Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Precious: Based on the Novel by Sapphire | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.11.2009
CZ premiéra: 27.05.2010
režie: Lee Daniels
hrají: Gabourey Sidibe, Mo`Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Lenny Kravitz

Precious: Based on the Novel by Sapphire: Recenze


ikona
k0C0UR
Oscarový kandidát konečně v našich kinech. Stojí za to? 

Platí to už dlouhou řadu let: Když chcete na Oscary, točte filmy o ublížených outsiderech. Tenhle axiom letos potvrdil jak tým kolem zlatem ověnčené Sandry Bullock (Zrození šampiona), tak i Gabourey Sidibe, prostorově výraznější dívčína s psím pohledem, z níž se přes noc stala prostorově výraznější hvězda s docela upřímně veselým pohledem. Bez jakéhokoliv náznaku ironie jí budiž oscarová nominace ze srdce přána, protože i na psí pohled musí mít člověk vlohy. A film s příšerně dlouhým originálním názvem jí budiž zaslouženě rozkopnutou bránou mezi příslušníky herecké smetánky příštích let (otázka ovšem zní, jak pestré leporelo rolí ji čeká).

Precious stojí a padá na Gaboureině výkonu stejně, jako třeba dřívější filmy Martina Scorseseho na výkonu Roberta De Niro. Obsazení postavy zřejmě nemohlo být typově přesnější a většinu času stačí pouhá přítomnost postavy (která buď sedí a mlčí nebo sedí, mlčí a je popichována) na plátně, aby se z diváka začaly pozvolna ždímat emoce. Kladem filmu budiž to, že navzdory tématickému zarámování nejde o emoce „podrazácké“, ale tvůrci k jejich dosažení používají regulérní vypravěčské metody. A nehrají si na velké umění. I ta nenalíčená Mariah Carey a roztodivně nečitelný Lenny Kravitz nikterak nevyčnívají ve smyslu horlivého přílákání mediální pozornosti. Zkrátka hrají a hrají dobře a filmu dělají dobrou službu.

Soškou oceněná Mo'Nique je pak tím pravým katalyzátorem událostí, který přimíchává do jinak „obyčejně dramatického“ celku onu špetku empatie „z jiného světa“, jež z něj dělají celek celkově neobyčejný. Boj dobra se zlem je naroubován na rodinný neklid tak přímočarým způsobem, že vlastně není moc o čem přemýšlet. Na jednu stranu je to dobře a film je velmi divácky přístupný už od první minuty, na druhou stranu je od té samé minuty jasné, v jakém duchu to celé dopadne. Tady se rodí ony dva pověstné tábory cynických škarohlídů a těch, kteří podlehnou svým emocím. Ať už tak, či onak, obě skupiny dostanou řemeslně minimálně nadprůměrný film se skvělýmí hereckými výstupy. To se cení!

Verdikt

avatar7/10

k0C0UR

Žila byla jedna dívka se zvou zlou matkou, která jí neustále srážela sebevědomí. No a to je z příběhu vlastně všechno. To, co v Precious hraje prim, jsou jednoznačně herecké výkony a pečlivá režie. O to tady kráčí a za to byl ten Oscar. Pokud si potrpíte na filmy o outsiderech, je Precious dvakrát lepší volbou než ubulená limonáda se Sandrou Bullock ze stejného žánrového ranku.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  novoten

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar7/10

  killerzeli

 • avatar8/10

  aik

 • avatar7/10

  mcb

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar8/10

  kubik

 • avatar6/10

  Duck96

 • avatar6/10

  Quisp

 • avatar7/10

  uderenec

 • avatar9/10

  DarcKin

 • avatar8/10

  Bagr007

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace