Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Opravdová kuráž | True Grit | 2010
csfd  imdb
US premiéra: 25.12.2010
CZ premiéra: 17.02.2011
režie: Ethan Coen, Joel Coen
hrají: Matt Damon, Jeff Bridges, Josh Brolin, Barry Pepper, Hailee Steinfeld

Opravdová kuráž: Blu-ray


ikona
st39.6
Opravdová kuráž na jednom z nejkrásnějších vysokodefiničních přepisů roku 

Rooster Cogburn je ušišlaný kořala, kterému je docela jedno, jestli jste obyčejný lupič, nebo nebezpečný vrah. Když ho naštvete, pošle vám kulku mezi oči a vaší smrt svede na sebeobranu. To přísný LaBoeuf je jiného ražení, pečlivě ctí zákon a zločince nahání napříč několika státy. Ve výsledku jde ale oběma o jedno: o peníze. Těch má nebojácná Mattie Ross dostatek a pistolníky potřebuje oba. Jejího otce totiž zabil Tom Chaney, natvrdlý lump, kterému také nemusíte dvakrát dávat důvod k tasení, a jelikož je Mattie teprve mladá dívka, potřebuje v jeho dopadení pomoc zkušených zastánců zákona.

Jednoduchou a přímočarou zápletkou se rozhodně odradit nenechte. Bratři Coenové se při návratu k mrtvému žánru, který vlastně nikterak složitými zápletkami nikdy neoplýval, stejně více než ději věnují tomu, co z jejich filmů dělá téměř pokaždé instantní klasiku: skvěle napsaným postavám a sáhodlouhým dialogům. Fakt, že Opravdová kuráž sounáleží westernu, jako by byl jen zámínkou, proč si napsat legračně staromódní postavy, které si nelze nezamilovat.

Je to ale právě ono staromilství a typicky Coenovská břitkost, co z hlavních mužských postav dělá legrační a děsivé charaktery zároveň. Cogburn je sice ve svém přednesu skoro až rozkošný, v jádru je to ale nepředvídatelný parchant, kterého byste vlastně vůbec rádi mít neměli. LaBoeuf je zase pěkný hajzlík a tak trochu vejtaha a o vaše sympatie se rozhodně snažit nebude.

A pak je tu Mattie, kapitola sama o sobě. Děvče, které jako by i přes nízký věk oplývalo Cogburn je sice skoro až rozkošný, tomuhle mizerovi byste ale fandit neměli. veškerou moudrostí světa, učí šedesátiletého chlapa, jak balit cigaretu a při obchodování je stejně neoblomné, jako ostřílený manažer z Wall Street. I Mattie působí humorně, stejně jako ostatní postavičky vás ale nikdy nerozesměje. Komediálnost ústředních hrdinů totiž uzemňuje realisticky drsný svět, ve kterém se pohybují a ona coenovská neúprosnost, díky níž nikdy nevíte, kdo kdy zrovna přijde o život. Nebo o jazyk. Nebo o důstojnost.

Opravdová kuráž je výborný film, sednout ale nemusí každému. Na dnešní mainstream je až příliš pomalý a stojí na tom, že bude divák schopný ocenit dokonalou a (bohužel jen skoro-)oscarovou kameru Rogera Deakinse, užít si prakticky nehybný děj a nasát neopakovatelnou atmosféru divokého západu, zbavenou hollywoodské nasládlosti.

Z technického hlediska patří Opravdová kuráž k tomu nejlepšímu, co je (a bude) letos k sehnání. Vysokodefiniční přepis s bitratem, plujícím téměř neustále nad 30 Mb/s, dává ohromné množství prostoru oslavované kameře pana Deakinse. A že je sakra na co koukat!


Přehrajte si trailer

Až na pár výjimek dokonalá ostrost propouští do FullHD přepisu odzbrojující množství detailů, jejichž špičkovou kresbu pokrývá naprosto minimální, téměř nezpozorovatelná vrstvička filmového zrna. Kresba scenérií, textur a lidských tváří je vskutku parádní. Vychytaný kontrast v klíčových částech scén dokonale kreslí ve stínu, zatímco v okolí propouští trochu těch přepalů (takže lidské tváře pokaždé vypadají famózně, zatímco se pod náporem ostrého světla v rozostřeném pozadí vytrácí kresba - nikoli však při větších celcích). Kontrast je třeba vyzdvihnout také díky ohromnému jasu, s jehož pomocí díky přesvíceným scénám obraz prakticky neustále přešlapuje po hranici přepalu - vždycky ale zůstává dostatek kresby. S černou jako takovou se tu téměř nesetkáte, není totiž potřeba. Opravdová kuráž vypadá naprosto nádherně.V Paramountu si tentokrát dali záležet a s přepisem musí být spokojený i samotný Deakins. Vážně je to pecka.

Bonusová výbava kopíruje tu ze zahraničních edic, což je super. Pětiminutovka "Mattie a její opravdová kuráž" je samozřejmě představovačka herečky a její postavy, za ten krátký čas ale stojí už jen kvůli castingovým nahrávkám, v nichž se Hailee Steinfeld představuje s plakátem Star Treku na pozadí. Hailee tu navíc popisuje zážitky z natáčení, což dává dokumentu dostatek prostoru pro kvanta záběrů z natáčení. Rozhodně se nejedná o nudné promo, což díky bohu platí i o dalších dokumentech.

Ohromně popisný "Od honzíků po jelenici - Dobové kostýmy ve filmu" toho stihne opravdu hodně především díky tomu, jak je kostýmová designérka Mary Zophres upovídaná. Poloviční čas dostal pro představení svých vychytávek Keath Walters jakožto rekvizitář, k dostatečnému popisu veškerých zbraní ve filmu mu to ale bohatě stačí.

Jedenáctiminutovka "Zrození Fort Smith" je výborný dokument o přestavbě městečka, ve kterém se natáčelo a o tom, jak produkční designér využil existujících budov ke stavbě fiktivního westernového města. Zato pětiminutovka o hereckém obsazení už zapáchá klasickým promomateriálem, takže jí klidně přeskočte (i když nabízí pár cenných záběrů ze zákulisí).

Celé půl hodiny dostal dokument o Charlesu Portisovi, autorovi knižní předlohy, kterého tu opěvují kritici, spisovatelé i profesoři všelijakých univerzit. Filmem se tenhle dokument nezabývá, pokud ale někdy budete chtít udělat dojem v hospodě plné knihomolů (já vím, to je něco jako vesmír plný vzduchu;), určitě si tenhle bonus dejte. Portisův život a dílo rozhodně popisuje podstatně lépe, než jeho stránka na Wikipedii.

Vedle traileru pak zbývá bohužel jen tříminutovka o kameře Rogera Deakinse. Ta už byla k sehnání na internetu, takže to není moc veliké překvapení, alespoň trochu vám ale na práci tohoto kameramana a na jeho smýšlení nahlédnout dá.

Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 22. 6. 2011
Cena: 599,-

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace