Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rallye smrti 2 | Death Race 2 | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Roel Reiné
hrají: Luke Goss, Sean Bean, Ving Rhames, Danny Trejo, Robin Shou

Rallye smrti 2: Recenze


ikona
Mr. Hlad
DVD sequel akčního nářezu velmi příjemně překvapil 

Je veřejně známým faktem, že Paul W. S. Anderson neumí natočit dva dobré filmy po sobě. Obyčejně vypustí do světa nekoukatelný blivajz, po němž ho většina lidí odepíše, aby po dvou letech příjemně překvapil nějakým sympatickým béčkem. Rallye smrti takovým překvapením bylo. Od začátku do konce našlapaná akční jízda, ve které Jason Statham v ozbrojeném bouráku závodil ve vězení s bandou sociopatů, vrahů a magorů, v kinech sice moc nevydělala, tvůrci si ale nejspíš řekli, že by byla velká škoda nechat ty autíčka v garážích. Stačí jen snížit rozpočet, sehnat pár levných herců a za kameru postavit někoho, kdo alespoň tuší, jak natočit akční scénu, a může z toho být neškodné videobéčko. A s trochou štěstí i něco víc.

V případě Rallye smrti 2 se o tom štěstí rozhodně mluvit dá. Ačkoliv došlo k několika změnám, za něž může především logické seškrtání rozpočtu, velkému a o dva roky staršímu bratříčkovi tahle akčňárna rozhodně ostudu nedělá. Jasona Stathama ani nikoho dalšího známého z jedničky tu samozřejmě nenajdete (jen pár menších výjimek). Děj se totiž odehrává ještě před ní, a to konkrétně v roce 2012. V soukromých věznicích se organizují zápasy na život a na smrt, akcionáři však stále nejsou spokojeni s komerčním ohlasem, a tak vznikne myšlenka založit závod, který už dobře známe. A se závody přicházejí první hvězdy. Onou hvězdou je v tomhle případě bankovní lupič Carl Lucas, jenž skončil po honičce s policií za katrem a jako bonus vyfasoval ještě milionovou odměnu za svou hlavu. V závodě, v němž jde o život, se ale může stát všechno. A i z mukla může být superstar, i když to bude něco stát.

Druhou Rallye smrti natočil režisér, jehož jméno nejspíš většina lidí moc neřekne. Roel Reiné má ale za sebou pokračování béčkového Vojáka a momentálně kutí v Thajsku trojku Krále Škorpiona. Druhý Voják byl překvapivě skoro stejně fajn jako jednička, pokračování Rallye smrti se mu také povedlo a jestliže zvládne i svůj třetí DVD sequel, začnu hlasitě požadovat, aby se Reinému věnovalo v Hollywoodu více pozornosti. Tenhle chlapík totiž ví. Nepřichází možná s žádnými novými nápady, z každého druhého záběru je však znát, že umí odkoukávat ty cizí. Druhý Michael Bay to sice není, jeho kamerové oblety okolo aut, zpomalené házení granátů a výbuchy, před nimiž stojí hlavní hrdina jako bůh, ale zdroj režisérovy inspirace nezapřou. Za čtrnáct milionů dolarů nemůžeme čekat úplné zázraky, i tak se myšlenka, že by si Reiné zasloužil šanci pořádně se předvést, zjeví člověku v hlavě hned několikrát během filmu. Reiné ví, co na diváka platí a jeho akční scény jsou v rámci možností téměř výtečné a bez potíží snesou srovnání s tím, co předvedl Paul W. S. Anderson u prvního snímku.

Velmi příjemný je i fakt, že tvůrci neprodávají své dílo jako něco smrtelně vážného. Místo toho nacpou do filmu spousty bizarních nápadů a úchylných postaviček. A Dannyho Treja v kladné roli. Máme tu souboj, při kterém si účastníci jdou po krku plamenomety, uvidíte, jak zabít protivníka během závodu kapesním nožem, a hlavní záporačka je bývalá Miss Universe, jež přišla o korunku, protože spala s polovinou poroty. Rallye smrti 2 má sympatický nadhled a nebere se příliš vážně. Vedle krve, násilí a vybuchujících aut je to dost místa i pro humor. Ten je sice sakramentsky černý a často hodně bizarní, ale zase dává jasně najevo, že si filmaři i herci byli moc dobře vědomi, že netočí zrovna pokračování Sedmé pečetě.

Pochopitelně ale nejde o dokonalý film. Luke Goss je sympaťák a charisma se mu upřít nedá, přeci jenom však mohl strávit pár týdnů v posilovně, aby ho člověk mohl brát jako akčního hrdinu vážně. Stejně tak by si více péče zasloužila role „nejzlejšího závodníka“ a mukla, jenž jde hlavnímu gerojovi po krku. Našlo by se ještě pár problémů, ale většina je důsledkem nižšího rozpočtu a nejde o nic, co by člověka u DVD sequelu překvapilo nebo rozhodilo. Pozitiva převládají. Jen je trochu škoda, že skutečně závodit se začne až v druhé půlce filmu, do té doby se to však všechno poctivě řeže rukama.

Jenže i to je ve výsledku fajn. Akční žánr trpí a diváci si k němu v kinech cestu hledat evidentně nechtějí - i na DVD se nicméně čas od času urodí něco, co si pozornost fanoušků akce, filmového násilí a výbuchů zaslouží. Death Race 2 není žádné světoborné dílo, ovšem kdyby se jej tvůrci rozhodli dotlačit do kin, bez větších potíží by obstálo. Na DVD mu to sluší o to víc. Jestliže vás tedy mrzí, že se zrušila česká premiéra Faster, zkuste si napravit chuť tímhle kouskem. Zklamaní byste být neměli.

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Bankovní lupič Carl Lucas skončil za katrem a stal se jedním z účastníků vězeňského automobilového závodu, při němž jde o život. Dokáže přežít a stane se z něj hvězda? A nebo se mu povede opustit brány kriminálu? I přes nižší rozpočet nabízí Rallye smrti 2 velké množství dobře natočené akce, nekompromisního násilí a větší než obvyklé množství černého humoru. Pokud vám sedla jednička, neváhejte ani chvíli. Tohle videobéčko by totiž neurazilo ani v kině.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  st39.6

 • avatar5/10

  deiwi

 • avatar7/10

  X-Mac

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar5/10

  Milford

 • avatar3/10

  PraSiteL

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar6/10

  chaoticman

 • avatar6/10

  steereo

 • avatar6/10

  Plesky

 • avatar4/10

  Roder

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace