Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pearl Harbor | 2001
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.05.2001
CZ premiéra: 06.09.2001
režie: Michael Bay
hrají: Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, William Lee Scott, Tony Curran

Pearl Harbor: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Vydržet u nějakého filmu tři hodiny může být umění. Je pak jedno, kdo ho točí a jestli se odehrává v Pearl Harboru nebo třeba ve Středozemi. V určitém okamžiku toho člověk začne mít plné zuby a místo užívání si přemýšlí nad tím, co by v takovémhle blockbusteru vlastně vůbec nepotřeboval. Ve filmu o útoku na Pearl Harbor by to mohl být třeba dvouhodinový milostný trojúhelník nebo Cuba Gooding Jr.. A nikdy by mě nenapadlo, že to řeknu, ale klidně by mohlo ubýt i těch výbuchů a potápějících se lodí.

Michael Bay, jak má ve zvyku, natočil velmi efektní podívanou, kde buďto všechno vybuchuje, nebo se tu v líbivých záběrech producíruje Kate Beckinsale / Ben Affleck / Josh Hartnett / armáda Spojených států. O nic jiného prakticky nejde, historická fakta ustupují před megalomanským režisérem, jehož jediným cílem je dostat do knihy rekordů největší množství výbuchů, kamerových jízd a západů slunce za jednoho dne. Takže je to vlastně bezva podívaná. Jenže natáhnout jí na tři hodiny nebyl dvakrát dobrý nápad.

Aby Pearl Harbor fungoval jako opravdová akční pecka, potřeboval by odrbat o dobrou hodinu a půl. Zmizela by alespoň část přepáleného patosu, melodramatických řečiček a zbytečných odboček od hlavní dějové linie. Když se Bay vrhne do akce, pak vládne - jeden nápad převyšuje druhý, bitevní lodě klesají ke dnu a v extrémním množství předimenzovaných výbuchů se skrývají chytře zakomponované digitální efekty, které nestárnou. Je to velkolepá podívaná, která oslní svými vizuály. Akorát ten příběh funguje líp, když ho třeba sami převyprávíte - říct "dva nerozluční přátelé bojují na pozadí největší vojenské katastrofy v dějinách Států o srdce jedné dívky" a sledovat to samé roztahané do tří hodin, to je zatraceně velký rozdíl. Bay mívá tendenci ve svých filmech některé věci přehánět, tady to přepískl úplně se vším.

Pearl Harbor byl jeden z prvních BD filmů a jako takový samozřejmě schytal ještě MPEG-2 kompresi. Pokud ale čekáte nepříliš kvalitní obraz, tahle placka vás "zklame". Sice to není úplná špička, použití starého kodeku se ale negativně nijak neprojevilo. Barevné podání je parádní, jak je u Baye zvykem. Barvy jsou pěkně hutné, kontrast zatraceně nabušený a kamera z technického hlediska špičková. Neutrpěla tedy ani ostrost nebo podání detailů, tenhle transfer proto zůstává s jedinou, zato dost podstatnou chybičkou na krku - s velmi silným zrnem. Třeba při velkých celcích se na obloze dokonce dělají malé mapky, kdy kvůli ohromnému zrnu zanikají správné přechody odstínů, jindy zrno jen tak straší v obrazu a jednoduše ho nejde ignorovat. Není to katastrofa, zrno do filmu samozřejmě patří, tady je ale v několika případech jeho množství dost extrémní. V detailních záběrech (třeba při dialozích) se ho ale bát nemusíte, množství zůstává na průměru. Sečteno podtrženo, Pearl Harbor až na pár výjimek vypadá velmi dobře.

Po zvukové stránce čekejte naprostý masakr - jak jinak. Dialogy ve všech případech znějí výborně (ačkoliv člověku po akci vždycky přijdou utlumené), o ty tu ale nejde. Hlavně že se pořádně protáhne subwoofer a o pár pater níž (a pár baráků dál) praská sousedům starožitný porcelán. PCMko Pearl Harboru zní opravdu brutálně, vedle megalomanských výbuchů je tu ještě větší množství střelby a to doslova trhá ušní bubínky. Takhle agresivní zvukovou stopu jsem snad nikdy neslyšel, zní famózně.

Z bonusového hlediska to není naprostá špička (přitom se film dočkal několika nabušených edic s tunami materiálů), zklamaní ale odcházet nebudete. Vedle traileru, teaseru a hudebního videa "There You'll Be" se na disku nacházejí dva třičtvrtěhodinové dokumenty. Ten první je opravdu povedený, jedná se o speciál točený pro televizi, takže má dramatický voice-over a do produkce se zakousne opravdu ve velkém. To nejpodstatnější najdete právě tady. Častokrát se na scéně objeví Bay, který buďto pobíhá po placu s kamerou na rameni, nebo sedí před kamerou a zpovídá se z toho, jak dojemné pro něj skutečné příběhy přeživších byly. A jak všechno vyhodí do vzduchu (byla to Bayova první velká spolupráce s armádou, které naplno využívá také v obou dílech Transformers). Druhý dokument se zabývá právě vojáky, kteří útok přežili a hlavně historickými fakty, filmové fanoušky už tolik nenadchne, protože prim hrají dějepisné rekonstrukce, byť docela zajímavé.

Obraz: 2,35:1  ::  1080p (MPEG-2)
Zvuk: PCM5.1 - anglicky
Titulky: anglické
Datum vydání: 19.12.2006
Cena:  $17.99

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace