Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pán prstenů: Návrat krále | Lord Of The Rings: Return Of The King | 2003
csfd  
US premiéra: 17.12.2003
CZ premiéra: 15.01.2004
režie: Peter Jackson
hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler...

Pán prstenů: Návrat krále: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Pravděpodobně nejdelší procházka v dějinách filmového fantasy má na kontě hodně fanoušků, hodně Oscarů a hodně milionů. Za těch sedm (respektive devět) let Jacksonova epická trilogie stačila zestárnout jen drobátko, přičemž největší vrásky jí samozřejmě dělá triková stránka. Z čistě diváckého hlediska je to pořád ohromně našlapaná podívaná, okno do úplně jiného světa, kde bok po boku pobíhají hobiti, trpajzlíci, elfové, čarodějové a další podivná stvoření, která kosí neubývající skřety a jim podobné lumpy.

A je to zábava. Ohromná zábava. Jacksonovi se za relativně malý peníz podařilo dát dohromady fantasy, vedle které všechny Narnie, Eragonové a další odvary jen blednou závistí. Ať už se - krom té trikové stránky - podíváte na kterýkoliv aspekt všech tří filmů, ve všech případech je to trefa do černého: hudba, kostýmy a famózní výprava všeobecně, herecké obsazení, natáčecí lokace (Nový Zéland z Pána prstenů musí solidně rejžovat ještě dnes) ... atmosféra z prstenové trilogie přímo sálá a divák si musí užívat každý krok, který hrdinové podniknou.

Samozřejmě je tu i pár slabších míst, sem tam se Pán prstenů může zdát zbytečně vleklý, několik konců třetího dílu už je téměř utrpením, stejně tak přiteplený vztah Froda a Sama. Občas se odbočuje od zatraceně zajímavých dějových linek k těm naprosto nudným. S velkou nadsázkou lze říct, že právě Frodova cesta je na celé trilogii to nejnudnější, vždyť jen jde, vzdychá a koulí velkými modrými kukadly, zatímco všechny ostatní postavy bojují za osud Středozemě v mnohem zajímavějších "kapitolách". Stereotyp u Frodova kráčení zachraňuje jen digitální Glum, který ani po letech neztratil na působivosti.

Většina kreatur a postav z Tolkienovy mysli při nabývání konkrétních filmových tvarů a podob zatraktivněla, Jackson udělal Středozemi přístupnější, zábavnější, na druhou stranu o něco méně poetickou a lyrickou. Tyhle kompromisy ale fanouškům literární předlohy stěží mohou vadit. Peter Jackson prostě vzal knihu, o které každý tvrdil, že ji zfilmovat nejde, a udělal z Pána prstenů jednu z nejpamátnějších filmových událostí.

Jako takovou jí samozřejmě vyhlížely tuny fanoušků Blu-ray formátu. Ten čekal čtyři roky, než se Pána prstenů dožil a zřejmě si dovedete představit, jak se museli nadržení fandové tvářit, když se začaly objevovat první informace o zbabraném obrazovém přepisu, který prý vypadá dokonce hůř než starý HDTV rip. Podle těchto ohlasů má být Pán prstenů jedno velké zklamání. Budu Warnery možná zbytečně bránit, ale pravda to úplně není.

Nutno ještě zmínit, že film přichází v kinosestřihu, na rozšířenou edici si budeme muset počkat zřejmě až do premiéry Hobita. Než začnete do komentářů sepisovat slohovky o tom, že kinoverzi nikdy, že z nás studio opět tahá peníze a já nevím co ještě, zkuste prosím vzít v potaz, že: to díky kinoverzi jsme se do Středozemě zamilovali, to kinoverze vydělala stovky milionů, to kinoverze vyhrála Oscary, to kinoverze je ten film, o kterém se bude jednou mluvit ve všech publikacích o dějinách filmu. Smiřte se s tím. Rozšířená edice je boží, to bez debat, ale původní sestřih může být jen jeden.

Přepis nevypadá zas tak špatně, jak se mohlo podle některých srovnávaček se zmiňovaným HDTV ripem zdát, jedná se totiž o konkrétní scény, které v rámci BD vypadají příšerně, ale ani zdaleka nereprezentují to, jak vypadá zbytek z přepisů jednotlivých filmů. V tom je zakopáno jádro pudla. Vezmeme-li v potaz, jaké kompromisy bylo nutno dělat při samotné produkci trilogie (několik natáčecích štábů, tudíž nejednotná kamera, různé optické a digitální efekty, postprodukční komponování různě nasnímané scény v jeden záběr, kombinace miniatur, digitálních efektů a živých herců atd. atd...), vyplyne na povrch fakt, že z vizuálního, nebo chcete-li obrazového hlediska, je Pán prstenů jaksi nekonzistentní. Možná to nebylo poznat na velkém plátně při projekci z filmového pásu (tak daleko moje paměť nesahá), ale rozhodně to je poznat při akumulaci obrazových bodů na menší obrazovou plochu. Poznáte digitální panďuláky, které jste ani na špičkovém DVD přepisu rozšířené edice neměli šanci rozlišit od živých, poznáte miniatury, poznáte každý drobný rozdíl. Pán prstenů je famózní, ale díky svému epickému rozsahu a finančním omezením je také plný kompromisů a Blu-ray to - možná poprvé - ukazuje světu. Ubližuje tedy vysoké rozlišení trilogii? To zas ne. Filmové efekty prostě s lety ztrácí a z tohoto hlediska už je Pán prstenů stařík. Nevadí to, pokud je film dobře odvyprávěný - a tady se není čeho bát.

Horší stav zdrojového materiálu ale přece jen tenhle přepis úplně neomlouvá. Pořád má několik neduhů, které z něj dělají pouze podrůměrnou prezentaci. Což je ostuda. Hlavní problém - jak už u katalogových titulů bývá skoro zvykem - je DNR, tedy Digital Noise Reduction. Metoda digitálního odstraňování šumu a zrna zbavuje filmové přepisy toho, co by v nich vlastně mělo zůstat a to na úkor ostrosti a detailní kresby. Pán prstenů má tedy překvapivě malé množství zrna (což rozhodně není pozitivní zpráva) a díky tomu má horší drobnokresbu, ostrost a dokonce i barevné podání. Nejvíc to bývá poznat na detailech obličejů, kdy se kůže slívá, až herci vypadají jako voskové figuríny (dobře je to občas poznat také na Gandalfových vousech). Ztráta všeho zmiňovaného je pak kompenzována druhým zlem vysokodefiničních přepisů: Edge Enhancement. Tohle softwarové doostřování má na svědomí zvýrazněné kontury kolem objektů s kontrastním pozadím, což vypadá zvlášť odpudivě třeba při kombinaci digitálních a praktických efektů.

Tím vším Pán prstenů trpí dost očividně. Proč studiu tak záleží na odstranění přirozeného zrna, je mi záhadou, každopádně to dělá podstatně horší prezentaci, než by mohla být. Blučko navíc předvádí hodně silnou kompresi (filmy ani zdaleka nevyužívají kapacity disku, což je vzhledem k extrémní délce podivné), to je asi poslední hřebíček do rakve solidního hodnocení. Kontrast ani barevné podání není jednotné (opět to ale připisuji spíš samotné produkci filmu), občas hodnoty odpovídají jakémusi normálu, někdy obraz působí pobledle, jindy je zase kontrast vyhnán do výše a gamut stažen do hlubin, takže se vlastně nedá hodnotit ani kresba stínů nebo tmavších scén. Často je průměrná, často bohužel také velmi podrůměrná. V různých scénách je napříč trilogií detailnost kresby markantně odlišná, zpravidla se ale jedná o obyčejný průměr, který rozhodně neoslní. Tím bychom mohli pojednání o přepisu uzavřít: Neoslní. Je to jak jízda na horské dráze, která občas vypadá velmi dobře, občas velmi špatně, občas prostě průměrně. Nejhůř je na tom první díl, s druhým a třetím se kvalita i konzistence obrazu zlepšuje. Naprostá katastrofa se zkrátka nekoná.

Radost udělají alespoň zvukové mixy, DTS-HD MA totiž stále patří k tomu nejlepšímu, co si můžete poslechnout (jen stahujte volume, když se objevují Sauronovi Nazgul, jejich jekot mi v hlavě zvoní už dva dny). První díl byl pro Blu-ray prezentaci dokonce znovu namíchán (u DVD kinoverze chybělo DD EX). Je to opravdu famózní zvuková stopa, která krásně zdůrazňuje ohromnou péči věnovanou zvukovým efektům a mixu Pána prstenů.

Dokumenty budete na discích hledat marně. Jsou tu jen trailery a teasery (dokonce i na rozšířené DVD edice), které se vůbec poprvé objevují ve vysokém rozlišení (musely se lovit po různých archivech). Zklamání? Ano. Opět si budeme muset počkat na rozšířenou edici. Tak abyste se měli na co těšit: Jackson prý s jakýmsi HD Boxem počítal už v roce 2001, díky tomu je pro fanoušky připravené další (nemalé) množství dokumentárních a bonusových materiálů. Prý kolem dvaceti hodin nových věcí včetně dokumentu z ruky samotného Jacksona.

Nakonec budu trochu odvážný a troufnu si říct, že by Pán prstenů měl pro release v extended edici projít kompletní restaurací. Je to otázka několikamilionové investice, takže se jí zřejmě nedožijeme, ale jak je vidět, nové HD mastery filmu nepomáhají (tuplem ne, když na ně při authoringu Blučka nějaké pako nahází půl tuny DNR a EE), stejně tak neprospívá fakt, že v jejich rámci kameraman dodatečně upravoval barvy. Vzhledem k tomu, jak se Warneři chovají k některým svým klasikám (BD releasy jako Jih proti Severu, Čaroděj ze země Oz apod.), nechci říkat, že by se studio mělo zamyslet, jak se chovat k vlastním klenotům, ale rozhodně by mělo začít přemýšlet o tom, co se ještě dá udělat pro kvalitní prezentaci Pána prstenů. Protože si jí celá trilogie zaslouží a zatím jí bohužel nedostala.

Obraz: 2.35:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: DTS HD MA 6.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 21 .04. 2010
Cena: 1799,- (celá trilogie)

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace