Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Odplata | Payback | 1999
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Brian Helgeland
hrají: Mel Gibson, Gregg Henry, Maria Bello, Lucy Liu, David Paymer

Odplata: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Bez zbytečného opakování ve V.I.M. již řečeného jen doufám, že se shodneme na jednom: Gibsonova krvavá cesta za pár tisíci zelených bankovek je bezva podívaná. Nedávno prošla omlazovací kůrou a obraz nebylo to jediné, co se změnilo. Nová DVDčka a o chvilku později i Blučka přinesla do našich obýváků trochu jiný film, řekněme takovou Odplatu 2.0. Ano, pojem "Director´s cut" tentokrát nezdobí obal jen jako laciná vábnička, zastupuje Odplatu, kterou si ve sbírce budete cenit stejně jako původní verzi a přitom je svým vyzněním celkem zásadně rozdílná. Prostě se připravte na nový film.

Všechno to koření ve spolupráci studia s Brianem Helgelandem. Warneři jednoduše nebyli moc nadšení z toho, jak temnou vizi Helgeland vytváří a tak se rozhodli zasáhnout: tu pryč s nějakým fuck, tu s nějakou kulkou v něčím těle, támhle zase pro změnu přepíšeme konec. Ano, Odplata byla i přes to solidně krvavá a temná, Helgelandovi to ale nestačilo. S Melem Gibsonem si naštěstí rozuměli a tak se rozhodli, že za těch pár šupů přebývajících v rozpočtu natočí i vlastní verzi. To kdyby se jim hodila k vydání na Blu-rayi, zřejmě;).

Director´s Cut Odplaty je o něco násilnější a zvlášť díky pozměněnému konci (spoilerovat nebudu, nebojte, pro dospělého by to bylo jak říct dítěti, že Harry Potter ne ... ehm, však vy víte) se "Helgelandova verze" opravdu jeví jako ta temnější. Jelikož se jedná čistě o release pro domácnosti, nemusel se navíc režisér patlat s nějakým retušováním krve nebo střihem brutálnějších scén, nová Odplata tedy vcelku vyznívá dost krutě (Porter je tu za ještě většího parchanta). Základní dějová linie každopádně zůstala, nemusíte se připravovat (skoro) na žádné nové postavy, pořád jde o to samé a děje se to ve stejném sledu událostí. Jen místy něco přibude, místy ubude a na konci se to všechno seřeže úplně jinak, to všechno za nové hudby. V jádru se jedná o stejný film a to je na tom to nejlepší - je to další Odplata, film, po kterém fanoušci od premiéry první verze touží, film, který doteď nepřišel. Tady máte ideální příležitost, jak zažít premiéru svého oblíbeného filmu znovu. No neberte to.

Novým sestřihem to všechno nekončí, Helgeland si totiž vzal na starosti úplně původní filmový negativ, ten, který ještě neprošel chemickou úpravou. Odmyslete si tedy původní barevné korekce, nová verze filmu vypadá mnohem méně "drsně", než ta předchozí (což je vzhledem k tomu, že se jedná o brutálnější sestřih, trochu paradoxní), modrý bleach-bypass šel pryč. Helgeland se rozhodl, že kopii zanechá bez dalších postprodukčních úprav, jen si místy pohrál s teplotou barev a kontrastem. Ve výsledku díky tomu na Blu-ray Odplata dorazila s novým make-upem - transfer má mnohem menší množství filmového zrna, je kontrastnější a více trojrozměrný, barvy působí mnohem přirozeněji. Vzhledem k tomu, že se jedná o scan původního negativu, film vypadá jako naprosto nový - ostrý, plný detailů, prostě solidní Blu-ray prezentace, ke které se jen těžko hledají výhrady. Vlastně vypadá naprosto famózně.

Dokumentům se vyplatí věnovat, Helgeland a Gibson jsou tu totiž neobvykle upřímní. Díky tomu se v "Same Story - Different Movie, Creating Payback: The Director's Cut" dozvíte všechno o tvůrčích neshodách se studiem a samozřejmě o nové verzi - jsou tu porovnávačky, Helgeland velmi podrobně popisuje, proč jaké změny udělal ... je to opravdu hodně zajímavá podívaná, taková, která vám dá nahlédnout dál, než jen mezi tvůrce, kteří milují svůj film, do všeho vkládají lásku apod. (jinými slovy - je to stejně nekompromisní jako Odplata samotná). Můžete se dozvědět o inspiračních zdrojích autora knižní předlohy v "The Hunter - A Conversation with the Author Donald E. Westlake", v "Paybacks Are a Bitch" zase navštívíme ve dvou částech místa natáčení. Na dobu vzniku překvapivě podrobně. Pak už vedle traileru na Paramount HD tituly zbývá akorát komentář. S Helgelandem tu, jak sám říká, měl být ještě střihač, který se ale v době nahrávání staral o jiný film, režisér tu tedy zůstává sám. Sice nekecá pořád, většinou se omezuje na popis scény a snaží se rozebrat, proč co postavy dělají (je vtipné, když si všimne nějakého auta v pozadí a začne rozebírat, jak se tam v rámci příběhu mohlo dostat), jindy zase vzpomíná na okolnosti natáčení. Kupodivu nikdy nezopakuje v dokumentech už řečené a to ani v okamžicích, kdy rozebírá nové scény. Není to kdovíjak skvělý komentář, pro fanoušky filmu ale povinnost.

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky

Titulky: anglické ...

Datum vydání: 10. 04. 2007

Cena: $20.90 (amazon.com)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace