Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rivalové | Rush | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 27.09.2013
CZ premiéra: 03.10.2013
režie: Ron Howard
hrají: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde, Natalie Dormer

Rivalové: Blu-ray


ikona
KarelR
Náš film roku dorazil na modré placky. 

Pokud nejste na MovieZone poprvé, asi vám neuniklo, že se tu Rivalové honosí titulem Nejlepší film roku 2013. Závodnické drama Rona Howarda se zkrátka těší obrovské redakční přízni, už proto by mělo v klidu unést kritičtější Blu-ray recenzi. Jeho domácí vydání totiž nepostihla zrovna prvotřídní péče. A vlastně si dovolím polemizovat i o genialitě samotného filmu...

Ale pěkně popořádku. Rivalové si valnou většinu chvály rozhodně zaslouží, protože triumfují tam, kde si mnoho jiných žánrovek vylámalo zuby. Na jedné straně by měli uspokojit fandovské "hnidopichy", kteří mají soupeření Jamese Hunta a Nikiho Laudy dokonale načtené či nakoukané. Zároveň ale nejsou realitou posedlou rekonstrukcí a místo hutného lpění na dieselové atmosféře jdou naproti širší divácké obci. Což může znít jako velká přehlídka kompromisů, opak je ale pravdou. Ron Howard jednoduše našel zlatou střední cestu mezi chirurgickou přesností a atraktivním požitkářstvím, čímž mistrně vysává to nejlepší z obou svých hrdinů a rozhazuje to plnými hrstmi na filmové plátno.

 

Anebo tedy na vaši širokoúhlou televizi, která Rivalům poslouží skoro stejně dobře jako obří bílá plocha. Film se totiž chlubí ostrým retro vizuálem, jenž neskutečně evokuje sedmdesátá léta. Novotu materiálu vlastně prozrazuje akorát dynamický střih, ve všem ostatním jde o precizní návrat do nebezpečné závodnické éry, jíž už se z mnoha důvodů nedá příliš konkurovat. Pocit číhajícího nebezpečí byl tehdy prostě všudypřítomný a Howard si eRkovým ratingem hojně vypomáhá k tomu, aby vám jej zprostředkoval. Na dráze tedy nebudete plesat blahem jen ze samotného závodění, jehož je sice pomálu, ale hlavně díky neviditelným trikům oslňuje v každé delší scéně. Smeknete hlavně před těmi nejvypjatějšími řidičskými momenty, jež snadno dostanou i znalce historie.

Howard tedy nemá sebemenší problém s akčnějšími pasážemi, hlavní přednosti Rivalů ale naštěstí nesouvisí s promoklými vozovkami. Spočívají ve vykreslení hlavních hrdinů a jejich vzájemné interakci, která mezi nimi rychle vybuduje nesmírně zajímavý vztah. Jsou přátelé nebo ne? Snaží se jeden druhého urazit nebo inspirovat? A můžou si navzájem věřit nebo jsou na to příliš velcí podrazáci? Hemsworthův Hunt je v tomhle ohledu trochu čitelnější a řídí se vlastně dost dětinskými impulzy, jež přesně pasují k jeho milovanému sukničkářskému životu. Brühlův Lauda je oproti tomu inženýrským, řidičským a obchodním géniem, jenž si svou odhodlaností a vychytralostí zdaleka nezískává jen sympatie. I přesto ale chladný Rakušan perfektně splňuje roli emocionálního středobodu filmu a je to právě on, kdo pevně drží celou jeho rovnováhu.

 

Přesná spolupráce Hemswortha, Brühla a Howarda pak Rivaly tlačí do vzácné hrstky sportovních podívaných, které díky plnokrevným hrdinům a nečekaně vydařené dávce humoru zaujmou všechny bez rozdílu věku nebo pohlaví. Ačkoliv jsou na první pohled o sportu, zanedlouho odhalíte, že daleko víc řeší přístup k životu. A nenápadně vás nechávají vybrat, jak byste se k pravidelnému riziku smrti postavili vy. Šlechtí je přitom také schopnost nevytahovat u tak zásadních témat příliš velká slova. O to víc ale zamrzí finální dialog, který působí jako dotáčka po zkušební projekci v mateřské školce. Hunt s Laudou v něm totiž didakticky osvětlí všechno, co jste úspěšně nasáli v předcházejícím dvouhodinovém filmu. A dost tím podkopají Howardovu schopnost ukázat nevyřčené, která se v tu chvíli zdá být zcela zbytečná. Jistě, nějak se ti dva "rozloučit" museli. Já měl ale i napodruhé hořko v ústech a vlastně se tam trochu drží doteď. (8/10)

Blu-ray Rivalů měl být pro Magix Box velkou událostí a dlouho to na ni vážně vypadalo. Film k nám samozřejmě dorazil v prvotřídní obrazové a zvukové kvalitě, nadstavbou ale mělo být 40 minut bonusů a dokonce papírový rukávek, který by červené krabičce dodal ještě stylovější vzezření. Po cestě ale muselo padnout pár podivných rozhodnutí, která vedou hned k několika nepříjemným zjištěním. Ještě únosná je neobvyklá podoba rukávku, který (snad poprvé) nepřekrývá celé blůčko, ale je kratší a nechává vyčnívat horní hlavičku. Všude jinde se poznání modrého média zajišťuje tím, že se hlavička jednoduše zreplikuje nahoru na rukávek. To ale u Rivalů nikoho nenapadlo, takže ze svého doplňku nemile vyčnívají.

 

Omnoho bolestivější zjištění vás nicméně čeká u bonusové nabídky, která sice opravdu přesahuje čtyřicetiminutovou stopáž. Z nějakého důvodu ji ale tvoří novinářské předpremiérové materiály (!), tedy třináctiminutový shluk záběrů z natáčení (tady ho máte na Youtube) a půlhodina krátkých herecko-tvůrčích odpovědí na ty nejzákladnější dotazy. Místo tradičního rozebírání vzniku, natáčení a post-produkce filmu tak dostanete akorát podklady k reportážním sestřihům, které byly těžko určené k přímé divácké konzumaci. Při pohledu na nabité zahraniční edice docela průšvih.

Poslední zádrhel, který Rivaly potkal, je pak víceméně kosmetický, ale kdekoho může potrápit nejvíc. Pokud totiž chcete film zhlédnout s českým dabingem, nesmíte si jej pustit bez doprovodné titulkové stopy (její název zní bůhvíproč "Bez titulků"), která obsahuje české titulky k německy (italsky atd.) mluveným částem filmu, jež jsou ponechány v originálním znění. Klidně si předchozí větu přečtěte ještě jednou. Ve zkratce jde prostě o to, že se v případě vybrání českého dabingu a spuštění filmu automaticky nezapne překlad cizojazyčných scén, což může leckoho dovést k dojmu, že doprovodná titulková stopa zcela chybí.

Koupit na FilmGame.cz

 

Blůčko Rivalů tak rozhodně nepatří mezi ty povedenější tuzemské edice. K jeho koupi vás musejí nalákat čistě kvality filmu (které jsou naštěstí značné), bonusy totiž žádnou potěchu nepřinášejí a čachry s obalem moc atraktivně nedopadly. Nešikovně umístěné titulky pak můžou vykolejit nejednoho českého zákazníka, snad tedy všichni přijdou na to, jak si je pustit. Rivalové by totiž měli být filmovým svátkem, jaký si obýváku dopřejete jen párkrát do roka. A už proto se potřebují rozjet v plné parádě!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 15.1. 2014
Cena: 359,- (DVD), 448,- (BD), 799,- (BD bez české podpory ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (24)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace