Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Panic je nanic | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 26.01.2006
režie: Ivo Macharáček
hrají: David Vobořil, Michal Hruška, Tomáš Žatečka, Šárka Vaňková, Ivana Korolová

Panic je nanic: Recenze


ikona
imf
 

Z ledna se nám pomalu ale jistě stává chmurné období. Odstartoval to Zdeněk Troška, jehož Kameňáky mířily vždycky do lednových termínů a letos za něj zaskakuje Ivo Macharáček. Uff... to bylo rychlý, co? Už všichni víme na čem jsme. Ale proč to tajit, když už trailer naznačil, že každý den není posvícení a že milovaní i nenávidění Snowboarďáci mohli být docela dobře náhodným zásahem do černého. Podařilo se jim ovšem odstartovat vlnu podobně laděných snímků - Experty vám zrecenzuje Kocour už za pár dní a soudě podle jeho prvních dojmů, nebudou v jeho recenzi padat sprostá slova ani zdaleka tak často jako v téhle.

Panic je nanic je totiž neuvěřitelná kravina a zároveň opovrhování vkusem publika na všech myslitelných frontách. Nemusíme rovnou zabíhat do srovnání s Janákovým megahitem z loňského roku, protože ten má ve všem takový náskok, až se člověk zastydí. Nebudu tajit, že Snowboarďáci se mi docela líbili a byl jsem zvědav nejen na Janákův další počin, ale i na to, zda se konečně v zaprděném českém rybníčku začne něco hýbat. Začalo... bohužel však jde o hluboký ponor. Originalitu ústřední zápletky nebudu komentovat. Ztráta panictví je běžnou výbavou, tentokrát se k ní přidává ještě pragocentrismus (nebo pepíkování... každý tomu říká jinak ;) a snaha ždímat diváckou pozornost prostřednictvím všudypřítomných product placementů a pomíjivých hvězdiček českého šoubyznysu. To všechno okořeňte anglicky zpívaným soundtrackem a neznámými tvářemi a to by bylo, aby se ti teenageři nesletěli do kina jako vosy na med.

Zřejmě se tak i stane, ale nakousnout recenzi podobně nenávistným tónem a jedním dechem ještě dodat, že vám je pětadvacet, to je mimořádně riskantní kombinace. Ale jdu do toho, protože jsem těch necelých sto minut absolvoval s tumpachovým výrazem ve tváři a vůbec jsem nestíhal... Panic je nanic není tak agresivní jako Troškův Kameňák, nesnaží se vás smést za každou cenu. Je prostě jen zoufale nevýrazný a patetický, což by mohlo paradoxně některé diváky ve finále ujistit o tom, že "zas tak hrozný to nebylo". Většina z nich se bude cítit jako po solidní opici. Bude jim blbě, ale už nebudou vědět z čeho.

Předně nechápu jakou osvícenou hlavu napadlo, dát režii teenagerského filmu někomu, kdo udělal kariéru na dokumentech a jeho seriózní počiny (Strážce duší) nutí slušného člověka strkat hlavu do záchodu (aneb nevidím zlo, neslyším zlo ;). Macharáčkův nedostatek zkušeností se projevil už při výběru herců - ústřední trio vypadá na šestnáct tak možná papírově, fyzicky a duševně bych hádal o pár let méně a chybějící inteligenci do nich bohužel scénář nenamlátil, takže se většinu času chovají jako idioti. Můžete namítnout, že o to v žánru jde, ale když už jsou tři, alespoň jeden z nich se vždycky musí chovat normálně. Tohle není okresní přebor o nejblbější hlášku roku... novácké vtipy jako by zmizely se zájezdem důchodců, z něhož jeden z hrdinů uteče, aby potkal zbytek party v jedné vesnické hospůdce. Cílem bojové výpravy je samozřejmě přijít o panictví a když se na obzoru objeví Šárka Vaňková, je jasné, že než padnou závěrečné titulky, budou vzduchem létat různé části spodního prádla. Odvážných záběrů se však nedočkáme, v tomhle ohledu byl Janák loni opravdu revoluční, protože Macharáček se nezmůže ani na decentní poloodhalené záběry... nějaké to rachtání v jezírku, srážené k zemi idiotskými reakcemi hlavních hrdinů, je tak leda pro smích.

Sex tedy nebude, ale dočkáme se Evy Aichmajerové a Libora Boučka, kteří se nás budou snažit přesvědčit o své nepostradatelnosti. Upřímně jsem čekal, kdy vykoukne zpoza buku Vladko, pronese nějakou tu památnou větu, nasedne do svého houpacího křesla a zmizí za humny. To by mě pobavilo, jenže tenhle luxus mi Macharáček vytrvale odpíral po celou stopáž. Už kdysi jsem zmínil, že postavy v Narnii mi připadaly nesympatické, Panic je na nic tenhle dojem posunul o několik tříd dál - tohle už je skoro nenávist a nehodlám se při tom omezovat na chlapecký sbor, protože ani slečny příliš hereckých genů nepobraly a navíc mají na své straně Šárku Vaňkovou, která hraje... Šárku Vaňkovou. Věřím, že i tenhle "podstatný" fakt, spojený s měřením jejích předností, pro vás bude dostatečným důvodem k návštěvě kina. K závěrečné sexuální pointě (která vypadá dobře na papíře, ale Macharáček jí před kamerou pečlivě krátí a cenzuruje) však vede cesta trnitá. Musíte se prokousat animovanými sekvencemi, ztrapňováním tuzemských hereckých veteránů a archaickými situacemi "já jsem Pražák, kdo je víc?"

Při čtení téhle recenze by si Ivo Macharáček jistě postesknul, že česká kritika je zbytečně útočná a nedokáže ocenit, že se pokusil o něco nového a neokoukaného. Nechci mu vkládat tenhle názor do úst, ale moc dobře si vzpomínám, jak láteřil Martin Dejdar nad recenzemi Pánské jízdy. Přitom problém je u obou filmů stejný - špatný nos na talenty (nebo protekční prosazování "hvězd" z jiných oborů), sebezničující snaha domestikovat západní žánr tak, aby ho považovali za svůj i naše babičky a dědečkové z Horní dolní a v neposlední nedostatek zkušeností s formou. Macharáček stříhá ostošest a bombarduje nás "cizím" soundtrackem, ale nemůže se při tom opřít o žádnou koncepci, takže to všechno vyznívá jako křečovitá póza. Ve světle této katastrofy (v lednu už druhá, viz Krokodýlové) je konečně vidět, že o Janákovi se loni nemluvilo jen tak pro nic za nic. Bude sice muset svoje ostruhy obhájit v Rafťácích, ale Panic jasně dokázal, že přimhouřit oči a občas zatleskat průměru není od věci. To je vzkaz pro škarohlídy mezi vámi, kteří dvojici Kotek/Mádl nemohou vystát. Pokud byste byli nuceni strávit půldruhé hodinky s hrdiny Panice, zřejmě by to s vámi seklo nadobro.

Letošní rok bude kritický, protože ať koukám, jak koukám, nevidím v dohledu žádný nadějný titul s nálepkou "Czech Made". Ne že by mě to až tak pálilo, nejsem v tomhle ohledu patriot, jenže... někdo ty filmy recenzovat musí a já už vidím jak mě ostatní zase vyženou na Všechno nejlepší! od Kotíka. Z těhle filmů mi naskakují vrásky a určitě to nedělá dobře ani mým vnitřním orgánům. A ještě k tomu to dělám zadarmo. Já blbec...

p.s. Jak tak koukám, nebyl jsem ani dost sprostej, ani dost vtipnej... s tímhle filmem si holt nevyberete. :)

Verdikt

avatar2/10

imf


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar1/10

  Spooner

 • avatar2/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar1/10

  novoten

 • avatar1/10

  Jeržik

 • avatar1/10

  Silence

 • avatar1/10

  TomHardy

 • avatar1/10

  Sublog

 • avatar1/10

  RoBo

 • avatar1/10

  blaster

 • avatar1/10

  mirel

 • avatar2/10

  TeePee

 • avatar1/10

  revelation

 • avatar1/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace