Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Páni kluci | 1975
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Věra Plívová-Šimková
hrají: Michael Dymek, Petr Voříšek, Petr Starý, Iva Janžurová, Jiří Somr

Páni kluci: V.I.M.


ikona
Spooner
páni kluci
Nestůj a pojď, nestůj a pojď… si připomenout esenci klučičího dobrodrodružství, které nestárne. 

Na úvod se asi sluší napsat, díky jakému filmu jsem si na již 46 let starou klasikou vůbec vzpomněl. Ano, byla to nedávná pixarovka Luca, která sice jednoduchým, ale hravým a správně poutavým způsobem, ukazovala přátelství dvou kamarádů a chtěla být zkrátka typickým klukovským dobrodružstvím ze staré školy. A při sledování mi nejvíce padala na mysl právě nestárnoucí česká klasika, která ony dětské lumpárny uměla zachytit s takovou lehkostí a bezelstností, že by se od ní i zahraniční filmaři mohli učit.

Příběh je přitom ještě jednodušší než v případě zmiňovaného Lucy. Vlastně by se dalo říct, že zde ani žádný není a minizápletka okolo hledání pokladu v druhé polovině je tu tak trochu z povinnosti. Jenže to vlastně vůbec nevadí. Věra Plívová-Šimková totiž dokázala i z toho mála vykouzlit odzbrojující sérii dětských lumpáren, která si bere to nejlepší z Toma Sawyera, což ostatně jeho volná adaptace v úvodu sama přiznává. A svým srdíčkem a upřímností hezky shrnuje to krásné dětské období našeho života, díky čemuž Páni kluci neustále oslovují i mnohem starší generace.

Snímek je v podstatě poctou klučičímu rošťáctví, flákání, bezstarostnosti a zejména toho pravého dětského přátelství. Přátelství, v němž kamarádovi pomáháte zdrhnout z domu, uděláte průser, poté se s ním poperete a za deset minut zase společně běháte po ulicích a nedáte bez sebe ani ránu. Režisérka pak dokázala tuto životní etapu znázornit s naprostou přesností, dokonale ukázat onu dětskou naivitu i vyčůranost, stejně jako první nevinné pusinkování se spolužačkami. Plívová-Šímková navíc obdařila film nejen tou správnou volností, ale vtiskla mu také vděčnou dobovou atmosféru z počátku 20. století a zejména nezaměnitelnou, skoro až knižní, poetiku, která musí okouzlit každého čtenáře Marka Twaina. A naštěstí nejen je.

Režisérka pak dokázala filmové městečko naplnit řadou roztomilých a divácky vděčných charakterů, které si herečtí matadoři vychutnávají do poslední vteřiny, ať už je to uječená tetička Ivy Janžurové či učitel Jiřího Somra s rákoskou. Nejvíce ovšem Plívová-Šimková vynikala nejen ve znázornění dětského světa, zejména však v práci s mladými herci. Zatímco dnes se divák při pohledu na rodinné snímky bojí a modlí se, aby zde děti uměly aspoň trochu hrát a nebyly jen maximálně otravné, režisérka uměla výtečně zachytit jejich přirozenost a upřímnost. Výsledkem je několik sympatických postav i vděčných komediálních figurek v čele s prosťáčkem Štrůdlem, jež si diváka totálně získají. Dalo by se říct, že od té doby u nás předvedly tak silný dětský casting už jen klasiky Ať žijí duchové! a Bylo nás pět. A v současnosti už se jedná (a to nejen u nás) skoro až o zázrak.

Páni kluci jsou natočeni s takovou lehkostí, přirozeností a jednoduchostí, až si mohou mnozí myslet, že vytvořit dětský film je snadná práce. Jenže čas a další podobné tituly ukázaly, že je to sakra kumšt. V jednoduchosti je sice síla, ale vypilovat zdánlivě snadné prvky od mladých herců až po jejich bezelstnost tak, aby to nevypadalo nuceně či nepřirozeně, je práce vyžadující hodně sebejistou ruku. Plívové-Šimkové to ovšem právě v českém Tomu Sawyerovi vyšlo dokonale a natočila v rámci tuzemského dětského žánru jedinečný film, jenž už asi zůstane nepřekonán. Podobné projekty už se totiž u nás moc netočí. Na druhou stranu, když se kouknu na současnou formu naší kinematografie, je to možná i dobře.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace