Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pokání | Atonement | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.12.2007
CZ premiéra: 31.01.2008
režie: Joe Wright
hrají: Keira Knightley, James McAvoy, Romola Garai, Vanessa Redgrave

Pokání: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Profil Pokání už zasmrádá nudným stereotypem. Čtyřhvězdičkový trailer by zdá se prospěl, tím spíš když předchozí pětikvalty nepodpořil na sto procent vox populi. Jenže zvolnit nemůžeme. Americká upoutávka se možná výrazně kryje s britskými předchůdci, její obsah je ale ještě povýšen minimálně o jednu kvalitativní úroveň. Vybírají se ta nejbarvitější filmová políčka, ta která působí velkolepě a poeticky zároveň, ta která nejlépe prodávají Wrightův cit pro vizuální stylizaci. Překvapivě mocně vypomáhají i mezititulky a závěrečné verbální představení hlavních hvězd – inzerované melodrama se díky nim představuje v ještě hutnější a rozmáchlejší podobě, jíž už definitivně nelze odolat. Děkujte aktivistům v diskuzi za to, že obměkčili moje oční bulvy a že jsem proto i já mohl nakonec prohlédnout a poznat nejen odlišnost, ale i „plnost“ zámořského traileru. V High Definition poskytne vašim smyslům nebývale velkou radost, a to hlavně díky parádním variacím na známé hudební motivy. Dobře vám radím, užijte si ji do poslední kapky a až pak se podívejte o pár řádků výš na čerstvě odsunuté datum české premiéry ... Hmmm, já vám to říkal. Zkazili jste si tu náladu sami.

Pokání: International Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
imf

Některé trailery se vám zaryjí do srdce jako šrapnel, který nezabíjí, ale posiluje. Cítíte ho s každým nádechem a výdechem. Jemné tóny piána obklopující jednoduchou rovnici s komplikovanými proměnnými. Trojúhelníku ústředních hrdinů koluje v žilách láska, zrada, zášť i pomsta. A do té řeky emocí vás hodí režisér (Pýcha a předsudek) už v samotném traileru. Skoro by se až chtělo vykřiknout "Dost!" z obavy, že se dozvíte příliš a sjedete všechny dostupné jezy a zátočiny velkolepého příběhu. Přesto nezavřete oči a vydržíte to až do konce, protože tahle ukázka má atmosféru, která vám uhrane. Keira Knightley je sice pořád hubená, ale stejně nepopřete, že roste do krásy a hraje čím dál tím líp. James McAvoy už se snad definitivně zbavil nálepky pana Tumnuse a ve válečném intermezzu dokonce vypadá i drsně (Wright pro změnu naznačuje, že rozpočet nebyl nejskromnější). A malá Saoirse Ronan jako třináctiletá Briony (postava ve filmu stárne a je to ona, kdo celý příběh vypráví) dokazuje, že sesterská rivalita může mít tragické následky. Wrightova adaptace Pýchy a předsudku se mi ohromně líbila a Pokání obsahuje všechny trademarky talentovaného tvůrce, který umí vykouzlit dechberoucí okamžik mávnutím kouzelné režisérské hůlky. Stačí strhující hudba, zpomalené záběry plovoucí jako mraky na nebi a do toho osudová slova milenců, které osud odtrhnul od sebe. "Počkám na tebe. Vrať se mi." "Vrátím se. Najdu si tě." Velká slova, velká emoce a doufejme, že i velký film. Existuje jen pár ukázek z poslední doby, které mě přibijí do sedadla a propustí mou pozornost až s posledním odbitým akordem. Tady máte jejich současnou královnu. Smekám, klaním se a čekám.

Pokání: International Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Za pět hvězdiček se na MZ známkují většinou nabušené blockbusterové koláže. Občas se prosadí éterická i dynamická Fontána, nebo dokonale originální teaser na Tenacious D. Ale romantické historické drama? Ani náhodou. Řemeslníci pracující pro Joe Wrighta si ale superlativy zaslouží. Nenapadá mě co jejich teaseru vytknout. Za minutu a půl nám sice srozumitelně nevyloží celou zápletku (můžete ji alespoň vyvodit z profilu), jejich hrdinové jako by přesto prožili celou dechberoucí historii. Rytmické klepání do psacího stroje nám ve vypjaté montáži představí hlavní aktéry, melancholické piano doprovodí zážeh jejich konfliktu a táhlé smyčce přislíbí klasické rozmáchlé drama, v němž jsou vnitřní války působivější než všechny ozbrojené bitvy v zákopech. Dramatické pomlky a skvěle strukturovaný hudební doprovod slibují emotivní podívanou, do níž se pozitivně promítne Wrightův úspěch s Pýchou a předsudkem. Rozpočet se zjevně navýšil, takže režisér může nejen přitlačit na stylizaci (další film, kde se centruje a centruje...), ale i výpravnosti. Prostě... mrazení!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace