Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Princ a pruďas | Your Highness | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.04.2011
CZ premiéra: 16.06.2011
režie: David Gordon Green
hrají: James Franco, Danny McBride, Natalie Portman, Zooey Deschanel

Princ a pruďas: Recenze


ikona
duro
Jak se povedl multižánrový úlet se sexy Natalií Portman a Jamesem Francem? 

Tohle není vaše tradiční parodie. Žánr se nám v posledních letech příčil v krku díky vlně dojáků, bijáků, dupáků a dalších Blitka movies od Friedberga a Seltzera a jim podobných. U každého jsme nostalgicky vzpomínali na kořeny, tedy na Připoutejte se, prosím, Bláznivé střely a Žhavé výstřely. Jenže pak je tady úplně jiná odnož parodie. Od boku vystřelím Princeznu nevěstu, Galaxy Quest, Soumrak mrtvých či prvního Shreka. Nebo Limonádového Joea, chcete-li. Tedy naprosto soběstačné filmy, které (většinou) nestaví na doslovných citacích. Místo toho parafrázují a zesměšňují spíš žánrová pravidla než konkrétní scény. Možná pro vás bude překvapením, že Princ a pruďas patří do druhé kategorie.

Nedá se nic dělat, budeme srovnávat s Princeznou nevěstou. Uctívači této kultovky z 80. let (bez mučení přiznávám, že se k nim neřadím) zřejmě zkoprní nad takovým rouháním. Princ a pruďas je totiž až na doraz prošpikován vulgaritou a brutalitou, tedy se nesluší stavět jej po boku milované klasiky. Jenže Greenův/McBrideův vysněný projekt je vskutku něco jako Princezna nevěsta upgradovaná pro fuckující a hulící diváctvo nového tisíciletí.

Není to jen série více či méně vtipných skečů. Příběh má hlavu i patu a bezchybně funguje i ve vážnějších momentech.Především: má skutečný příběh. Je to samozřejmě snůška fantasy klišé, ale výsměch schématům je přece definicí parodie. Takže je tady udatný válečník, zlý čaroděj, unesená nevěsta a záchranná dobrodružná výprava s mnoha nástrahami po cestě. Nechybí souboje s monstry, budování družiny, návštěva věštce či pátrání po magickém meči. Má to ale jeden zásadní háček – kromě chrabrého prince je tady i jeho líný, zhýralý, zhulený a v boji neschopný brácha. Bohužel, naštvaný taťka král ho přinutí, aby se výpravy zúčastnil. „Oh, shit!“

Kdepak, tohle není jen série více či méně vtipných skečů. Příběh má vskutku hlavu i patu a bezchybně funguje i v nemnoha vážnějších momentech. Mezi bráchy vládne solidní chemie a vývoj jejich vztahu je dostatečně nosná zápletka. Thadeous v podání Dannyho McBridea je výtečně zvolená ústřední postava. Tou nejsměšnější věcí na fantasy je totiž patos. A Thadeous patos drtí hlava nehlava. Buď řízným slovníkem („motherfucker“ potěší hned v několika obměnách), nebo svým nihilistickým, anarchistickým či prostě zbabělým přístupem k řešení problémů. Je to prostě esence divákova myšlení a pohrdání fantasy klišé, vložená přímo do filmu. Díky tomu paradoxně Thadeous působí dojmem střízlivého, rozumného chlápka, který se v typických žánrových situacích chová tak, jak bychom se chovali my. Brácha Fabious (James Franco) naopak působí dojmem praštěného zhulence.

To všechno by ale nefungovalo, kdyby film nevypadal jako pravá fantasy. Konkrétně jako fantasy z 80. let, zlatého věku žánru. Velmi slušná výprava, kvalitní triky, kostýmy a některé dějové prvky (meč v hrobce) ve vás rozezní vzpomínky na Barbara Conana, Souboj titánů, Pána šelem, Highlandera a vůbec všechny dobové klasiky. Navíc hrdinům do rytmu šmidlá epicky naladěný Steve Jablonsky. Takže i když si odmyslíte komediální stránku, pořád zůstává konzistentní, svižná fantasy s dobrými akčními scénami a jasným tahem na bránu padouchova sídla.


Přehrajte si trailer
Navíc funguje i humorná rovina. Pravda, je dokonale monotónní - 80% vtipů se týká pohlavních orgánů, souložení, masturbací a věcí kolem, 10% hulení a 10% je založeno na vulgární reakci na patos či schéma. Ani po hodině a půl však tyhle fóry nezačnou otravovat – právě díky tomu, že je funkční i všechno ostatní. Navíc, herci se očividně dobře bavili. Mimořádně zábavné je sledovat Justina Therouxe s roli záporáka Leezara (budete mít dojem, že se u pronášení zlověstných hlášek každou chvíli rozesměje, ale nikdy k tomu těsně nedojde), jakožto i Natalii Portman, která celý film odehraje se smrtelně vážným výrazem a uvěříte ji, že opravdu dokáže propíchnout chlapa kopím skrz naskrz.

Ano, Princ a pruďas je velmi (ne)slušná zábava. Komerční neúspěch a negativní recenze v zámoří v tomto případě berte spíš jako důkaz kvalitní filmařiny v ne zrovna každodenním hávu. Zajisté, tento styl humoru a celkové pojetí nesedne každému. Když se vám ale trefí do vkusu, budete se divit, jak to vůbec tvůrci dokázali takhle ukočírovat. Odpověď je jasná už od prvního traileru:

Magic, motherfuckers.

Verdikt

avatar8/10

duro

Zábavnou vulgaritou a šťavnatou brutalitou prošpikovaná vzpomínka na zlatou éru hrdinské fantasy. Danny McBride kleje a hulí, James Franco a Natalie Portman porcují nepřátele v gejzírech krve. Svižně odsýpající a po všech stránkách (včetně příběhu, triků a akčních scén) vyladěná parodie na všechno mezi Barbarem Conanem a Highlanderem.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  imf

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar4/10

  A.N.D.R.E.W.

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar5/10

  fingolfincz

 • avatar8/10

  Hitumi

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace