Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pavarotti | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.06.2019
CZ premiéra: 11.07.2019
režie: Ron Howard
hrají: Luciano Pavarotti

Pavarotti: Recenze


ikona
Rimsy
luciano pavarottiron howard
Skutečný Pavarotti se sice hlasem dostal na devět vysokých C, ovšem jeho glorifikace pod taktovkou Rona Howarda ode mě dostane jen šest průměrných bodíků. 

Ron Howard platí za jednoho z nejtypičtějších hollywoodských rutinérů, který s dobrými proprietami dokáže připravit výborný film, avšak jeho autorský rukopis je, slušně řečeno, zcela podřízen studiovému systému. Tentokrát však nemusí zachraňovat cizí průšvihy jako v případě loňského Star Wars příběhu o Hanu Solovi, namísto toho servíruje adorující dokument o nejslavnější figuře světové opery. A výsledek si asi dokážete domyslet.

Luciano Pavarotti zemřel před dvanácti lety, avšak stihl se poměrně rychle vypracovat v zásadní postavu opery a později i hudby celkově. Od perfektního zvládání složitých árií ve věhlasných operách se propracoval až ke spolupráci s rockery a popovými zpěváky, jeho věhlas dalece přesáhl rozměry koncertních síní; a třeba i díky přátelství s princeznou Dianou vystoupal na žebříčku celosvětového vlivu pořádně vysoko.

Stejně jako v případě tři roky starého putování za The Beatles se jedná o dokument syntetizující všechny dostupné zdroje. Howard kombinuje záběry ze starších rozhovorů se samotným Pavarottim, nově natočené vzpomínky jeho rodiny a nejbližších spolupracovníků (fanoušky potěší i komentáře dalších dvou slavných tenorů, Plácida Dominga a José Carrerase) i záběry z operních či televizních vystoupení věhlasného pěvce. Kompilát je to bezesporu pestrý, avšak na rozdíl od zmíněných liverpoolských Brouků citelně chybí konflikt.

Největší kontroverze totiž Pavarotti vyvolal mimomanželskými avantýrami a fúzí vysoce umělecké opery se zdánlivě masovým popem. Jenže kritiku v obou sférách byla samotného Pavarottimu svého času celkem ukradená a v současné době na něj velmi shovívavě vzpomíná jak podváděná manželka, tak i celý hudební svět, doceňující Pavarottiho osvětu běžného lidu, jenž by o operu nikdy nezavadil. Takže je všechno růžové a zalité sluncem; a skoro dvě hodiny bez konfliktu se bohužel docela vlečou. Howard se sice chvíli pokouší z Pavarottiho jedinečného hlasu vytvořit téma s přesahem, ale rychle si uvědomí, že na tom se film nedá postavit. Nakonec tak nezbývá nic jiného, než audiovizuálně příjemné nakouknutí do života a kariéry jednoho velikána; ale určitě nic navíc.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Rutinně zpracované biografii paradoxně škodí především prosluněnost Pavarottiho nátury, zabraňující vytvoření pořádného konfliktu. Fanoušci nebudou překvapeni a neználci nepobaveni; ale pokud se chcete o operním mistrovi něco dozvědět, Ron Howard předkládá přístupné řešení.Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace