Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Po strništi bos | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 17.08.2017
režie: Jan Svěrák
hrají: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Zdeněk Svěrák, Petra Špalková, Hynek Čermák

Po strništi bos: Recenze


ikona
Rimsy
jan svěrákobecná školaoldřich kaiserondřej vetchýpo strništi bostereza voříškovázdeněk svěrák
Svěrákovi útočí na kina s dalším hitem. Anebo ne? 

Člověk si občas potřebuje odpočinout od hardcore festivalových bizárků a nabrat síly před očistcem v podání druhého dílu Velké oříškové loupeže. Novinka nejúspěšnějšího českého porevolučního filmaře by měla v takovém případě být jistotou, ne? Po rozpačitých reakcích z prvních projekcí jsem ale začal mít obavy, které se bohužel potvrdily. Jan Svěrák natočil cosi, co srovnání s jeho předchozí tvorbou v podstatě nesnese. Možná je to tím, že Obecná škola, Jízda nebo Tmavomodrý svět nasadily laťku proklatě vysoko, možná je ale Po strništi bos prostě přinejlepším průměrný film.

Původní sbírku povídek od Zdeňka Svěráka jsem nečetl, ale mám představu, jak jeho vzpomínky na vyrůstání za Protektorátu nejspíš vypadají: v krátkých příbězích skládáme střípky nejděsivějšího období 20. století, v němž si však malý chlapec s velkou představivostí a milou rodinou dokáže najít i to hezké. Určitá epizodičnost je pro tvorbu Zdeňka Svěráka typická, sledovali jsme ji u jeho scénářů k Vesničce mé střediskové, Koljovi, Vratným lahvím a mnoha dalším filmům. Fragmentárnost však vždy sloužila k rozvoji postav a vypointovanosti jednotlivých mikropříběhů, což byla Svěrákova doména. Jenže k tomuhle filmu napsala scénář mladší generace.

 

Na motivy Svěrákových povídek dal jeho syn do kupy scénář, který se snaží napodobit otcův styl, ovšem neúspěšně. Dílčí scény končí obvykle nějakou replikou, která by měla být vtipná a chytrá, obvykle však není ani jedno a navrch nedává moc smysl. Skrze tyto podivné útržky sledujeme vyrůstání Edy Součka, čímž se navazuje na Obecnou školu. Rodina malého Edy (podivně přehrávající Ondřej Vetchý a Libuši Šafránkovou imitující Tereza Voříšková) se musí během války přestěhovat za příbuznými na venkov, kde se vlastně odehraje jen jedna trochu dramatická linka strýce Vlka (standardně charismatický Oldřich Kaiser). Málokteré vyprávění je tak dotaženo do konce, o pointě nemluvě.

Ke zmíněné Obecné škole má nostalgická novinka nejblíže, z přímého srovnání však vychází ve všech atributech hůře. Není to malý cíl, natáčet prequel jednoho z nejlepších porevolučních filmů. Co fungovalo před čtvrtstoletím, nelze jen tak jednoduše okopírovat a doufat, že to nějak vyjde. Humoru není dosahováno propracovanými slovními hříčkami či nestandardními situacemi, nýbrž místy až groteskním přepalováním, které působí jako pěst na oko.

 

Bylo to vážně nutné? Nejednotná stylizace a až příliš volná žánrová rozkročenost způsobují, že nuda navzdory smysluplné stopáži prostě může přijít. A tenhle dojem umocňuje i vědomí, že když si na pět minut odskočíte, nic vám neunikne.

Ovšem vraťme se nohama zpátky na zem. Starší generaci a příležitostným divákům kin se film nejspíš zalíbí, výše zmíněné výtky totiž budou přehlušeny řemeslnou vyspělostí a feel-good pocitem, který zajišťují známé herecké tváře a ze všech stran dýchající nostalgie. Kritika se odvíjí hlavně od nároků na duo Svěráků, od kterých bychom všichni ještě rádi viděli nějaký ten výrazný zápis do tuzemských filmových dějin. A tím Po strništi bos prostě není.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (24)

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Jan Svěrák zahazardoval a příběh svého otce natočil podle vlastního scénáře. Nesourodost témat a absence dramatičnosti pak vede k tomu, že jsme dostali horší kopii Obecné školy, která očividně plýtvá talentem před i za kamerou, ale aspoň potěší technickou suverenitou a příjemnou atmosféru. Chtěli jsme však mnohem víc.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Ravenhorn

 • avatar4/10

  Silence

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar5/10

  PharaoX

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar7/10

  lekr

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  hroubek

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace