou "realitou", která podobných vizí nikdy nemůže dosáhnout, aniž by obětovala jiné důležité aspekty. Diesel měl ovšem koule, aby to zkusil. A povedlo se mu to dokonce v žánru, který se snaží (marně) zachovat kamennou tvář.


Přehrajte si trailer
Díky za to, Vine. Je to paráda, asi jako tenkrát když jsme chtěli, aby na stromech rostly párky a v potoce teklo proudem pivo. Pár minut to bylo fajn, ale pak jsme zas chtěli, aby se všechno vrátilo k normálu. Rychle a zběsile 6 se ty syrové, neotesané a trochu absurdní sny snaží plnit celých 130 minut se vším všudy. Všichni jsou tu v podstatě nezničitelní, skoro žádná akční scéna nemá fatální následky, takže to opravdu celé působí jako nezávazná legrace - jako kdyby se tu všichni rvali jen tak pro srandu králíkům a utužení fyzičky.

Je to předem prohraná bitva se střízlivými recenzenty, kteří staví mozek nad srdce, protože v tomhle případě je aplikace jakýchkoliv kritických měřítek bezcenná. Sám teď s děsem v očích koukám, že jsem v době premiéry dal pátému dílu sedm z deseti. Sedm z deseti. Děláte si ze mě srandu? Vždyť je totálně jasná osmička, možná dokonce s pluskem! Jasně, je taky hrozně dementní, ale přece je o dost lepší než absurdně vohulená šestka, ne? Vidíte, to ze mě mluví ten srdcař... ten co se pere někde tam vevnitř s chlápkem, co řeší narativní vzorce, kvalitu triků a další blbosti. Je z toho nakonec další sedmička, ale něco vám na závěr prozradím. Srdcař i chlápek od narativních vzorců už mají koupené lupeny na premiéru. A hrozně moc doufají, že tam ta půlmiliarda zase spadne, protože ačkoliv tenhle díl jede na neutrál a dost možná už trochu z kopce, pořád ještě nabírá rychlost. A potitulková scéna to jenom dokazuje.

Prostě chci vědět, co bude dál. I kdyby si Diesel pod sebou tu větev opravdu podříznul, bude to zatraceně efektní pád.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (88)

Verdikt

avatar7/10

imf

Už je toho příliš, ale to zároveň znamená, že toho rozhodně není málo. Jestli chcete jít na bezmozkový blockbuster z žánru, který měl podle všeho vymřít už v devadesátkách, pak dostáváte jedinečnou příležitost. Můžete ji promarnit brbláním o tom, že doba se mění, nebo se připoutat a začít ječet nadšením jako sedmiletá holčička při pohledu na školní brašnu Hello, Kitty. Vaše volba.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Jeržik

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  Amrodel

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar7/10

  Postman

 • avatar7/10

  RoBo

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar8/10

  verbst

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar8/10

  pytlik

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace