Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Prachy dělaj člověka | 2006
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 28.09.2006
režie: Jiří Chlumský
hrají: Tomáš Hanák, Michal Suchánek, Ondřej Vetchý, Zdeněk Podhůrský, Eva Aichmajerová

Prachy dělaj člověka: Recenze


ikona
imf
 

Když se na obzoru objeví nový český film, většinou hrajeme v redakci na schovávanou a snažíme se, abychom byli nalezeni jako poslední. Kdo neuspěje, musí hezky poslušně šupajdit na projekci. Výjimku pak tvoří tituly tak evidentně naivní a hloupoučké, že se o ně ve stavu bujaré nálady rovnou někdo přihlásí. A letos mám asi dobrou náladu často, protože jsem dobrovolně absolvoval jak Všechno nejlepší!, tak nejnovější Prachy dělaj člověka. Po těch báječných reportážích na Primě a hláškách o remaku Dannyho parťáků jsem zkrátka nemohl odolat. Je jasné, že očekávání byla pramalá, ale přeci jenom jsem doufal, že Jiří Chlumský dokáže zastínit mistra Kotíka. Zadařilo se?

První minuty nás zavedou do hlubokého komunistického režimu a když si protřete oči a uvědomíte si, že nekoukáte na Mnichov (místo izraelských atletů se vyhánějí z kavalců kubánští dělníci), skočí Tomáš Hanák do řeky a děj se přetočí o dvacet let dopředu, do bezstarostného roku 2002. Výlet přes hranice se "majoru Plavcovi" podařil, druzí dva paťáci už tak slavně nedopadli. Michal Suchánek šel taxikařit na Staromák a Ondra Vetchý si šel sednout na Bory. První za to vyfasoval pohlednou skoromanželku, druhý pak solidní bicepsy, oba ale mají starostí nad hlavu a když po letech potkávají starého známého, není od prvního náznaku daleko k plánování a od plánování daleko k činům.

Kéž by šlo všechno tak po másle scénáristovi Radku Johnovi. Ten sice chytře vykradl soudní spisy a zadaptoval si dvě slavné loupeže, ale po profláknutí celého systému se jeho film může pochlubit už jen tragicky nezvládnutým tempem. Ne že by devadesátiminutové Prachy relativně rychle neutekly, ale epizodní řetězení je z nich cítit na každém kroku. Dokud se krade nebo fiktivně vysvětluje co by kdyby, tak je všechno fajn. Režisér Chlumský stříhá podle západních příruček, herci nedostávají moc prostoru, takže se omezují na své kvality (Vetchý chodí v tílku a zatíná svaly, Hanák chodí v saku a vypadá dobře, Suchánek chodí jako houmlesák a je vtipný) a události se na sebe kupí tak, aby se zakryl fakt, že vlastně o nic nejde. Prachy dělaj člověka jsou skutečně jen takovou hříčkou, která šikovně slepila střípky slibných kasařských historek.

Ale proč vlastně ne. Sametoví vrazi zkoušeli něco podobného a vyšlo jim to. Prachům k téhle laťce bohužel chybí pěkných pár centimetrů. Když pominu přehnané mentorování na závěr, které si Radek John zřejmě nikdy nikde neodpustí, ubližuje filmu zejména rychlost, se kterou řeší samotné plánování a provedení loupeží. To co je v každém dobrém kasařském filmu základem, je tu odbyto na úkor historek s Janou Synkovou v roli Suchánkovy matky. Dalo se očekávat, že Jiří Chlumský na svůj film nebude mít příliš peněz (tuším, že se povídalo něco o 35 milionech), ale podobná koncepce bolí o to víc, když vidíme, že ti tři hrdinové by se dokázali sehrát a že Chlumského ty hollywoodské akční záběry baví. Nakonec však zůstáváme jen u explozivních úvodních titulků, dvou explodujících aut a několika krátkých koláží. V těch sice Chlumský vždycky sklouzne k nervóznímu zoomování a stříhání (co naplat), ale pořád zvládá svůj film vizuálně oddělit od zbytku české konkurence. V poslední třetině ale i on kapituluje, když hrdinové konečně začnou přebírat svoje poctivě ukradené peníze a inscenované záběry z tropického ráje se změní v peklo z úvodu Troškova Slunce, seno, erotika, přesně ve stylu "byli jsme tam na dovolené a tak jsme si bokem natočili pár záběrů, aby bylo vidět, že jsme světoví".

Mohl bych klidně nadávat ještě jeden odstavec a vzít si na mušku třeba dvojici detektivů, absolutně nejhůř zvládnuté postavy z celého filmu, ale to bychom znovu rýpali do Johnova scénáře, který byl evidentně ušit horkou jehlou. Jiří Chlumský zachránil co se dalo a zkusil nakročit směrem k další žánrovce. To je bezesporu chvályhodné a pokud se filmu bude v kinech dařit (příliš v to nevěřím, ale naděje umírá poslední), možná v příštích letech nebude kormidlo držet jenom Karel Janák. Pět hvězdiček možná vypadá trochu beznadějně, ale konkurence je holt veliká a mnoha dírami v diváckém zážitku by propadl i přerostlý slon. Přesto doufám, že podobných pokusů bude víc. Nějak se k tomu stravitelnému průměru dokopat musíme a tohle je jedna z prvních vlaštovek. Snad jich brzy přiletí víc.

Verdikt

avatar5/10

imfHodnocení redakce

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  kryšpín

 • avatar5/10

  Georgee

 • avatar5/10

  radekch

 • avatar5/10

  Sebastian

 • avatar1/10

  KrálovnaAlžběta

 • avatar5/10

  M. zaplman

 • avatar6/10

  Arx

 • avatar4/10

  Barbosa

 • avatar5/10

  aronofsky

 • avatar6/10

  A.r.X

 • avatar7/10

  Jack Harer

 • avatar7/10

  Lookass

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace