Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pro balík prachů | Honest Thief | 2019
csfd  imdb
US premiéra: 09.10.2020
CZ premiéra: 08.10.2020
režie: Mark Williams
hrají: Liam Neeson, Kate Walsh, Robert Patrick, Anthony Ramos, Devon Diep

Pro balík prachů: Recenze


ikona
crom
honest thiefjai courtneyliam neesonpro balík prachů
Liam Neeson jako čestný zloděj, který se chce na stará kolena polepšit. 

Liam Neeson je všechno, jenom ne špatný herec. Své kvality předvedl už v několika desítkách filmů, kde ztvárnil prakticky vše – od nacistického továrníka Oskara Schindlera až po řeckého boha všech bohů Dia. S bravurou a nenuceností sobě vlastní dokázal vystřihnout role dramatické i komediální, ve velkofilmech i malých projektech. Mladší divák ho však zná především jako postaršího charismatického bijce, jehož není radno naštvat, protože potom bez ohledu na šediny zmlátí úplně každého, kdo se mu postaví do cesty – ať už to jsou teroristi (série 96 hodin), vlci (Mezi vlky) nebo spolucestující v MHD (Cizinec ve vlaku). A ačkoli se rozhodně nedá říct, že mu tato ke stáru nalezená akční poloha přinesla jen samé vavříny, člověk tak nějak ví, co od něho může očekávat. Ovšem v případě jeho posledního počinu zůstalo toto očekávání do značné míry nenaplněné.

Problém se skrývá už v ústřední zápletce. Příběh čestného zloděje Toma, bývalého experta na výbušniny, co vykrádá banky pro zkrácení dlouhé chvíle, nikdy při tom nikomu neublíží a veškeré ukradené peníze si schovává do garáže, aniž by z nich utratil jediný cent, šustí papírem tak intenzivně, že zabíjí veškeré případné pokusy o dramatičnost. Podání ústřední zápletky je navíc bohužel naprosto ploché a potřebnou hloubku mu nepřináší ani účast dalších více či méně známých herců – Kate Walsh (The Umbrella Academy), Jai Courtney (Smrtonosná past: Opět v akci, Sebevražedný oddíl) nebo Robert Patrick (Terminator 2, Rodina Sopranů). 

Zvlášť představitel slavného T-1000 by si zasloužil mnohem větší prostor, neboť jeho cameo je snad jedinou skutečnou devizou celého filmu. Scénář má na svědomí režisér Mark Williams, tvůrce vesměs béčkových produkcí, s čestnou výjimkou Zúčtování, přičemž nabízí pouze nepřetržitý sled nelogičností a nutí postavy, aby se chovaly jako amatéři, ačkoli má jít o zkušené agenty FBI nebo bývalé mariňáky protřelé světem zločinu. Uvěřitelnost je zkrátka celému ději naprosto cizí, což u filmu, jenž toho jinak příliš nenabízí, není dobrá deviza.

Pro balík prachů totiž není akční nářez, při kterém by rozlícený Neeson lámal protivníkům ruce a nohy. Do střídmé stopáže 99 minut se vešly pouze tři krátké bitky a stejný počet honiček, zbytek je vyplněn nezáživnými dialogy brnkajícími na divákovy nervy. Ostatně téměř sedmdesátiletý Neeson se k těmto rolím už asi stěží vrátí.  Není to ani černá komedie balancující na hraně dramatu ve stylu Mrazivé pomsty. Má to být thriller, v němž se hlavní hrdina polepší a získá dámu svého srdce. 


Přehrajte si trailer
Romantická linka s milou Kate Walsh však nefunguje, jak by měla. A napětí se ne a ne dostavit, protože Jai Courtney se do role hajzla vůbec nehodí. Chatrnému scénáři bohužel neprospívá ani celková lacinost produkce, kdy kromě ústředních hrdinů a několika málo lokací neuvidíme skoro nic jiného, a to včetně finále, při kterém se konečně dostanou ke slovu Tomovy demoliční dovednosti. V celkovém pojetí tak Pro balík prachů připomíná nedělní epizodu rakouského televizního krimiseriálu, což rozhodně nechápejte jako pochvalu.

Verdikt

avatar4/10

crom

Příběh čestného zloděje na cestě za polepšením, ve kterém mu stojí dvojice chamtivých agentů FBI, kulhá na obě nohy a předvádí stárnoucího Liama Neesona v kondici, v jaké ho pravděpodobně vidět nepotřebujete. Bez zápalu a kvalitnějšího scénáře se tento jeho počin do vaší přízně pravděpodobně nedostane.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar3/10

  malylada

 • avatar4/10

  Atchyroz

 • avatar7/10

  Ceslo

 • avatar5/10

  LuFus

 • avatar6/10

  slord

 • avatar4/10

  Bajco

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace