Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rozhovor dekády | Scoop | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 05.04.2024
CZ premiéra: 05.04.2024
režie: Philip Martin
hrají: Gillian Anderson, Rufus Sewell, Keeley Hawes, Romola Garai

Rozhovor dekády: Recenze


ikona
do_Od
Gillian AndersonJeffrey EpsteinNetflixprinc AndrewRozhovor dekádyRufus Sewell
Jak parta novinářů z BBC upozornila na důležité vazby prince Andrewa na odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. 

Překladatelé filmů režiséra Philipa Martina zjevně vidí něco, co ostatní ne, protože už jeho předchozí snímek, podprůměrný thriller The Forger z roku 2014 s Johnem Travoltou, do češtiny přeložili jako Loupež století. Teď se zjevně krotili, nejnovější netflixovskou konverzačku Scoop o aféře prince Andrewa s jeho vazbami na Jeffreyho Epsteina totiž pojmenovali pouze jako Rozhovor dekády. Ani v tomhle případě si však nemyslím, že to je tak úplně pravda – minimálně tedy na základě toho, co vlastně samotný film ukáže.

Příběh se točí kolem party novinářů z BBC, zejména jedné produkční, která je na konzervativnější praktiky The British Broadcasting Corporation možná až příliš drzá, a hlavní tváře pořadu Newsnight Emily Maitlis (Gillian Anderson), kteří obdrží šokující materiály, jež dokazují napojení prince Andrewa (Rufus Sewell), do té doby stále uznávaného člena královské rodiny, na odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. No a rozhodnou se s nimi Andrewa napřímo konfrontovat.

Těch 102 minut komorního konverzačního dramatu pak poměrně kvapně utíká, i když se tam ale vesměs nic moc neděje. Zapomeňte na napětí a „pres“ Spotlightu nebo jemu podobných novinářských dramat (i ty Spielbergovy usedlejší Akta Pentagon v tomhle ohledu byly mnohem tíživější). Ve Scoop je největší gradací sekvence před začátkem natáčení, a to pouze v tom smyslu, že si nikdo vlastně není jistý, jestli se věc vůbec uskuteční, a taky jestli si to po prvních pár otázkách Andrew nerozmyslí. Což ale v kontextu…všeho? Zkrátka není vůbec důležité a nemělo by prakticky žádný dopad, protože tou dobou už se kauza stejně valila a dříve nebo později by na nátlak veřejnosti (a po konverzaci se svou matkou, královnou Alžbětou II.) odstoupil.

Snímek podle scénáře Petera Moffata se to samozřejmě snaží hrát na tu ženskou notu, to znamená, že to staví na tom, aby se obětem Epsteina dostalo satisfakce. Což je nejspíš dobrý tah. Největší motivací ženského týmu novinářek není natočit sólokapra a vyhrát novinářské ceny (byť ho natočily a ty ceny dostaly), ale uspět v tom, aby se Andrewovi nepodařilo z Virginie Giuffre, jež ho obvinila z toho, že s ní měl několikrát sexuální styk zprostředkovaný právě Epsteinem, udělat lhářku. Právě v té snaze dát hlas obětem ale podle mě film poměrně selhává, protože se zde nakonec ani neobjeví, a to slovo nedostanou. A nefunguje to ani v té stěžejní části.

Co se totiž samotného rozhovoru týče, tak po herecké stránce je to samozřejmě fajn, Anderson i Sewell podávají skvělý výkon a jejich povídání si patří k tomu nejlepšímu ve filmu (ještě aby ne), nicméně opět – filmu se příliš nedaří prodat jeho význam.

Ačkoliv se jedná o věrnou rekonstrukci, dojem z výsledného rozhovoru (a lidí na obou stranách barikády) je takový, že novináři z BBC mají pocit, že dostali vše, co chtěli, zatímco Andrew a jeho asistentka mají za to, že se jim povedlo vše srozumitelně vysvětlit a podat tak, aby to nejhorší zažehnali. Jako divák jsem se pak nemohl ubránit pocitu, že to vlastně dopadlo patovou situací, z níž paradoxně nevyšel nikdo jako vítěz, a tudíž mě český překlad o to víc iritoval. Zejména pak kvůli následujícím scénám reakcí na onen rozhovor, jež jsou rázem extrémně jednostranné a Andrew (ve skutečnosti právem, z tohoto filmu byste to ale neřekli) dostává od veřejnosti mediální výprask vedoucí k jeho kompletnímu stáhnutí se do ústranní.


Přehrajte si trailer
Prodal to film jako zasloužený závěr? To si bohužel nejsem moc jistý, protože v té stěžejní části – při rozhovoru s BBC – prostě nic tak zásadního nepadlo. Na začátku jsem srovnával s novinářskými snímky, nakonec zmíním mnou oblíbený Duel Frost/Nixon, na který se bohužel Rozhovor „dekády“ nechytá po žádné stránce. Pár dní od zhlédnutí to na mě čím dál tím víc působí jako rychlokvaška, která se tématu nevěnovala dostatečně důkladně, vybranou perspektivu naplno nevytěžila, a jejíž řemeslné kvality taky nejsou nic, co by stálo za zmínku. Bohužel jsme dostali další film Netflixu, na který si za pár týdnů už vůbec nikdo nevzpomene. Tato kauza si zasloužila lepší péči.

- - -

Co dalšího si můžete v těchto dnech pustit na streamovacích službách, jsme rozebírali ve Filmech v síti.

Verdikt

avatar5/10

do_Od

Nezáživný film s paradoxně výživnou zápletkou kolem skandálů Jeffreyho Epsteina a jeho kamaráda prince Andrewa. Snímek Netflixu se snaží dávat hlas obětem, ale činí tak nešikovně až špatně. A zatímco titulní rozhovor rozhodně je na filmu to nejlepší, ani zdaleka se to nerovná kvalitám podobně rámovaným příběhům.



Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Spiker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace