Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rozpolcený | Split | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.01.2017
CZ premiéra: 19.01.2017
režie: M. Night Shyamalan
hrají: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Kim Director, Sterling K. Brown, Jessica Sula

Rozpolcený: Blu-ray


ikona
KarelR
james mcavoym. night shyamalanrozpolcený
James McAvoy si zahrál magora, který unesl tři mladé dívky a skrývá hodně divné tajemství. 

O tom, jak M. Night Shyamalan spadl z režijního Olympu na blockbusterové dno, jste určitě četli už milionkrát. Vizionářský tvůrce Šestého smyslu a Vyvoleného kdysi kráčel ve šlépějích Alfreda Hitchcocka, po několika filmech se ale jeho tvorba proměnila spíš v thrillerovou parodii (Stalo se!). Shyamalan se z tohohle trápení trochu oklepal už hororem The Visit. Teprve letos v lednu si však dal pořádný comeback Rozpolceným, který je plnokrevným návratem do formy a příslibem zářné režijní budoucnosti.

Co všechno Shyamalan v Rozpolceném trefil? Vlastně se mi chce říct, že skoro všechno, pojďme to ale vzít hezky popořádku. V první řadě se sluší pochválit herce, protože James McAvoy jede ohromný herecký koncert a Anya Taylor-Joy je jednou z mála mladých hereček, jimž člověk regulérně věří strach i všechny ostatní emoce. Tahle dvojka se sešla v komorním příběhu o trojnásobném únosu, jenž komplikuje schizofrenie hlavního hrdiny, to je však jen začátek. Rozpolcený se totiž podobně jako rané Shyamalanovy kousky vydává směrem, který občas vážně nejde odhadnout.

 

Tím se samozřejmě dostáváme ke scénáři, jenž ke konceptu "magor drží sličné dívky" přistupuje v nebývale chytrém stylu. Shyamalan rozhodně netočí klasickou děsuplnou žánrovku, která by vás chtěla něčím oblbnout. Víc než lekačky ho zajímá hra na kočku a pár myší, které musejí sebrat odvahu na to, aby se svému trýzniteli postavily. Všechny důležité postavy se přitom chovají dost uvěřitelně na to, abyste baštili každý zvrat, a i když tu je kupa hororových klišé, Shyamalan má dost nápadů na to, aby vás v nich neutopil.

S papírovými přednostmi se pak logicky pojí i ty režijní. Jestli rádi vzpomínáte na úsporné vedení kamery a důraz na herce, jež tolik pomáhaly hlavně Vyvolenému, to všechno je (v o něco méně originální) míře zpátky. Shyamalan umí vybudovat napětí a pořádně vyhrotit důležitou scénu, to všechno s pravou eRkovou fyzičností, která k žánru nesporně patří. Určitě bych si Rozpolceného dovedl představit ještě trýznivějšího a možná bych chvílemi popohnal tempo. I v téhle podobě se ale jedná o skvělou thrillerovou podívanou, která vám ve finále hned dvakrát vyrazí dech. (8/10)

Jestli jste nadšení už ze samotné existence Rozpolceného, blůčko vás rozhodně nezklame. Kromě skvělé obrazové a zvukové stránky totiž dostane i pár (kompletně otitulkovaných) bonusů, u kterých je přítomen sám režisér. Shyamalan se (spolu s ostatními) dostane ke slovu hned ve třech featurettech, jež mají dohromady něco pod 20 minut a rozebírají jeho filmařský proces, McAvoyův herecký koncert a samotné natáčení. Vždy je přitom o čem mluvit a jedna zajímavost střídá druhou, takže ani tolik nebolí kratší stopáž.

Ta pravá lahůdka ale přichází až s vystřiženými scénami. Na Blu-Rayi jich je 9 (+ kratičký alternativní konec filmu) a Shyamalan ke všemu natočit komentář. To znamená, že ho před každou scénou vidíte křesle, kde vám podrobně vylíčí, co tím či oním zamýšlel a proč to nakonec muselo ven. Půlhodinové posezení, které tímhle prokládáním vzniklo, je parádním náhledem do jeho hlavy a uvidíte tu mimo jiné i kompletně vystřiženou vedlejší linku. Pokud tedy máte Shye rádi a chcete se přesvědčit o tom, že je pořád machr, blůčko Rozpolceného je vyloženě povinnost!

Obraz: 1,85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, DTS 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 24.5.2017
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 538,- (BD ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace