Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Noc oživlých mrtvol | Night of the Living Dead | 1968
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: George A. Romero
hrají: Duane Jones, Judith O`Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Keith Wayne

Noc oživlých mrtvol: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
george a. romeronight of the living deadnoc oživlých mrtvolvim
George A. Romero a zombíci poprvé 

Hned na začátek se přiznám, že nemám rád režiséra George A. Romera. Jeho Úsvit mrtvých považuji za zbytečně dlouhou a natahovanou nudu s lacinou sociální kritikou, Den mrtvých za zbytečně dlouhou a natahovanou nudu s ještě lacinější sociální kritikou a Zem mrtvých jsem pro jistotu neviděl vůbec. Ale Noc oživlých mrtvol doslova miluju. Nejde sice ani zdaleka o první film s tématikou zombies, ale když se člověk podívá na téměř čtyřicet let, které uplynuly od premiéry, tak zjistí, že se v tomhle žánru moc věcí vlastně nezměnilo. Parta nesourodých hrdinů je zkrátka zavřená v domě, ze kterého nemůže utéct a postupně se odkrývají jejich ne až tak úplně hezké charaktery. Romero ale tuhle klasickou hororovou situaci pojal tak, že i přes minimum krve, násilí a odpudivých masek, které k tomuhle žánru dnes neodmyslitelně patří, budete při jejím sledování sedět se staženými půlkami.

Pomalu se ploužící dav nemrtvých je totiž opravdu děsivý. Hrdinové, kteří se dostanou do jejich pařátů, sice neumírají ve scénách, kdy jim někdo zaživa z těla vyndává střeva nebo jim trhá končetiny, ale možná právě proto funguje celá Noc oživlých mrtvol lépe než podobné novější filmy. Venku před domem je zkrátka dav, který člověka ušlape. Díky sugestivní kameře a působivé minimalistické hudbě je atmosféra uzavřeného prostoru, za jehož hranicí čeká téměř jistá smrt, naprosto pohlcující. A vůbec nevadí, že Romero měl k dispozici pouze neherce. Výkony všech zúčastněných jsou uvěřitelné a i když si možná při sledování téhle hororové klasiky budete říkat, že někteří z hrdinů se chovají jako blbci, rozhodně není jejich chování blbé samoúčelně. Jako reakce na to, co se děje za zdmi domu, je často naprosto pochopitelné.

Romero si s Nocí oživlých mrtvol předplatil nadosmrti místo v srdcích hororových fanoušků. Jeho asi nejslavnější film by ale měli vidět i diváci, kteří se jinak tomuto žánru vyhýbají. Noc oživlých mrtvol totiž není zbytečně brutální a nesnaží se o nějakou rádoby psychologickou analýzu v podání mizerných herců. Těžko říct, jestli je odlišnost prvního dílu od zbytku celé ságy záměrná nebo měl režisér zkrátka jen málo peněz. Důležité ale je, že natočil hodně dobrý a hodně působivý film, při jehož sledování opravdu mrazí.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace