Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Odplata | Payback | 1999
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Brian Helgeland
hrají: Mel Gibson, Gregg Henry, Maria Bello, Lucy Liu, David Paymer

Odplata: V.I.M.


ikona
st39.6
brian helgelandlucy liumaria bellomel gibson
Mel Gibson extra drsný. 

Sedmdesát tisíc není zas takovej "big deal", aby se kvůli němu lidé nechávali mučit, rozbíjet si hubu, nebo obětovat vlastní končetiny nepříjemně vypadajícímu kladivu. Porter je ale prosťáček, sice mazaný, ale pořád prosťáček. A hlavně muž svých zásad. Jeho cesta za pomstou a pár drobnými je však o to větší zábava, když s nevinným výrazem v obličeji kosí jednoho záporáka za druhým, mučí lidi, nebo ignoruje jakoukoliv citovou zainteresovanost ze strany sakra sexy Marie Bello. Sice je ze všech těch hajzlů ve filmu jednoznačně ten největší, Gibsonovo klasické chudáčkovské ztvárnění mu ale dodává hloubku, díky které tohohle šmejda budete nakonec považovat za milou postavu. A ve strastiplné cestě do nejvyšších pater mafiánského sídla mu budete držet palce. Ať už proto, že hlavní "záporák" je ten typ, co byste preventivně zastřelili už na míle daleko, nebo proto, že Gibsonova herecká kariéra obletuje v Odplatě kolem bodu kulminace.

Ale hlavně je to zábava. Hodně drsná, avšak ne samoúčelově brutální. Nekomromisní násilí, které Porter preferuje před vyjednáváním, se dostává do rámce snesitelnosti a tolerovatelnosti právě díky skvělému ztvárnění hlavní role a jisté absurdnosti všech postav kolem (hlavně slizký a zrádný Gregg Henry jako Val Resnick a sadistka Lucy Liu, která vytahuje bičík na všechno, co potká). Gibson tu dává vzniknout další nezapomenutelné postavě, arogantnímu šílenci, v jehož žilách pumpuje nitroglycerin. Povětšinou zůstává v klidu, když ale vybouchne, jeho řádění stojí za to.

Podtrženo temnou osobitou režií (přímo geniální debut, škoda, že se Helgeland ztratil...), sečteno v bolestivou procházku zločineckým podsvětím, kde jsou všichni s naprostou samozřejmostí děsně cool.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace