Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Parfém: Příběh vraha | Perfume - The Story of a Murderer | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.12.2006
CZ premiéra: 30.11.2006
režie: Tom Tykwer
hrají: Ben Whishaw, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Dustin Hoffman, Alba Fer

Parfém: Příběh vraha: International Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Když za námi ze serverů společnosti Apple sestoupil americký trailer na Tykwerovu historickou adaptaci, byl jsem jeden z mála nezasažených. Moje bulvy byly v té době až příliš rozmlsané mezinárodním trailerem, takže je kamerové zběsilosti, elektronický hudební doprovod a úzkoprse chronologické řazení scén nemohlo dostatečně uspokojit. International Trailer (znovu s francouzskými titulky) vyvolává na rozdíl od níže propraného klipu zdání starosvětsky střiženého dramatu, do něhož ještě videoklipové zázraky neměly možnost proniknout. Zda jde jen o falešný dojem uzpůsobený potřebám konzervativnějšího a „artovějšího“ evropského publika se dovtípíme až v prosinci, což platí i o aranžmá úvodní scény s nemluvnětem, kterou protentokrát doplňuje „kovový“ úder... a mě se vybavuje Vesmírná odysea. Tak vysoké mety si Tykwer zřejmě nevytýčil a my mu – dnes s klasickou orchestrální hudbou – sežereme celkem jistě i „pouze“ dobrý film „pro jednu sezónu“. Trailer nám ho slibuje hlavně přes řádně zahuštěnou atmosféru, uspokojivě rozmáchlou výpravu a slavné herce. Dojmy jsou lepší než naposledy: Tahle kompaktnější a celistvější ukázka by vám proto neměla proklouznout pod kurzorem, ani pokud jste až doteď poctivě stahovali trailer i teaser.

Parfém: Příběh vraha: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Výroba parfémů na filmovém plátně? Hovoře pravděpodobně za celou redakci, nedokážu si představit nic nudnějšího ;). Ale… Tykwer přesto umí božsky nalákat trailerového hladovce i na takovou zdánlivou prkotinu. Jak už jsme byli zvyklí od minule, i tenhle spot má dvě zcela různé roviny s odlišným autorským přístupem. Obě však fungují chvalitebně a ve společné syntéze dokonce výborně. Ať už jde o první scénu, která jedním malým šokem z nezúčastněného pozorovatele podivuhodně účinným způsobem rázem udělá zúčastněného, či následnou vizi / audiovizuální žranici ohledně vnímání světa skrze všemožné vůně a pachy, Tykwer předkládá vykládá svůj úmysl s podobnou emocionální silou jako třeba Alfonso Charón. Možná proto, že z jeho materiálu nečiší obvyklá hollywoodská načinčanost, přestože např. ústupky v hereckém obsazení rozhodně neproběhly (Dustin Hoffman či Alan Rickman jsou toho zářným důkazem). A pak už je tu proklamovaný žánrový přerod, který neinformovaného diváka může hodně zaskočit a taky to velmi pravděpodobně udělá. S jeho startem začíná skvělé podkreslená montáž (hutná elektronická linka versus chorály = oh yeah!), jejíž kontrast s první polovinou je o to silnější, čím víc se hlavní hrdina tváří jako nevinný hlupák, který si nožem krájí tak akorát chleba k snídani. V materiálu se najednou mísí obrovské fluidum, lehce šokující pro svou nevinnou morbidnost a bezelstnost, rozhodně zajímavé pro své obrazové a zvukové podání. A graduje tak skvěle, že se možná rozhodnete sjet si ho ještě párkrát.

Parfém: Příběh vraha: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Dá se vůně zachytit na filmové plátno? Může oko rozpoznat to, co cítí nos? Tyhle zvídavé dotazy si nebudete pokládat až v ten šťastný den, kdy „Parfém“ dorazí i mezi české obecenstvo, ale už po zkouknutí prvního teaseru. Minuta a půl je totiž naplněna takřka výhradně čicháním, při němž byste za osobou Jeana-Baptisty Grenouillea primárně nespatřili brutálního vraha se splašenými hodinkami místo mozku. Tykwerovo autorství lze odhalit z velice jemného nakládání s hudbou a detaily na kudrlinky místní fešandy, její rameno a tvář, jež mají tu správnou kombinaci cudnosti, vyzývavosti, vzrušivosti i neodolatelnosti. Ale něco málo v téhle "láskyplné" konstelaci nesedí. Na konci tuhle špetku odhalíte sami, tak jako němečtí diváci pochopí, že Tykwer razantně mění žánr. Jistě, ten teaser je jednoduchý, ale jsem si jistý, že - nejen pro artového diváka - i se slušným indexem působivosti. Jen mi kazí náladu, že jeden nejmenovaný spoluvězeň Hannibala Lectera by na adresu téhle ukázky odeslal psaní s větou „Cejtím tu tvou...“ :-) Neřád.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace